PŘÍMO Z MALMÖ | Co všechno se dá udělat pro zlatý sen? Třeba ještě dlouho před nominací slyšet od trenéra: „Máš mojí důvěru, dej se do pořádku. Nic neuspěchej.“ Přesně to byl případ florbalového obránce Lukáše Punčocháře, který tři měsíce nehrál, měl problémy s vazy v kotníku. Ale při šampionátu už je v plné síle. „Moc si vážím důvěry, kterou jsem dostal. A že jsem měl čas se nachystat,“ hlásí juniorský mistr světa. V rámci rekonvalescence běhal i na antigravitačním pásu.
Když se poranil, hned mu běželo hlavou: Co šampionát? Není v ohrožení?
Tři měsíce před nominací si vážně poranil kotník a hlavou mu probleskly nepříjemné myšlenky. „Napadlo mě i to, že o mistrovství můžu přijít,“ přiznal talentovaný obránce, juniorský mistr světa z roku 2021, jenž potom se seniorskou reprezentací získal dvě medaile (bronz a stříbro).
Ale potom se spojil s reprezentačním koučem Jaroslavem Berkou, od něhož slyšel, že je pro něj důležitý hráč, ať na nic netlačí a dá se zdravotně do pořádku. „Pro mě bylo hlavní, aby byl fit na šampionát. Takže jsem mu nechal čas,“ říká trenér, jenž před třemi lety dovedl juniory ke zlatu a v týmu nechyběl právě ani Punčochář.
Takže Berka dobře ví o jeho kvalitách. „Ta důvěra mi moc pomohla. Byli jsme v kontaktu hned od začátku. A potom jsme to spolu řešili i dál. Dostal jsem od něj důvěru a veškeré potřebné informace. Takže i díky tomu jsem teď tady,“ kvituje obránce, jenž hrával v Brně za Bulldogs, ale teď už působí v Mladé Boleslavi.
Na tom, aby se dal do pořádku, spolupracoval jak s lidmi z klubu, tak i z národního týmu. „Program jsem velmi rozmanitý. Připravoval jsem se i v Centru pohybové medicíny,“ zmínil pracoviště, které vede světově uznávaný fyzioterapeut Pavel Kolář.
V rámci rekonvalescence běhal rovněž na antigravitačním pásmu. Právě i tato moderní technika mu výrazně pomohla.
Hlavně nic neuspěchat
„Je to normální pás, na němž se běží, ale jeho přidaná hodnota je, že se neběží s celou tělesnou hmotností, třeba jenom se čtyřiceti procenty“ popisuje Punčochář. Takže sportovec zbytečně nezatěžuje bolavé kotníky, ale i tak maká na kondičce.
Nejvíc mu pomohlo, že věděl, že má potřebný prostor, aby se dal do pořádku. Protože při podobných zraněních bývá největší komplikací, že to lidi uspěchají. „Což jsem právě nechtěl. Pro mě bylo důležité, aby byl stoprocentně nachystaný na mistrovství,“ tvrdí kouč Berka.
Punčochářova rekonvalescence probíhala podle plánu. Všechno se stihlo, takže v Malmö může dál snít svůj zlatý sen. S juniory už se mu to podařilo, teď je na řadě áčko. „Nebudu lhát, trošku to v hlavě mám. Ale musíme jít postupnými kroky,“ tvrdí 22letý obránce.
Vedle florbalu stíhá i studium vysoké školy. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu má obor tělesná výchova, na Přírodovědecké fakultě se věnuje geografii. Zatím to stíhá v pohodě, i když paradoxně na FTVS má větší problémy s tím, aby se mohl věnovat vrcholnému florbalu.
„Myslel jsem si, že to bude naopak. Ale nakonec si nemůžu stěžovat, i tam mi vycházejí vstříc. I když se často ptají, jestli je opravdu třeba, abych tam nebyl, když musím na soustředění,“ popisuje florbalový reprezentant.
Teď je součástí týmu v Malmö, který se chce dostat až na zlatý vrchol.