Ragbistky slaví skalp Španělek, medaile i olympijská kvalifikace jsou blízko

Video placeholder
Překvapily jsme samy sebe, řekla po výhře nad Španělkami Riegertová
Radost českých reprezentačních ragbistek
České ragbistky zatím na Evropských hrách válí
České ragbistky
České ragby má nadějnou budoucnost. Dívčí tým do 18 let skončil na domácím ME pátý
České ragby má nadějnou budoucnost. Dívčí tým do 18 let skončil na domácím ME pátý
České ragby má nadějnou budoucnost. Dívčí tým do 18 let skončil na domácím ME pátý
České ragby má nadějnou budoucnost. Dívčí tým do 18 let skončil na domácím ME pátý
10
Fotogalerie
mas, ČTK
Ragby
Začít diskusi (0)

České ragbistky vyhrály ve čtvrtfinále sedmičkového ragby na Evropských hrách nad Španělskem 17:12 a zahrají si o medaile. Postup do semifinále také znamená boj o olympijské hry v Paříži, kam se probojuje celkový vítěz. Další dva týmy si zahrají kvalifikaci. V semifinále je v úterý čeká Polsko.

České ragbistky cítí velkou šanci probojovat se alespoň do kvalifikace o OH v Paříži 2024. Aby ne, jsou mezi poslední čtyřkou Evropských her. Stačí navázat na čtvrtfinále proti Španělsku a v úterý uspět i proti Polkám.

„Náročný zápas. Myslím, že jsme samy sebe překvapily. Jsem spokojená s naším výkonem,“ vyprávěla po výhře 17:12 Kristýna Riegertová.

„Pro nás je to největší úspěch, co se nám za několik let stal. Teď už hrajeme o medaile, lepší pocit mít nemůžeme,“ shodly se reprezentantky Petra Vacková a Pavlína Čuprová.

V případě úspěchu proti Polsku pravděpodobně ve finále narazí na Velkou Británii, s níž na závěr skupiny prohrály 5:37.

Muži třikrát padli ve skupině, ale v boji o umístění se dočkali prvního úspěchu a zítra zabojují o celkově 9. místo proti Litvě.

Evropské hry v Krakově - sedmičkové ragby dnes:

Muži - skupina B:

Česko - Belgie 7:40.

O 9. - 12. místo:

Česko - Rumunsko 21:15.

Ženy - skupina A:

Česko - Velká Británie 5:37.

Čtvrtfinále:

Česko - Španělsko 17:12.

Video placeholder
Ragbistky čeká boj o medaile. Největší úspěch, hlásí Vacková s Čuprovou • ČOV

Dva bronzy z thajského boxu, Štěchová získá minimálně stříbro

Česká výprava na Evropských hrách v Polsku získá minimálně stříbrnou medaili v thajském boxu zásluhou Terezy Štěchové. Sedmadvacetiletá reprezentantka po druhé výhře na turnaji v Myšlenicích postoupila do úterního finále. Jedna výhra stačila na zisk bronzu Jakubu Klaudovi a Ondřeji Malinovi, kteří dnes v semifinále neuspěli. Sbírka českého týmu v Krakově před finálovým duelem Štěchové aktuálně čítá tři zlaté, čtyři stříbrné a pět bronzových medailí.

Štěchová, jež soutěží ve váhové kategorii do 63,5 kg, oba zápasy ukončila před limitem. Nedělní čtvrtfinále proti Lusi ter Davtjanové z Arménie zastavil rozhodčí po opakovaném počítání soupeřky ve druhém kole, dnešní semifinále s Emili Rzajevovou z Ázerbájdžánu ukončil ringový sudí (RSC) ve třetím kole. „Bojovala (soupeřka) dobře. Měla docela rány na to, že to byla šestnáctiletá holčina. Naštěstí pro mě to v klinči moc neuměla. V tom jsem dominovala,“ konstatovala na webu českého olympijského týmu Štěchová.

Ve finále se utká s o rok mladší tureckou boxerkou Bedihou Tacyildizovou, jež oba své duely vyhrála na body. „Bojovala jsem s ní dvakrát a dvakrát jsem s ní prohrála. Jistota stříbrné medaile mě trochu uklidňuje, takže půjdu do finále s čistější hlavou,“ řekla.

Malina ve váze do 81 kg vyhrál vstupní duel RSC, ale v souboji o finále podlehl na body Ukrajinci Jehoru Skurichinovi. „Byl lepší a zkušenější. Nepustil mě vůbec k ničemu. Snad to vyjde příště. Evropské hry jsou ale nejprestižnější akce, na které jsem zatím byl, a moc si toho vážím,“ uvedl dvaadvacetiletý Malina.

O osm let starší Klauda po nedělním úspěchu podlehl v semifinále jednadevadesátky těsně na body Italovi Enricu Pellegrinovi Pellegrimu. „Bylo to vyrovnané. Dneska mi to sedlo, ale soupeř chtěl asi o trošičku víc než já. A to rozhodlo,“ řekl.

Choupenitchovi těsně utekla medaile, nakonec je sedmý

Fleretista Alexander Choupenitch byl na Evropských hrách jeden zásah od medaile, ale nakonec skončil sedmý. Český šermíř v Krakově nepotvrdil pozici žebříčkového favorita a vypadl ve čtvrtfinále po těsné porážce 14:15 s Belgičanem Stefem van Campenhoutem. Devátý byl klasifikován další český reprezentant Marek Totušek, kterého Choupenitch porazil v osmifinále hladce 15:2.

Video placeholder
Choupenitch: Extrémně mě to štve. Prohrát o jeden zásah vždy zabolí • ČOV

Bronzový olympijský medailista a dvanáctý muž žebříčku FIE Choupenitch našel v Tauron Areně jednoho přemožitele už v šestičlenné kvalifikační skupině, kde ho zdolal jiný Belgičan a nakonec celkově pátý Stef De Greef. Ve vyřazovací části česká jednička postupně porazila Alexe Tofalidise z Kypru (15:11) Lašu Galuašviliho z Gruzie (15:10) a Totuška. Se světovou sedmačtyřicítkou Van Campenhoutem vedl Choupenitch už 12:8 a pak ještě 14:13, ale poslední dva zásahy se povedly soupeři.

Belgičan získal bronz po hladké semifinálové porážce od Poláka Michala Siesse. Padesátý šermíř světového žebříčku pak ve finále porazil Dána Jonase Winterberga-Poulsena.

Dvacetiletý Totušek jako vyřazený osmifinalista se do první desítky konečného pořadí dostal díky výsledku v kvalifikaci, kterou po šesti výhrách ve své skupině a zásluhou nejlepší bilance ze všech 76 šermířů vyhrál. Měl díky tomu v eliminaci volný los v prvním kole a ve druhém vyřadil Paula Lucu Faula z Německa. O devět let starší reprezentační kolega Choupenitch pak byl jasně nad jeho síly a připravil mu jedinou porážku na turnaji.

Začít diskuzi