TY BRĎO! Bylo to nakažlivé, líčí šermíři. Za čtyři roky? Klidně stokrát

Video placeholder
Bronzový šermíř Beran: Francie je Mekka našeho sportu. Na příštích OH chceme i družstvo fleretistů
Otec a syn. Beranovi o zázraku z planše v Paříži
Otec a syn. Beranovi o zázraku z planše v Paříži
Otec a syn. Beranovi o zázraku z planše v Paříži
Otec a syn. Beranovi o zázraku z planše v Paříži
Otec a syn. Beranovi o zázraku z planše v Paříži
Bronzoví hrdinové! Jakub Jurka předvedl úžasný výkon a v závěru otočil zápas proti Francii
Bronzoví hrdinové! Jakub Jurka předvedl úžasný výkon a v závěru otočil zápas proti Francii
34
Fotogalerie
Další sporty
Začít diskusi (0)

Slova mají sílu. Ty brďo! Klasický český výraz vyjadřující údiv či senzaci použil Jiří Beran starší jako televizní expert během fantastického bronzového závodu českých kordistů na olympiádě v Paříži tolikrát, až bezděky stvořil populární značku nečekaného úspěchu svého syna Jiří Berana, Jakuba Jurky, Martina Rubeše a Michala Čupra. Tenhle tolik opakovaný výrok si budou fanoušci se zázrakem z Grand Palais spojovat i po letech. Proto ovládl žebříček nejlepších sportovních hlášek roku.

Víte, kdo to vlastně byl ten Brďa? Podle zkoumání Encyklopedie Radiožurnálu šlo o historickou postavičku, která se v polovině devatenáctého století potulovala po východních Čechách. Výraz „ty brďo“ se údajně pojí s historkou, kdy byl Brďa nachytán in flagranti s manželkou jakéhosi úředníka. Jazykovědci zase tvrdí, že výraz vznikl zkrácením výrazu „ty člobrďo“, respektive „člobrdo“, což je nespisovné označení pro člověka. Během olympiády v Paříži si hláška užaslého Jiřího Berana staršího každopádně žila svým vlastním životem. Určitě v dobrém přispěla ke slávě čtyř bronzových šermířů, kteří se sešli k oslavě historické medaile během vyhlášení ankety Sportovec roku.

Napadlo by vás, který výrok by letos v žebříčku deníku Sport mohl vyhrát?
Rubeš: „Nezaznělo to v přenosu osmnáctkrát?“
Beran: „Píchej, to není… Tak Ty brďo!“

Tak jste na to přišli… Jak jste vnímali humbuk, který se nejenom okolo tohoto výroku, ale především okolo vašeho olympijského výkonu v Česku strhnul?
Jurka: „My to nebereme jako výrok. Abychom neříkali to druhé slovo, říkáme to docela normálně. Jakmile se to používalo v televizi, tak bylo vidět, že se Jirkův táta musel krotit. V tu chvíli to použil asi až moc. Ale perfektně se to spjalo s výkonem.“
Beran: „Bylo to nakažlivé. Spousta lidí to nepoužívá až tolik, přitom je to takové hezké, milé. Přilepilo se to k tomu, až mě to překvapilo, jak se to chytlo. S olympijským týmem se udělala trička. Je zajímavé, že video ´Ty brďo v paneláku´, jak jdu domů, když přijedu z olympiády, tak nějakým nesmyslným algoritmem sbírá víc a víc zhlédnutí. Ty brďo občas i někdo zavolá na ulici.“
Rubeš: „Já jsem byl v Plzni v šermířském klubu ukázat medaili, povídal si s dětmi a ukazovali mi tam fotku, jak si kamarádka jedné členky nechala na kotník vytetovat olympijské kruhy a pod to Ty brďo. To už je hodně zajímavý a dost odvážný.“

Je možné s tímhle výrokem dál marketingově pracovat?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Začít diskuzi