Zdeněk Janda
9. prosince 2023 • 22:05

Čtvrté, čtvrté, čtvrté… Pětkrát za sebou! Zastaví florbalistky tohle prokletí?

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Trpišovský poznal strach, Sparta nenašla otvírák. Preciado? Koledoval si
První dojem z filmu o Gabriele Soukalové. "Nabízí naději ostatním"
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO ZE SINGAPURU | Žádný velký šok. Vyvrcholení světového šampionátu má scénář, který nemusí vymýšlet hvězdy Hollywoodu. Češky se v boji o bronz utkají se Švýcarkami (v neděli od 9 hodin), o zlato si to rozdají Švédky a Finky. Takže nic nového pod sluncem… Krupnová a spol. si každopádně přejí, aby nedělní vyvrcholení vyjelo ze zavedených kolejí. „Touha po medaili je obrovská,“ hlásí univerzálka Vanessa Rebecca Keprtová. Bronz vyšel naposledy v roce 2011.Jak zvednout hlavy? Jak se správně nažhavit po facce od Finek (2:8) v semifinále? Jak vstřebat, že dávný sen o finále zase nevyšel?

Těžký úkol ležel před národním týmem, aby se správně nachystal na nedělní utkání proti Švýcarkám. „Chtěli jsme postoupit do finále, měli jsme to jako cíl. Podřídili jsme tomu všechno,“ připouští kouč Lukáš Procházka.

Jedním dechem ale dodává: „Je obrovský rozdíl končit s medailí, nebo bez ní. Český florbal na ni čeká dvanáct let, což je dlouhá doba. Takže musíme nastavit správně hlavy, najít motivaci a urvat ji za každou cenu.“

V posledních pěti případech to nevyšlo. Tolikrát za sebou svítilo u řádku s českou bilancí čtvrté místo.

Což je umístění, které řada z těch zkušenějších opor úplně nesnáší. „Nechceme být už tím týmem, o kterém se říká, že je pořád čtvrtý. Že nikdy nedosáhne na medaili… Takže nás tohle, co se říká, hrozně sžírá a unavuje poslouchat. Na tohle MS jedeme pro medaili, nechceme se bez ní vracet!“

Slova, která ještě před turnajem pronesla zkušená gólmanka Jana Christianová.

Ta spolu s kapitánkou Eliškou Krupnovou jako jediné pamatují bronz z roku 2011. Od té doby ale na medaili čekají. Ostatní nemají žádnou. Tedy v seniorské kategorii, jinak úspěšných juniorek je v týmu víc.

Právě mladší reprezentantky mohou pomoct správně nastavit hlavy a tradiční opory vyburcovat k takovému výkonu, který zajistí výhru nad Švýcarkami.

„Jsou vítěznější typy, než jsme byly my. My někde vzadu máme zakořeněné, že jsme byly vždycky čtvrté. Ale mladé holky jsou prostě vítězky,“ řekla ve zmíněném rozhovoru před turnajem brankářská jednička Christianová.

Teď českým hráčkám nezbývá, než se postavit osudu posledních let. A vybojovat bronz.

„Na mistrovství světa jdou zápasy tak rychle za sebou, že se k tomu nebudeme asi moc vracet. Řekneme si pár vět, tím to uzavřeme a v neděli je nový zápas. Nemůžeme se tou prohrou moc zabývat a musíme se soustředit na utkání o bronz,“ burcuje Keprtová, která startuje na druhém šampionátu.

A jak dopadl ten její první? Čtvrté místo. Pro národní tým pětkrát za sebou…

Podle kouče Procházky není před utkáním o bronz důležité, jestli semifinále dopadlo takovým vysokým výsledkem. Že by mentální příprava byla snadnější, kdyby bylo těsnější. To ne.

„Je to úplně jedno. Nevnímám to jako herní debakl, ale samozřejmě výsledkový to je. Ukazuje na rozdíl v kvalitě. Ale jestli je to o gól, nebo o pět, to nebude hrát roli,“ myslí si trenér, že skóre 2:8 hráčky neovlivní.

V neděli dopoledne bude jasno.

Vstoupit do diskuse
0

Mistrovství světa ve florbale 2022

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.

Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud