Romana Barboříková
25. května 2023 • 21:10

Napínavé Giro: nezdolný skokan Roglič, oznámkovali jsme favority

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
„Mám před sebou čistý stůl,“ bilancuje po kariéře Hovorka. Co řekl o potyčce s Kangou?
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Může jeden horší den v těsném souboji o růžový trikot na letošním Giru d´Italia něco znamenat? Primož Roglič a po čtvrtku také Joao Almeida by rádi ukázali, že ne. Slovinec v náročné 18. etapě předvedl, že je zpátky a jen tak se nevzdá. Portugalec teď bude doufat, že zvládne to samé. A lídr Geraint Thomas zase v to, že se mu výpadek vyhne. V pátek by to bylo hodně nepříjemné. Jede se totiž jedna z nejtěžších etap s pěti náročnými kopci.Jako bývalý skokan na lyžích moc dobře ví, že jednou se nepovede odraz, ale podruhé vám to může ulétnout daleko. A také se naučil nic nevzdávat a po každém pádu zase nasadit lyže (nasednout na kolo) a jít na další pokus. Primož Roglič je svým původním sportem dokonale zocelený. Právě jeho velká bojovnost se mnohým fanouškům líbí.

V 18. závodním dni Gira to zase ukázal. Ačkoliv v úterý v důležité horské etapě neměl svůj den, hodil to za hlavu. I díky jeho týmu Jumbo-Visma a rychlému tempu od prvního kopce byla etapa, kterou pořadatelé označili pouze jako kopcovitou, zase pořádně těžká. Chvíli to sice vypadalo, že vysoké tempo domestiků odnese i jejich lídr, ale ten se v nejdůležitějších chvílích rozjel.

„Primož rád mění tempo, já naopak potřebuju jet pořád ve stejném,“ komentoval Geraint Thomas, proč se později chopil tempa jeho celek Ineos Grenadiers.

Velšan, který při prezentaci před startem etapy dostal k 37. narozeninám od pořadatelů dort, sliboval, že pokud to půjde, pokusí se něco na soupeře najet. Bylo však jasné, že to je primární cíl hlavně pro Rogliče, který na něj ztrácel 29 sekund.

V závěru etapy čekaly na cyklisty dva prudké kopce, hlavně tedy ten předposlední. A právě v něm začal ztrácet Almeida, který byl v průběžném pořadí před Rogličem o 11 sekund na druhé příčce. Šest kilometrů před cílem Slovinec ukázal, že o vítězství bude ještě tvrdě bojovat, a nastoupil. Jenže na Thomase si nepřišel.

„Cítil jsem se celý den dobře, ale v posledních dvou kilometrech mě pořádně zmáčkl, takže jsem rád, že jsem se tam s ním udržel,“ přiznal britský závodník.

Zato Almeida své druhé místo ztratil a nyní je průběžně třetí s mankem 39 sekund na Thomase a 10 na Rogliče. „Joao od začátku etapy hlásil, že to není ideální, ale v průběhu ukázal, že to až tak špatné není,“ řekl pak Eurosportu generální manažer UAE Team Emirates Mauro Gianetti.

Ačkoliv mnohé zajímal souboj mužů o celkové pořadí, o etapu se svedla bitva ještě předtím. Jejím hlavním aktérem byl celý den v úniku dobře jedoucí Thibaut Pinot. Jenže už podruhé na tomto Giru byl Francouz, jenž po této sezoně ukončí kariéru, smutným hrdinou. V cíli totiž, stejně jako ve 13. etapě do Crans Montany, prohrál sprint s domácím Filippem Zanou.

V pátek bude znovu na co se dívat. Pětihvězdičková etapa na Tre Cime di Lavaredo s celkovým převýšením 5 400 metrů na 183 kilometrech slibuje další spektákl v podání hlavních favoritů. Cíl etapy bude po zrušení průjezdu přes průsmyk Svatého Bernarda také nejvyšším bodem letošního Gira 2304 m n. m.

Známkování favoritů

GERAINT THOMAS (Brit.)

Ineos Grenadiers

Průběžné pořadí: 1. místo
Vrchařské dovednosti: 1
Výbušnost v kopcích: 3
Časovkářské schopnosti: 1
Tým: 2-

PRIMOŽ ROGLIČ (Slovin.)

Jumbo-Visma

Průběžné pořadí: 2. místo (ztráta 29 s)
Vrchařské dovednosti: 1
Výbušnost v kopcích: 1-
Časovkářské schopnosti: 1-
Tým: 1 (hlavně Sepp Kuss)

JOAO ALMEIDA (Port.)

UAE Team Emirates

Průběžné pořadí: 3. místo (ztráta 39 s)
Vrchařské dovednosti: 1-
Výbušnost v kopcích: 3
Časovkářské schopnosti: 2
Tým: 2

EDDIE DUNBAR (Ir.)

Jauyco-AlUla

Průběžné pořadí: 4. místo (ztráta 3:39 min.)
Vrchařské dovednosti: 1-
Výbušnost v kopcích: 3
Časovkářské schopnosti: 3-
Tým: 3-

DAMIANO CARUSO (It.)

Bahrain-Victorious

Průběžné pořadí: 5. místo (ztráta 3:51 min.)
Vrchařské dovednosti: 2
Výbušnost v kopcích: 3
Časovkářské schopnosti: 3
Tým: 3-

Pozn. Známkování jako ve škole, kde nejlepší je 1. Hodnoceny jsou jednotlivé schopnosti celkově, tým pouze na tomto Giru.

Vstoupit do diskuse
0

Cyklistika 2023

 

Tour de France (1. - 23. 7. 2023, Francie, Španělsko)
Výsledky Tour 2022 Trasa Tour de France 2023

Giro d'Italia (6. - 28. 5. 2023, Itálie, Švýcarsko)
Trasa a etapy Giro d'Italia 2023

Vuelta (26. 8. - 17. 9. 2023, Španělsko)

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud