Český kůň vyhrál Slovenské derby. Žokej se o něj sám přihlásil u majitele | iSport.cz
15. července 2018 • 21:21

Český kůň vyhrál Slovenské derby. Žokej se o něj sám přihlásil u majitele

Jaroslav Línek je v dostihovém sportu už veteránem, před deseti lety takto řádil na True Belleovi (archivní foto)
TOP VIDEA
Brazílie v Edenu, "kanárci" rozjeli bago. Podívejte se, jak trénují na Čechy Brazílie v Edenu, "kanárci" rozjeli bago. Podívejte se, jak trénují na Čechy
SESTŘIH: Mladá Boleslav - Liberec 4:1. Bílé Tygry zkrotil Zohorna, v brance zářil Krošelj SESTŘIH: Mladá Boleslav - Liberec 4:1. Bílé Tygry zkrotil Zohorna, v brance zářil Krošelj
VŠECHNA VIDEA ZDE

Do cíle 26. edice Slovenského derby zbývalo zhruba sto metrů a ve hře o vítězství byli minimálně čtyři koně - Risk, Res Judicata, Mon Cheri a Blessed Kiss. Nakonec měl nejvíce sil reprezentant stáje Lokotrans Mon Cheri, který vyhrál o krk před vítězkou Českého derby Blessed Kiss. Podeváté je tak vítěz Slovenského derby připravován v České republice. Mon Cheri navázal na Ray of Lighta (1999), Tankreda (2003), Normena (2006), Age of Japa (2009), Rocky of Gracie (2011), Love Me (2014), Touch of Genia (2015) a Timekeepera (2016).Rozestupy u cílového mezníku nebyly velké. Také třetí Res Judicata ztrácel na Blessed Kiss krk a nejlepším slovenským koněm v cíli byl Risk, kterého Zuzana Kubovičová nasedlala pro Jiřího Palíka, ten ztrácel tři čtvrtě délky na třetího v cíli.

O tempo dostihu, které vyústilo v průměrný čas 2:33,1 se staral rakouský host Gugus des Breires se Stanislavem Georgievem, mezi prvními se objevoval také Risk a dobrou pozici na bariéře měl také Res Judicata. Po vytočení do cílové rovinky se pole vyrovnalo a nejlepší koncovku ukázal Mon Cheri, který se do českého tréninku stěhoval před letošní sezonou za 60 tisíc euro.

Velké úsměvy byly na tvářích majitele Karla Jalového. „Splnil se mi sen, ale spousta jich je ještě přede mnou. Koně mám 12 let a vyhrát derby bylo mým snem,“ říkal. Trenér Luboš Urbánek byl nadšený. „Nikdy jsem si nemyslel, že bych mohl trénovat takové koně a dosáhnout takové úspěchy. Je to práce celého kolektivu. Poděkování si zaslouží Ivan Siegl, který Mon Cheriho každý den jezdí,“ říkal a při tom v koutku očí se mu leskly slzy.

Matador Jaroslav Línek se na start Slovenského derby postavil popatnácté a poprvé vyhrál. „Je to největší úspěch mé kariéry, jednou jsem vyhrál Chorvatské derby a čtyřikrát Maďarské, ale toto je něco jiného.“

Línkovi přinesla životní úspěch jeho výřečnost. „Neměl jsem žádného koně do derby, když jsem viděl, že trenér Luboš Urbánek má dva koně na přihláškách, tak jsem mu zavolal,“ přiznal ojedinělý přístup. Luboš Urbánek měl zamotanou hlavu, ale nakonec s majitelem Karlem Jalovým dali Jaroslavu Línkovi Mon Cheriho.

„Není to nic proti Jirkovi Chaloupkovi, ale Jaroslav Línek je asi nejlepší žokej, který dokonale zná Bratislavu, a to možná dneska rozhodlo v náš prospěch,“ doplnil Urbánek. Nyní už tento tah mohou hodnotit jako jeden z nejpovedenějších v kariéře. Věnec s modrou stuhou bude ozdobou moderního střediska v Újezdě u Boskovic.

V roce 1997 bojovala o derby-double hvězdná Nora Jeane, na Lonanga ztrácela dvě délky. Blessed Kiss chyběl k jedinečnému zápisu krk. Možná rozhodl pozdní nástup Wladimira Panova, možná problémy ve startovním zařízení. I tak klisna potvrdila, že triumf v Českém derby nebyl náhodný. Popáté Slovenské derby vyhrál kůň se startovním číslem 12, právě toto číslo je s trojkou ve Starém háji nejúspěšnější. Naopak nositelé devítky a čtrnáctky se v nejsledovanějším dostihu slovenského kalendáře ještě neprosadili.

Letošní Slovenské derby bylo také soubojem premiantky české edice s vítězem z Budapešti, hnědákem Esti Fény. Maďarský host většinu dostihu absolvoval ve vnější stopě a výsledkem bylo umístění na konci první desítky.

Jaroslav Línek zažil velice povedené sváteční odpoledne, připsal si hattrick a upevnil si pozici vedoucího muže slovenského jezdeckého šampionátu. Nejprve se prosadil s Ideal Approcachem, kterého přivedl k obhajobě vítězství v Bratislavské míli a poslední čárku přidal v posledním bodě programu, kde byl v sedle Gentleman Jacka.

Stejně jako při Turf gala i při Slovenském derby je k vidění pět jedničkových dostihů. Stejně jako první červnovou neděli, i tentokrát se čtyřikrát prosadili čeští reprezentanti a jednou domácí zásluhou bělky Zoriany, loňské derby-vítězky.

Ve Zlatém poháru se před Portorikosem prosadil Felix z DS Pegas. Mezi klisnami na dvou kilometrech vyhrála desetinová favoritka Zoriana, ale Saša na ni zle dotírala. Stejně jako mezi vytrvalci a v derby byl rozestup prvních dvou koní v cíli pouhý krk. Míle skončila triumfem Ideal Approacha a v letounské Ceně Myse se bez velkých problémů prosadil šestiletý Mr Right. Z 25 možných tabulových umístění obsadili koně připravovaní v České republice sedmnáct.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud