9. července 2022 • 09:48

Pérez před sprintem penalizován. Red Bull se zlobí: Riskovali jsme zbytečně 

Autor: mrs, inf
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Fotbalový KVÍZ pro Doktora Vševěda: šest chyb ze třinácti otázek, co nevěděl?
Neskutečná atmosféra, ale česká reprezentace bez medaile. Co přineslo biatlonové MS?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jezdce formule 1 Sergia Péreze čeká v dnešním sprintu nelehký úkol. Pilot Red Bullu odstartuje ze 13. místa a k tomu, aby se dostal na přední příčky, bude muset předvést nemálo ze svého jezdeckého umu. Situace je o to nepříjemnější, že si mexický závodník v kvalifikaci Velké ceny Rakouska původně dojel pro čtvrté místo. FIA jej ovšem dodatečně penalizovala za porušení traťových limitů.Závodník Red Bullu se ve včerejší kvalifikaci bez problému probojoval do druhé části. V Q2 se mu ovšem příliš nevedlo. Poté, co mu komisaři jeden čas smazali za nedodržení traťových limitů, potřeboval nutně zajet dobrý výsledek. A zdálo se, že mu to na poslední chvíli skutečně vyšlo.

Zajel šestý nejrychlejší čas a poskočil do Q3. O pár okamžiků později záběry ovšem ukázaly, že Pérez zřejmě opět porušil traťové limity a správně by mu tedy poslední kolo nemělo být počítáno. To se ale nestalo. Komisaři jej nechali kvalifikaci dokončit a Mexičan si tak zajistil čtvrté místo na startu dnešního sprintu. Radost z dobrého výsledku však netrvala příliš dlouho.

Medailonek Sergia "Checo" Péreze
Video se připravuje ...

Komisaři se po konci kvalifikace usnesli, že Pérez v Q2 skutečně nedodržel traťové limity a dodatečně jej ze čtvrtého místa přesunuli na třinácté. Red Bullu se rozhodnutí pochopitelně nelíbilo a poukázal na skutečnost, že kvůli neschopnosti komisařů rozhodnout včas, v Q3 stáj i pilot riskovali úplně zbytečně. Pérez naštěstí v poslední části kvalifikace odvezl monopost do cíle bez problémů, avšak kdyby u něj nastala podobná situace jako u Lewise Hamiltona či George Russella, kteří během Q3 havarovali, prskali by červení býci zřejmě ještě daleko víc.

„Tým poukázal na to, že podstoupil riziko a vynaložil zdroje na soutěžení v Q3. Tuto připomínku akceptujeme, avšak na posuzování situace to nic nemění. Obvyklým trestem je smazání času kola a komisaři nařizují tuto penalizaci i v tomto případě. Pilot tedy neměl postoupit do Q3, a proto vzhledem ke spravedlivému přístupu k ostatním, musí komisaři vymazat tomuto jezdci všechny časy ze třetí části kvalifikace,“ stojí v rozhodnutí komisařů.

Celou situaci odnesl snad úplně nejvíc Pierre Gasly z AlphaTauri. V důsledku toho, že se na Pérezovu chybu nepodařilo zareagovat včas, zůstal v Q2 na prvním nepostupovém místě a coby jedenáctý vypadl. Na Pérezovo čtvrté místo se do dnešního sprintu přesouvá George Russell. Startuje se v 16:30.

Co jsou to traťové limity?

Jsou hranicí mezi tratí a oblastí, za kterou závodník nesmí. Dodržování traťových limitů je vyžadováno, aby se zabránilo pilotovi získat nefér výhodu. K vyznačení se používá bílá čára, která odděluje asfalt od pruhovaného obrubníku. Pokud se pilot ocitne všemi koly za bílou čárou v tréninku či kvalifikaci, jeho čas na kolo se vymaže. To se stalo na Red Bull Ringu právě Sergiu Pérezovi. V závodě se tato situace může opakovat třikrát. Poté jezdec obdrží černobílou vlajku a hrozí mu penalizace.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud