4. ledna 2022 • 17:30

Prokop na Dakaru klesl na 7. místo: Hrozné fofry. Loprais drží pátou pozici

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Plzeň - České Budějovice: Dokonaný bůr v závěru, Bucha krásnou dělovkou prostřelil Šípoše
Jak české florbalistky slavily na MS v Singapuru bronzové medaile
VŠECHNA VIDEA ZDE

Martin Prokop zajel ve třetí etapě Rallye Dakar sedmnáctý čas a v celkovém hodnocení kategorie automobilů klesl na sedmé místo. Motocyklový jezdec Martin Michek byl dnes třináctý a v průběžném pořadí se posunul na 22. pozici před krajana Jana Brabce, který se po dodatečné penalizaci propadl o tři příčky za něj. Nejlepším z českých pilotů kamionů byl tentokrát osmý Martin Macík, Aleš Loprais ale drží průběžně pátou pozici. V čele pořadí automobilů je Násir Attíja z Kataru, motocyklistům kraluje Brit Sam Sunderland a ke změně nedošlo ani mezi kamiony, kterým vévodí Dmitrij Sotnikov z Ruska.Prokop stejně jako v pondělí v rychlé etapě za nejlepšími zaostal, od vítězného Carlose Sainze ze Španělska jej dělilo 15:03 minuty. V průběžném pořadí přišel o jednu pozici. „Zase to byly hrozné fofry. Snad 45 kilometrů jsme jeli na plný plyn,“ řekl Prokop, který má proti špičce handicap v nižším výkonu vozu. „Kdyby tam nebyly úseky s rozmoklými dunami, tak bychom neměli šanci zpomalit. Rychlý a málo zaživný den bez navigace. Jeli jsme jen ve stopách,“ zhodnotil etapu pilot týmu Benzina Orlen.

S výkonem byl ale spokojený. „Myslím, že jsme se zlepšili. Měli jsme mnohem lepší rytmus a v dunách jsme byli rozhodně plynulejší,“ řekl Prokop. Zpomalil jej také nižší tlak v jedné z pneumatik. „Viděl jsem to na displeji, ale nechtěl jsem zastavovat a měnit kolo. Musel jsem si dávat bacha a v dlouhých rychlých zatáčkách trochu zvolnit. Ale frčíme dál, zatím to jde dobře,“ dodal Prokop na sociálních sítích.

Trojnásobný dakarský vítěz Attíja byl dnes osmý, upevnil si ale vedení. Druhého Francouze Sébastiana Loeba totiž zbrzdily defekty a devítinásobný mistr světa v rallye ztratil více než půl hodiny. Za Attíjou už zaostává o 37:40 minuty. Sainz si připsal jubilejní 40. výhru na Dakaru a zároveň historicky první pro vůz kategorie T1-Ultimate, která je vypsaná pro auta s alternativním pohonem. Španělská rallyeová legenda jede s hybridem Audi.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Portugalec Joaquim Rodrigues, který si dojel pro první etapové vítězství v kariéře. Sunderland za ním zaostal o 7:30 minuty. Byl pomalejší i než Michek, jehož od prvního místa dělilo 5:27 minuty. Brit má teď v čele náskok jen čtyři sekundy na Adriena van Beverena z Francie. Brabec ztratil na Rodriguese přes patnáct minut, v cíli navíc dostal pětiminutovou penalizaci a klesl až za Michka.

„Jakékoliv umístění mezi nejlepší patnáctkou je skvělé, top 10 je úžasná. Hlavně mě těší to, že na prvního jsem ztratil pět minut, což je minimum,“ řekl Michek. „Byla to rychlá speciálka, která se mi líbila. V polovině to byl velký mazec, nicméně držel jsem se a snažil se makat co nejvíc. Tentokrát to bylo trošku písčitý, malinko tvrdší povrch mezi kameny. V závěru také s řečištěm. Jsem rád, že jsem v cíli,“ dodal jezdec týmu Orion Moto Racing Group.

Soupeři český tým ORION – MRG přezdívají „blue army.“ Nejenom kvůli barvám jejich závodní kombinézy a motorky, ale také díky odhodlanosti. „Hlavně tovární týmy vědí, že když udělají chybu, tak my toho využijeme. Jsme schopní zezadu zaútočit. Manažeři nás zdraví, přijdou k nám občas očíhnout naše motorky, určitě k nám mají za poslední roky větší respekt a všímají si nás,“ prohlásil Ervín Krajčovič, šéf českého týmu, který letos na Dakaru má svůj kamion na přepravu součástek a zcela nové zázemí. A také vůz v kategorii Classic s Martinem Čábelou a Olgou Lounovou.

Zároveň český tým přistupuje k aktuálním výsledkům shovívavě. „Je úžasný úspěch, kde se nyní pohybuje, jsme ale pořád na začátku, ve třetí etapě. Důležité pro Martina je, aby postupně smazával hodinovou ztrátu, kterou nabral zejména v prvním dni po bloudění,“ dodal Krajčovič, který si rovněž pochvaluje aktuální motorky. „Máme od fabriky KTM udělané pérování, měnili jsme také výfuk. Pohráli jsme si s motorem a s mapou, zvedli jsme otáčky. Motorka funguje dobře, nejsou žádné problémy. Ani nějak zásadně výkonnostně nezaostáváme na rychlosti, ačkoliv oproti továrnám jsme v tomto znevýhodnění.“

Právě v úterý byl na Dakaru spíše rovinatý profil etapy. „Byla to rychlá speciálka, která se mi líbila. V polovině to byl velký mazec, nicméně držel jsem se a snažil se makat co nejvíc. Tentokrát to bylo trošku písčitý, malinko tvrdší povrch mezi kameny. V závěru také s řečištěm. Jsem rád, že jsem v cíli,“ tvrdil Michek. „Pět minut odstup na nejrychlejšího je naprosto skvělé.“ Jeho týmový kolega Milan Engel zajel 41. čas a v celkovém pořadí drží 32. příčku. V kategorii jezdců bez asistence je však na druhém místě za Litevcem Gelazninkasem. „Myslím, že mám na to ho ale porazit. Určitě je to můj cíl,“ dodal Engel, kterému více vyhovují techničtější pasáže a duny. „Doufám, že toho bude v příštích dnech více.“

Kamionům i nadále kraluje tovární tým Kamaz, který ale poprvé neobsadil kompletní první tři místa. Za Sotnikovem a Andrejem Karginovem dojel třetí Nizozemec Janus van Karsteren. Macík na osmém místě ztratil 12:29 minuty, Loprais byl s odstupem dalších tří minut jedenáctý. Šestého času dosáhl Chilan Ignacio Casale z českého týmu Tatra Buggyra Racing.

„Bylo to jen o písku. Duny a rychlé pisty... My jsme bohužel zase pár desítek kilometrů neměli stoprocentní výkon, takže jsme ztratili nějaké minutky,“ uvedl Macík, jehož posádka se v úvodu musela vyrovnat s nefunkčním tabletem s roadbookem. „Takže jsme prvních 60 kilometrů jeli na oči. Byla to chyba organizátorů, kteří roadbook správně nenahráli. Museli jsme vyčmuchat všechny kontrolní body a věřím, že se to podařilo,“ řekl navigátor František Tomášek.

Loprais se musel podle svých slov vypořádat s defektem a složitým výjezdem na jednu z písečných dun. „To nás dneska stálo dobrou pozici. Někdy se daří, někdy ne, dneska to spíše bylo, že ne. Udrželi jsme ale celkové páté místo a jsme rádi, že jsme tady. Jedeme dál svou misi za Karla, pro naši rodinu, fanoušky a také pro nás. Věřím, že to dotáhneme, kam si přejeme,“ uvedl synovec nedávno zesnulého šestinásobného šampiona Karla Lopraise.

Obhájce vítězství v kategorii lehkých prototypů Josef Macháček měl přes vydařený úvod technické potíže a etapu dokončil jako osmatřicátý se ztrátou hodiny a půl na vítězného lídra Setha Quintera z USA. „Buggina šla od rána nádherně a libovali jsme si, jak letíme. Jenže pak se stala závada, kvůli níž mohlo skončit celé naše působení na Dakaru. Jen díky tomu, že mám mechanické zkušenosti a improvizovaně jsem to sešrouboval, jsme nakonec dojeli do cíle a můžeme pokračovat,“ uvedl Macháček, kterému patří průběžné 15. místo.

Rallye Dakar - 3. etapa: Kajsumá - Kajsumá (636 km celkově/255 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Sainz, Cruz (Šp./Audi) 2:26:51, 2. Lategan, Cummings (JAR/Toyota) -38, 3. Peterhansel, Boulanger (Fr./Audi) -1:41, ...16. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -15:03.

Průběžné pořadí: 1. N. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) 9:31:22, 2. Loeb, Lurquin (Fr./Prodrive) -37:40, 3. Álvarez, Monleon (Arg., Šp./Toyota) -42:06, ...7. Prokop, Chytka -54:46.

Motocykly: 1. Rodrigues (Portug./Hero) 2:34:41, 2. Price (Austr./KTM) -1:03, 3. Klein (USA/KTM) -1:14, ...13. Michek -5:27, 31. J. Brabec -15:47, 41. Engel -22:11, 50. Pabiška - 32:09.

Průběžné pořadí: 1. Sunderland (Brit./KTM) 11:13:40, 2. Van Beveren (Fr./Yamaha) -4, 3. Walkner (Rak./KTM) -1:30, ...22. J. Brabec -58:49, 23. Michek -59:13, 32. Engel -1:23:23, 50. Pabiška -2:50:42.

Čtyřkolky: 1. Copetti (USA/Yamaha) 3:12:48, ...10. Tůma (ČR/Yamaha) -37:35.

Průběžné pořadí: 1. Copetti 14:10:56, ...9. Tůma -3:19:27.

SSV (buggy): 1. Marek Goczal, Laskawiec (Pol./Can-Am) 2:58:46.

Průběžné pořadí: 1. Jones, Gugelmin (USA, Braz./Can-Am) 11:53:53.

Lehké prototypy: 1. Quintero, Zenz (USA, Něm./OT3) 2:52:23, ... 38. Macháček, Vyoral (ČR/Can-Am) -1:30:34.

Průběžné pořadí: 1. López Contardo, Latrach Vinagre (Chile/Can-Am) 11:27:54, ... 15. Macháček, Vyoral -3:27:05.

Kamiony: 1. Sotnikov 2:43:25, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -1:10, 3. Van Karsteren (Niz./Iveco) -3:08, ...8. Macík (ČR/Iveco) -12:29, 11. Loprais (ČR/Praga) -15:57, 14. Šoltys (ČR/Iveco) -17:05, 20. Vrátný (ČR/Ford) -32:49.

Průběžné pořadí: 1. Sotnikov 10:42:32, 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) -11:45, 3. Karginov -19:44, ...5. Loprais -47:08, 8. Macík -1:03:13, 14. Šoltys -3:06:30, 23. Vrátný -30:07:21.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud