Romana Barboříková
5. května 2023 • 16:30

Češi na Giru: dva vítězové etap a jeden nováček. Jaké budou jejich cíle?

Vstoupit do diskuse
0
 • Kteří Češi se představí na Giru?Kteří Češi se představí na Giru?FOTO: koláž iSport.cz

  Takto početné zastoupení na první z Grand Tours sezony už česká cyklistika pár let neměla (naposledy 2018). V sobotu se na start úvodní časovky postaví hned tři. Dva z nich už navíc mají na svém kontě vítěznou etapu z Giro d´Italia. Do jakých rolí je jejich týmy pasovaly a koho byste mohli letos vidět v únicích?

 • JOSEF ČERNÝ

  Soudal-Quick Step

  Český specialista na časovky se v belgické sestavě po roční pauze dostává na závod Grand Tour. Po minulé sezoně, kdy si prošel obdobím vleklých zdravotních potíží, se letos ukazuje ve výborném světle. V generálce na italské Giro, kterou tradičně bývá etapový podnik Kolem Romandie, hned úvodní časovkářský prolog vyhrál a oblékl se do dresu lídra závodu. I na Giru budou časovky jeho stěžejním úkolem, kdy bude moci podrobně informovat svého lídra Remca Evenepoela o všech záludnostech, které souboje s chronometrem nabídnou.

  Navíc je velmi silným závodníkem na rovinách, takže bude jeho úkolem také stahovat časové rozdíly mezi denním únikem a hlavním polem. V roce 2020 ovládl etapu poté, co se sám dostal do úniku. Zda mu bude něco podobného umožněno i letos, ukáže až průběh třítýdenního klání.

  Josef Černý opět pojede GiroFoto Soudal Quick-Step

 • JAN HIRT

  Soudal-Quick Step

  Excelentní vrchař udělal radost českým fanouškům v minulém roce, když nejprve ovládl etapu přes obávané Mortirolo. Hned den na to se také pustil do útoku a dojel třetí. V celkovém pořadí mu nakonec patřila 6. příčka. I tyto výkony mu zajistily nové angažmá v belgické sestavě, do které toužil se dostat. Teď tam je, ovšem Giro letos pojede zase v jiné roli, kterou už ale také velmi dobře zná. Bude jedním z hlavních horských domestiků Remca Evenepoela, který je společně s Primožem Rogličem označován za největšího favorita 106. ročníku.

  Hirt mívá tradičně nejsilnější třetí týden italské Grand Tour. Bude však, stejně jako v případě Černého, záležet na vývoji závodu z pohledu jejich lídra, zda dostane příležitost i na vlastní úspěch, nebo bude hlavně Evenepoelovým strážcem.

  Profilové foto Jana Hirta v nové stáji: Quick StepFoto Soudal-Quick Step

 • KAREL VACEK

  Corratec

  Zdálo se to jako zcela logická volba, když dostal nově vzniklý celek Corratec divokou kartu na Giro d´Italia. Jedním z jeho nejlepších vrchařů je český talent Karel Vacek. Jenže ten až do úterního večera netušil, zda se nakonec tým rozhodne pro něj, nebo vybere jinou sestavu. Chvíli to vypadalo, že pravdivá bude druhá varianta. Nakonec ale dostal Vacek dobrou zprávu: Sbal se a přijeď do Itálie.

  V případě Čecha a celého jeho týmu můžeme očekávat jediné – hlavním úkolem bude být viděni. Čili očekávejte pokusy závodníků druhodivizní sestavy dostat se za každou cenu do denního úniku. V případě Vacka hlavně v horských etapách či těch s většími kopci. Jeho snem totiž je být v jednom celku s mladším bratrem Mathiasem, jenž závodí za Trek-Segafredo. Na ten tak potřebuje udělat dojem. A kde jinde, než na tak velkém závodu.

  Český cyklista Karel VacekFoto instagram Karla Vacka

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud