Dámy klobouk na hlavu a výstavní šaty na sebe, pánové rychle pro frak a cylindr! Dostihové závodiště v Ascotu hostí nejprestižnější dostihový mítink světa, Royal Ascot! Je to karneval barev, emocí, modré krve a roztodivných klobouků.
Hodiny právě odbyly druhou, do startu prvního dostihu zbývá půl hodiny, když se otvírá brána na začátku jednu míli dlouhé cílové roviny a na závodiště vjíždí průvod čtyř kočárů. V tom prvním taženém čtyřspřežím běloušů sedí v růžových šatech s růžovým kloboukem Její veličenstvo Alžběta II.
Mítink Royal Ascot a nepřítomnost královny? Nemožné! Supermoderní tribuna, která byla otevřena v roce 2006, má uprostřed prosklenou lóži pro Její veličenstvo, aby měla skvělý výhled na dráhu.
Jinak tribuna spíše připomíná halu supermoderního letiště či nákupního centra, které zdobí desítky britských vlajek. Pokud chcete na nejprestižnější místa nazvaná Royal Enclosure, nemáte-li frak, nemáte šanci.
Pokud se pokusíte o průnik i jen na trávník pod tribunu, za chvíli je u vás milý, ale naprosto striktní pořadatel v tmavě modrém obleku s černou buřinkou na hlavě a jasně říká, že nemáte potřebné oblečení pro tato místa na závodišti.
Mítink Royal Ascot trvá pět dní, od úterý do pátku, zúčastnit se alespoň jednoho dne je velice prestižní záležitostí, i když si pro účast musíte vzít dovolenou. To však návštěvníkům vůbec nevadí.
Vždyť celková návštěvnost v posledních letech dosahuje bezmála 300 tisíc za pět dní. Nejprestižnější místa vyjdou na necelých sto liber, zatímco vstupenka na ta nejobyčejnější, ale vzdálená stovky metrů od cílového mezníku stojí nějakých 15 liber.
Našinci přijde naprosto zvláštní pořádat piknik na parkovišti, ale mít místo na parkovišti nedaleko tribuny, je velice prestižní, a tak už tři hodiny před startem prvního dostihu potkáváte pány ve fracích a dámy v šatech, jak sedí u slavnostně prostřených zahradních stolků a užívají si piknik.
Na stole většinou nechybí láhev dobrého šampaňského a doma připravené kulinářské lahůdky. Vůbec všichni diváci si účast v Ascotu užívají. Většinou konzumují ať již zmiňované šampaňské nebo pivo. Občerstvení je dodáváno ve speciálních žlutookrovém balení nápisem Royal Ascot a nezbytnou královskou korunkou.
Účast koně na Royal Ascotu je velice prestižní záležitostí. První den se představili koně připravovaní nejen v Anglii či Irsku, ale také ve Spojených státech, Austrálii a Jižní Africe. Vítězství se však nedočkali, ta většinou putovala do sousedního Irska.
Během pěti dní bude v Ascotu odběhnuto celkem 30 dostihů, během nichž bude poprvé historii rozděleno celkem 5 milionů liber (více než 150 milionů korun, za tuto sumu by se v Česku běhalo tři roky…).
Nejméně honorované dostihy se běhají o 60 liber a nejvyšší dotací se může pochlubit středeční Prince of Wales’s stakes na 2000 metrů, ve které bylo rozděleno půl milionu liber.