
Belgický přízrak Wout van Aert předvádí na Tour de France úžasné výkony... • FOTO: Koláž iSport.cz, Reuters, ČTK/APSprint po rovině či do těžkého kopce? A vůbec nejlepší je zvednout se deset kilometrů před cílem a bez problémů všem pláchnout. U všech těchto dovedností cyklisty na Tour de France se přitom bavíme o jedné a té samé osobě – Woutu van Aertovi. Belgickém přízraku, který v sobotu zaskočil dokonce i muže ve žlutém Tadeje Pogačara. Zde je pět tváří tohoto silničáře a cyklokrosaře na letošní Staré dámě.
Věčně druhý, ale žlutý
Úvod letošní Tour de France v Dánsku byl skvělý co do atmosféry. Ale z pohledu umístění v etapách pro Wouta van Aerta, jenž loni vyhrál při Staré dámě tři etapy (každou z úplně jiného typu dojezdu), snad ten nejhorší, co pro cyklistu může být. Skončil totiž pokaždé druhý. Hlavně v úvodní časovce ho to muselo hodně mrzet. Hned po druhé etapě ale přišla žlutá náplast. V maillot jaune pak jel rodák z Herentalsu čtyři dny.
Žlutý dres vám dává křídla
Tohle bude jeden z okamžiků, který se dostane do highligtů letošní Tour. Když to nejde z větší skupiny, nezbývá Van Aertovi než zaútočit dřív. Ve čtvrté etapě to bylo konkrétně 11 kilometrů před cílem, kdy za to vzal v kopci a zdánlivě snadně všem ujel. Následujících deset kilometrů demonstroval svou neuvěřitelnou sílu, a když projížděl vítězně cílem, pohybem rukou předvedl, že žlutý dres vám dává křídla. Jeho výkon musel při vyjíždění v cíli ocenit i tou dobou zatím „jen“ bílý Tadej Pogačar. „Neuvěřitelné. Ještě že jsi odpáral i své chlapce, to bylo pro mě docela štěstí,“ komentoval Slovinec.
Časovkář, sprinter či jezdec do kopců? Všechno
Ukázal to už loni. Pokud nejde vyloženě o dojezdy na velikány jako Tourmalet, Grand Colombier, Galibier, Alpe d´Huez a podobně, umí si trojnásobný cyklokrosový světový šampion poradit prakticky se vším. Loni získal jedno ze tří vítězství v časovce, letos mu v této disciplíně jen těsně uteklo. Výhrou na Elisejských polích také před rokem ukázal, že ani sprint mu potíže nedělá. O jeho schopnostech zvládnout i horskou etapu pak přesvědčil při dvojím přejezdu Mont Ventoux, kde také slavil vítězství v roce 2021. A v sobotu si do těžkého kopce zase dospurtoval pro vítězství v Lausanne. „Prohnal se kolem mě tak trojnásobnou rychlostí, na to nešlo reagovat,“ prohlásil obdivně Pogačar.
Žlutý anděl
Většinou to v týmech bývá tak, že ostatní závodníci brání a pomáhají tomu ve žlutém dresu lídra Tour de France. Ovšem v případě Jumbo-Visma a Wouta van Aerta byla situace zcela opačná. V etapě, která se pro jeho tým stala opravdu „Peklem severu“, tedy té po kostkách, musel on být „žlutým andělem“ a pomáhat jednomu z týmových lídrů hasit požár a dotahovat ho do hlavní skupiny poté, co měl Jonas Vingegaard technické potíže. Bylo tak k vidění, jak žlutý Van Aert zpomalil a čekal, až k němu dorazí Vingegaardova skupina, aby znovu zařadil vyšší rychlostní stupeň a posloužil tak trochu jako motorka, za kterou se Dánovi jelo lépe.
Neohrožený muž bodovačky
115. Tak vysoký náskok v bodovací, tedy té sprinterské, soutěži má po 8. etapě Wout van Aert. Pořadí nyní vládne s 264 body, druhý je Fabio Jakobsen s 149 a třetí pak Tadej Pogačar (128). Jen pro doplnění, majitel sedmi zelených trikotů Peter Sagan posbíral zatím 86 bodů. Zdá se tedy, že o letošním vítězi zelené soutěže už je více méně rozhodnuto. „Ale ceny se rozdávají až v Paříži a do té doby se může stát ještě cokoliv,“ upozorňuje český profesionál Zdeněk Štybar.
Bodování
na prémiích během etap: 1. místo 20 b 2. 17 3. 15 4. 13 5. 11 6.-15. 10-1 v dojezdech, které organizátoři označí za sprinterské: 1. místo 50 b 2. 30 3. 20 4. 18 5. 16 6. 14 7. 12 8. 10 9.-15. 8 - 2 v dojezdech do kopců: 1. místo 30 2. 25 3. 22 4. 19 5. 17 6. 15 7. 13 8. 11 9. 9 10.-15. 7 - 2