Váňa má šanci na další úspěch. Na derby

Josef Váňa po Velké pardubické
Josef Váňa po Velké pardubickéZdroj: Jaroslav Legner Sport
bda
Další sporty
Začít diskusi (0)

Na svůj první letošní dostih v sedle Josef Váňa ještě čeká, ale jako trenér má velkou šanci. V rovinovém Českém derby, které má mezi odborníky větší prestiž než Velká pardubická, v neděli poběží jako favorit jím trénovaný kůň Roches Cross.

Po šesti letech může derby vyhrát svěřenec Josefa Váni. V roce 2005 připravil Váňa k triumfu klisnu českého chovu Ready for Life. Letos rekordman Velké pardubické chystá v zimě dovezeného Roches Crosse, který se zatím na dráze představil čtyřikrát, třikrát vyhrál a jednou byl o půl délky druhý.
„Kupovali jsme ho s cílem uspět v Českém derby, proto jsme rádi, že ve Velké červnové potvrdil svou vytrvalost,“ sděloval Váňa po triumfu v poslední zkoušce.

Čísla okolo Českého derby

2:28,5
To je rekord Českého derby, který stanovil v minulém roce vítězný Talgado

871 956
tolik peněz vydělal během roční kariéry nejbohatší kůň na startu Českého derby, hnědák Chardonney Tcheque

7
žokejové narození v tolika zemích se postaví na start Českého derby. Kromě našinců se představí tři Slováci, dva Francouzi, Ir, Rakušan, Rus a Skot.

4
tolik trenérů (Zdeno Koplík, Arslangirej Šavujev, Josef Váňa a Tomáš Šatra), jejichž svěřenci se postaví na start derby, už poznalo, jak chutná vítězný pocit po nejcennějším rovinovém dostihu

2
pouze dvě ženy vyhrály České nebo Československé derby. V roce 1972 Míla Hermansdorferová a v minulém roce Maria Magdalena Rossak. Letos žádná žena na startu není

1
jediná žena-trenérka dokázala připravit vítěze souboje o modrou stuhu, a to Pavla Váňová v roce 2002 Poderosa. Letos tři ženy-trenérky posílají na start čtyři koně.

1 z žokejů na startu pouze francouzský rodák Jean Pierre Lopez už vyhrál České derby, a to v roce 2009 s Age of Japem, pro zbylou patnáctku žokejů bude triumf premiérou

0
ani jeden český odchovanec se nepostaví na start derby, všichni koně na startu se narodili mimo českou kotlinu, osm v Irsku, čtyři v Německu, tři ve Francii a jeden v Anglii

Přál si klid na závěrečnou přípravu, mezitím musel řešit zlomenou klíční kost žokeje Jana Ráji, který usedne do sedla sázkového favorita. Týden po pádu ve Velké Chuchli a následné operaci v Plzni už Rája opět seděl v sedle a připravoval se na vrchol sezony.

České derby píše o tři desítky edicí mladší historii než Velká pardubická, v Česku je méně populární, ale mezi odborníky cennější. 2400 metrů dlouhý rovinový dostih pro tříleté klisny, hřebce a valachy je totiž neopakovatelný. Možnost reparátu neexistuje, proto je triumf v derby tak cenný.

Zaváhání v průběhu Velké pardubické se dá napravit. Na trati téměř sedmi kilometrů udělá chybu každý a případně existuje možnost nápravy za rok či dva. Dobrý a zdravý kůň má šanci na sedm osm startů. Derby je možné odběhnout pouze ve třech letech, jednou.

Trenér připravující koně do derby má k dvacet měsíců, aby ze začátečníka udělal šampiona. Do Velké si můžete chystat koně bez časového presu, na start se může postavit v šesti, stejně dobře jako v deseti letech. Čas k derby běží neúprosně rychle, ale každému stejně. Už jen postavit se na start derby je splněním snu, co teprve derby vyhrát.

„Koně v derby mám opět po dvanácti letech, je to velký svátek a samozřejmě jsem hodně nervózní,“ prozradil Jiří Odcházel majitel Lysyana a Johanese Keplera, kteří budou v neděli na startu.

Také v letošním roce budou startovní boxy na chuchelském závodišti plné, žádný ze šestnácti nezůstane prázdný. Měsíce dřiny zhodnotí přibližně 150 sekund na zeleném pažitu.

Tříletí koně ještě dospívají, jejich forma se může měnit z týdne na týden. „Měl jsem ve stáji koně, který ještě na začátku sezony nemohl běhat a najednou během dvou týdnů se z něj stal šampion, vyhrával dostihy o několik délek,“ vzpomíná trenérský rekordman derby František Vítek.

Někoho z účastníků předchozí starty mohly nakopnout k ještě lepším výsledkům, jiného zase srazit dolů. Pouze čtyřikrát v posledních deseti ročnících derby se prosadil favorit, naopak třikrát vyhrál kůň, kterého jste si mohli vsadit v kurzu 10:1 a více.

Pro letošního favorita Roches Cross hraje mnoho faktorů. Skvělá kariéra, výborný poslední start, zkušený trenér, který umí perfektně načasovat formu koní a ostřílený žokej s tvrdou rukou, která je na tmavého hnědáka potřeba.

Ani konkurence však nespí. Podle papírových předpokladů, minimálně kvartet Rabbit Motivator, Lysyan, Avere a The Mole Catcher může favorita řádně prohnat. Navíc v dostizích platí, že nikdy není nic jisté.

Nedělní program ve Velké Chuchli začíná ve 14 hodin, derby bude odstartováno v 17.20 a přímým přenosem ho vysílá ČT 4.

Startovní listina 91. Fortuna Českého derby (2 500 000 Kč, 2400 metrů)

1 Foreign Hill (tmavý hnědák, ž. Wladimir Panov, trenér Hans-Jürgen Gröschel, Stall Totti, kurz na vítězství 9:1) Německý zástupce na startu je prověřen na vytrvalecké distanci, ale v nižší kategorii ve své domovině. Na českou špičku by to stačit nemělo, ale uvidíme.

2 Rocky of Gracie (tmavý hnědák, ž. Ján Havlík, trenér Petr Juránek, stáj BORS Břeclav, kurz na vítězství 30:1) Letos spoře startující, ale podle trenéra s vytrvaleckými schopnostmi, oproti testu před třemi týdny jezdecky posílen. Šance na dotovaný doběh.

3 Rabbit Motivator (ryzka, ž. Gary Hind, trenér Jan Blecha, stáj Rabbit Trhový Štěpánov, kurz na vítězství 12:1) Jedna ze dvou klisen, v testu těsně třetí, tentokrát jezdecky posílena, rozhodně se nevyplatí podceňovat. Ambice na umístění mezi trojicí nejlepších.

4 Lysyan (hnědák, ž. Jimmy Quinn, trenérka Helena Blažková, stáj Joly, 10:1) V šesti startech nepoznal radost z vítězství, ale je poctivým koněm, letos byl vždy mezi druhým a čtvrtým místem. Se zkušeným žokejem by neměl chybět mezi pěti nejlepšími.

5 Sary Shayan (tmavý hnědák, ž. David Breux, trenér Arslangirej Šavujev, stáj Ardak Amirkulov, 25:1) Jediný z trojice svěřenců trenéra Šavujeva na startu, objeví se skutečně na startu? Po dvou dobrých výkonech zklamal v testu. Patří spíše do středu pole.

6 Chardonney Tcheque (hnědák, ž. Rastislav Juráček, trenér Tomáš Šatra, stáj Dr. Charvát, 7:1) Může se stát z mílaře vytrvalec? Zatím neabsolvoval dostih delší než 1600 metrů a podle původu by pro něj mělo být 2400 metrů moc. Při poctivém dostihu závěr pole.

7 Avere (hnědák, ž. Milan Zatloukal, trenér Eduard Kotáb, stáj Lokotrans, 6:1) V testu před třemi týdny měl špatný průběh dostihu, ale zbylé dva letošní starty vyhrál, neměl by mít problém s distancí, navíc žokej prožívá skvělou sezonu. Kandidát na doběh mezi prvními třemi.

8 Princes Blade (hnědák, ž. Martin Srnec, trenérka Zuzana Kubovičová, stáj OMS, 30:1) První z dvojice slovenských hostů letos ničím významným nezaujal. Přílišnou vytrvalost neukázal a zatím na vítězství nedosáhl. Druhá polovina startovní pole.

9 Frozen Frontier (hnědák, ž. Jiří Chaloupka, trenér Radek Holčák, stáj Red Rebels, 30:1) Kůň bude poprvé startovat v Česku, letos běhal jednou v Irsku a byl druhý, dva měsíce čeká na start, jako dvouletý se nedostal mezi pět nejlepších v žádném ze startů. Bez velkých ambicí.

10 Kristine (hnědka, ž. Tomáš Lukášek, trenérka Helena Vocásková, stáj Feramo Model Brno, 16:1) Druhá z klisen na startu, letos se představila dvakrát, ve Velké jarní doběhla čtvrtá, pokud prokáže vytrvalost, dotovaný doběh by ji neměl minout.

11 Roches Cross (tmavý hnědák, ž. Jan Rája, trenér Josef Váňa, stáj Jasna, 3:1) Lehce ovládl test před třemi týdny, a tak odmítl dohady o tom, zda mu bude vytrvalecká distance sedět. Žokej se dal zdravotně do pořádku. Josef Váňa nachystat koně na minutu přesně umí, a tak pozice favorita je dána.

12 Nucals Star (hnědák, valach, ž. Jean Pierre Lopez, trenér Radek Holčák, stáj Red Rebels, 12:1) Při tuzemské premiéře před třemi týdny doběhl pátý, vytrvalecké předpoklady zřejmě má. Může těžit ze spolupráce se stájovým druhem Frozen Frontier. Šance na dotovaný doběh.

13 Wallisto (hnědák, ž. Jaromír Šafář, trenér Zdeno Koplík, stáj YOKO, 12:1) Také jeho čeká česká premiéra. V domovském Německu se neprosadil a na rozdíl od Foreign Hilla neabsolvoval ani vytrvalecký test. Může překvapit, ale spíše patří do druhé poloviny pole.

14 Johannes Kepler (ryzák, ž. Petr Foret, trenér Tomáš Šatra, stáj Joly, 40:1) Outsider podle sázkového kurzu. V nižší kategorii 2400 metrů zvládnul, ale v testu před třemi týdny propadl. Moc velké ambice mít nemůže, druhá část startovního pole.

15 Katelbach (hnědák, ž. Zdenko Šmida, trenérka Zuzana Kubovičová, stáj EMOP, 20:1) Letos dva starty a výkony jako den a noc. Vítězství v Rakouském Ebreichsdorfu a poslední místo v Bratislavě. Zatím neabsolvoval vytrvalecký test, spíše druhá polovina startovního pole.

16 The Mole Catcher (hnědák, ž. Erwin Doubravka, trenér Eduard Kotáb, stáj Yoko, 5:1) jeho výkony mají stoupající tendenci. Před třemi týdny vyhrál test v Bratislavě, s vytrvalostí by neměl mít problém, může využít zkušeného žokeje, mezi pěti nejlepšími by neměl chybět.

Náhradníci: 17 Private Cowboy a 18 Balbrown Oba jsou svěřenci Arslangireje Šavujeva, který tak teoreticky může vybrat, kterého z trojice koní na start pošle. Balbrown vyhrál poslední test před dvěma týdny i když i u něj může být s vytrvalostí problém.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů