Romana Barboříková
27. května 2022 • 19:21

Dresy na Giru: Ikonická růžová i modrá kvůli sponzorovi. Proč už není černý?

Vstoupit do diskuse
0
 • Ikonické dresy na Giru: bílý, modrý a růžovýIkonické dresy na Giru: bílý, modrý a růžovýFOTO: Koláž iSport.cz

  Co se vám jako první vybaví, když se řekne Giro d´Italia? Na tuto otázku spousta cyklistů odpoví: Růžová barva. Ano, řada věcí na startu, v cíli, ale i v samotné etapě je laděna do této barvy. Hlavně pak dres určený pro lídra. Víte, proč právě růžová a jak dlouho už o tento trikot cyklisté usilují? A co další důležité dresy a jiná ocenění? Na Giru se kdysi závodilo třeba i o černý svršek.

 • Růžový dres – Maglia Rosa

  Celkovým lídrem po 19. etapě zůstal Richard Carapaz Celkovým lídrem po 19. etapě zůstal Richard CarapazFoto ČTK / AP / Massimo Paolone

  Jde o jednoznačně nejcennější dres italské Grand Tour. Právě o něj přijeli letos bojovat Simon Yates, Richard Carapaz, Joao Almeida, Tom Dumoulin, Pello Bilbao a další. Pro některé, jako třeba Mathieu van der Poel, je velkou poctou urvat ho pro sebe jen v úvodních etapách. Jde totiž o hlavní symbol celého závodu. Klání, které se na italských silnicích koná sice už od roku 1909, ale ke své nejcennější relikvii (vedle Nekonečné trofeje) přišel až v roce 1931.

  Proč právě růžová? Je to jednoduché, roli hrála barva papíru, na kterém vychází Gazzetta dello Sport. Tento list stál za vznikem celého závodu. Také se ale často říká, že jde o symbolickou barvu jara. Prvním, kdo jej oblékl, byl Learco Guerra. Premiérovým celkovým vítězem, který získal maglia rosa se pak stal Francesco Camusso.

  Rekord v počtu dnů, kdy držel růžový dres, má Eddy Merckx, konkrétně 78. V minulém ročníku v něm strávil nejvíc dnů Egan Bernal, který ho vybojoval v 9. etapě a dovezl až do cílového Milána.

  Aktuální držitel maglia rosa: Richard Carapaz (Ekv.)

 • Modrý dres – Maglia Azzurra

  Koen Bouwman slaví vítězství v 19. etapě Giro di Italia Koen Bouwman slaví vítězství v 19. etapě Giro di ItaliaFoto ČTK / AP / Massimo Paolone

  Vynikající vrchaři v pelotonu si to rozdají právě o tento trikot. Zatímco v případě růžového dresu hraje hlavní roli časový rozestup mezi jednotlivými jezdci, v případě horské klasifikace sbírají závodníci body. Čím větší kopec, tedy v jejich klasifikaci čím nižší číslo, tím větší počet bodů na jeho vrcholu leží. Často se proto na podnicích Grand Tour stává, že tento trikot v konečném zúčtování bere celkový vítěz. Ovšem není to pravidlem, obzvlášť pak na Giru.

  Zde je ve hře modrý dres, který rozhodně tak dlouhou historii jako ten růžový nemá. Jiným trikotem byl lídr horské soutěže odlišen poprvé teprve v roce 1974, ovšem tehdy jeho barva byla zelená. K modré se přistoupilo (kvůli sponzorovi této klasifikace) až v roce 2012.

  Aktuální držitel maglia azzurra: Koen Bouwman (Niz.)

 • Fialovorůžový dres – Maglia Ciclamino

  Arnaud Demare během letošního Gira di Italia Arnaud Demare během letošního Gira di ItaliaFoto Reuters

  O tuto poctu soupeří nejlepší sprinteři. Ačkoliv se o něm nemluví tolik jako o dresu růžovém, je jeho vítěze třeba velmi ocenit. Že si šedesátikilový lídr na celkové pořadí poradí s veleobtížnými italskými kopci, to se tak nějak považuje za samozřejmost. Jenže zdolat to samé pro borce, kteří mají úplně jiné tělesné proporce a vezou minimálně o deset kilo svalů víc, už taková sranda není. A bez projetí cílem poslední etapy dres nikdo nedostane.

  Bodovací soutěž má své místo na italské Grand Tour od roku 1966, o dres v ní usilovali závodníci o rok později. Tehdy byla jeho barva červená. V roce 1969 se však měnila na ciclamino. Ta vydržela do roku 2010, kdy se pořadatelé vrátili k původní červené. Důvodem prý bylo, aby tři menší soutěže měly bravu italské vlajky. Od roku 2017 však sprinteři opět získávají maglia ciclamino.

  Aktuální držitel maglia ciclamino: Arnaud Demare (Fra.)

 • Bílý dres – Maglia Bianca

  Současný držitel bílého trikotu Juan Pedro López Současný držitel bílého trikotu Juan Pedro LópezFoto Reuters

  Soutěž pro mladé závodníky do 25 let, která vychází z celkového pořadí Gira. Zavedena byla v roce 1976, stejně jako bílý dres. V letech 1995 až 2006 byla vyřazena.

  Aktuální držitel maglia bianca: Juan Pedro López (Špa.)

 • Další soutěže

  Závodníci při letošním ročníku Gira zavítali do MaďarskaFoto ČTK / AP / Fabio Ferrari

  Vedle těchto čtyř hlavních má Giro d´Italia také řadu vedlejších soutěží. Za ty už se neuděluje žádný dres, ale v případě některých jde její vítěz v dané etapě na pódium a většinou je s ní spojen i zajímavý finanční bonus.

  Intermediate sprint: vedle hlavní bodovací soutěže pro sprintery je v každé etapě (s výjimkou časovek) vypsána ještě tato soutěž, do které rovněž sbírají závodníci body na předem určené prémii. Většinou je posbírají jezdci z denního úniku.

  Bojovník dne: tuto cenu si vyslouží často některý ze závodníků v úniku, případně ten, který se v závěru etapy nejsrdnatěji rval a triumf, byť mu to třeba nevyšlo.

  Fuga: v této soutěži se cyklistům sčítají počty kilometrů, které strávili v denním úniku.

  Nejlepší tým: zde se počítají časy tří nejlepších závodníků z každého týmu v jednotlivých etapách.

  Cena fair play: jde o zajímavé ocenění, ve kterém se sčítají tresty každého týmu během etap, vítězem se pak stává nejméně penalizovaný tým.

  Černý dres: ten už je minulostí, ale dřív se uděloval závodníkovi, který skončil v celkovém pořadí na posledním místě. Vzhledem k tomu, že některým se tato soutěž zalíbila natolik, že pak v etapách dělali vše možné, aby oni byli těmi posledními, byla po roce 1951 zrušena. Traduje se, že někteří si dokonce během dne odskočili na ryby, jen aby promrhali co nejvíc času.

Vstoupit do diskuse
0

Cyklistika 2023

Vuelta 2023 (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)
Program Profily etap

Tour de France
Výsledky 2023 Startovní listina 2023

Giro d'Italia
Výsledky 2023

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud