Usain Bolt. Ten, který může být největší

Usain Bolt
Usain Bolt
Usain Bolt
Usain Bolt
Usain Bolt
Nabourané auto jamajského sprintera Usaina Bolta.
Usain Bolt
11
Fotogalerie
Atletika
Začít diskusi (0)

Jesse Owens, Carl Lewis a Michael Johnson. Tiger Woods, David Beckham a Roger Federer. Jsou to slavná jména společnosti výjimečných. A právě k nim míří jamajský sprinter Usain Bolt.

Část jeho cesty mezi nezapomenutelné osobnosti atletické historie i sportovního marketingu bude moci ve středu sledovat i publikum na mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Bolt: S Gayem se klidně utkám >>>

Ještě před žádným atletem v dějinách se neotvíraly tak barvité možnosti jako před Usainem Boltem. Stále má něco z trochu nesmělého mladíka, který přijel do Ostravy jako nadějný junior před třemi lety. Na jeho úsměvu je pořád znát nadhled nad slávou, která se na něj valí. Tak jako před rokem, když v Ostravě závodil coby čerstvý světový rekordman v běhu na 100 metrů.

V sobotu ráno dosedlo na plochu mošnovského letiště letadlo s Usainem Boltem potřetí, ve vydání roku 2009 z něj vystoupil zase ten veselý chlapec, který jen tak pro zábavu mrká do kamer. Tentokrát už ale není mladým prospektem. Je z něj nejlepší světový sportovec loňského roku, jak minulý týden potvrdily výsledky cen Laureus. A patří mu budoucnost.



„Stovka je výjimečná v jedné věci: jde o nejrychlejšího muže planety," říká legendární oštěpař Jan Železný a zároveň ředitel mítinku Zlatá treta Ostrava „Na to lidi vždycky slyší a je to něco výjimečného. Naprostá většina lidí ví, že nejrychlejší zvíře je gepard. A všichni vědí, že nejrychlejší zvíře, co se týče člověka, je Usain Bolt. Stovka má výjimečné postavení."

Srpnová megashow na olympiádě v Pekingu, kde získal tři zlaté medaile ve světových rekordech, z něho udělala legendu. Bolt má ale vyšší cíle.
„Chci být nejlepším atletem historie," prohlásil nedávno.

Aby toho dosáhl, musí se odhodlat k projektu, který fascinuje atletický svět a samotného Bolta naplňuje obavami. Bolt zvažuje, že na příští olympiádě v Londýně v roce 2012 nebude obhajovat titul na prestižní stovce. Místo toho chce zopakovat double slavného Američana Michaela Johnsona z olympiády 1996 v Atlantě na tratích 200 a 400 metrů. Na čtvrtce chce kromě toho zaútočit na další světový rekord. Cílem je, aby jako první v dějinách držel světové rekordy na tratích od sta do čtyř set metrů.

Projekt Bolt

Boltův fantastický týden v Pekingu ho už navždy zapsal do kronik. Jeho výkony jsou srovnávány s nejslavnějšími představeními atletické historie - Jesse Owens získal čtyři zlaté medaile na olympiádě v Berlíně, Carl Lewis stejným stylem ovládl Hry v Los Angeles a celkem získal devět zlatých olympijských medailí. Michael Johnson vyhrál v Atlantě dvoustovku i čtvrtku.

„Aby byl největší v historii, potřebuje ještě vyhrát další zlato na olympijských hrách, nebo na mistrovství světa. Musí ukázat stálost výkonů a dlouhověkost. Ale Usain má předpoklady. Nechce jen vyhrávat závody a medaile. Chce pokoušet hranice," chválí Michael Johnson, který na Boltův úkor vloni přišel o světový rekord na 200 metrů.

A právě možnost Boltovy zářné budoucnosti vytváří kolem jamajského sprintera očekávání v hodnotě desítek milionů dolarů.

Usain Bolt se svou vítěznou zlatou botouUsain Bolt se svou vítěznou zlatou botou • ČTK foto

„Jeho management pracuje na projektu Bolt, který ho má vynést velmi vysoko z pohledu sportovních megahvězd, kde se pohybuje Tiger Woods a podobní lidé. Tam, kde atletika ještě nikoho neměla," říká atletický znalec Alfons Juck.

Boltovou nevýhodou je, že marketingový dopad atletiky, ač olympijského sportu číslo 1, se zatím nedá srovnávat s fotbalem, golfem, tenisem, baseballem či basketbalovou NBA.

Pekingský úspěch na druhou stranu strhnul Boltománii, na jejíž vlně se mladý sprinter může do elitní společnosti dostat. Těžko z něho bude nový David Beckham, Boltův relaxovaný životní styl s obdivem k luxusním věcem ale dává dobrý předpoklad pro zisk dalších sponzorských smluv. Už teď se jeho jméno propojilo především s aktivitami značek Puma a BMW.

Král Pekingu je teprve na začátku cesty. Start měl dravý jak na dráze, tak v médiích. Jen několik dní po loňském prvním světovém rekordu v New Yorku na tiskové konferenci před Zlatou tretrou v Ostravě jako malý kluk vymýšlel zábavné kreace a legrační obličeje pro fotografy.

Na olympiádě v Pekingu kromě historických běhů na dráze zaujal líčením svého sprinterského jídelníčku, do něhož patřily i kuřecí nugety od McDonalds. Fanoušky uchvátil svým jamajským tancem „Gully Creeper".

Později se ale Bolt bezelstně přiznal, že dřív užíval marihuanu a krátce před květnovým mítinkem v Kingstonu sjel do příkopu se svým zánovním BMW M3.

„Dalo by se říct, že je takový lehkovážnější," připouští Juck. „Ale olympiáda ho hodně naučila. Po ní musel absolvovat spoustu velmi seriózních setkání s lidmi na vysoké úrovni, vystoupení ve velmi sledovaných amerických televizních programech. Uvědomil si, že takhle to dál nejde, že nemůže být nezodpovědný. Je to daň, aby projekt Bolt byl úspěšný."

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů