Marie Sehnálková
9. března 2023 • 17:20

Co (ne)víte o Alonsovi: fanoušek Realu i luxusních aut. Žije s novinářkou

Vstoupit do diskuse
0
 • Co nevíte o Fernandu Alonsovi...Co nevíte o Fernandu Alonsovi...FOTO: Koláž iSport.cz

  Stal se hrdinou Velké ceny Bahrajnu. Nejstarší jezdec startovního roštu Fernando Alonso (41) vybojoval na okruhu v Sáchiru 3. místo. Přečtěte si, jak se španělský matador k závodění vůbec dostal, proč měl neshody s Lewisem Hamiltonem a jaká auta byste našli v jeho garáži.

 • Máma mu šila kombinézy

  Na rozdíl od jiných závodníků formule 1, pochází ze skromných poměrů. Jeho otec pracoval v těžebním průmyslu jako expert na výbušniny, matka byla zaměstnaná v obchodním domě. K motorsportu jej přivedl Alonso starší, který kdysi coby amatér závodil na motokárách. Aby rodina ušetřila, matka mu vlastnoručně upravovala kombinézy, které mu díky tomu seděly i poté, co vyrostl.

  „Myslím, že víkendy byly pro rodiče noční můra. Museli vzít auto, jet někam 10 hodin, přespat na zadních sedačkách a pak se dívat, jak závodím. Nakonec jsme se zase sbalili a vrátili domů, protože naši potřebovali pracovat,“ vzpomíná s úctou. Fernando má také starší sestru Lorenu, která pracuje jako lékařka.

  Fernando Alonso při Velké ceně Belgie Fernando Alonso při Velké ceně BelgieFoto Profimedia.cz

 • Mistr špatných rozhodnutí

  Alonso má na svém kontě celkem dva tituly mistra světa. Oba získal s Renaultem, a to v sezonách 2005 a 2006. Jenže od té doby se mu začala lepit smůla na paty. Ačkoliv bývá považován za jednoho z nejtalentovanějších jezdů historie, při přestupech měl vždy špatnou ruku a další titul do sbírky doposud nepřidal.

  On sám se ale nechal slyšet, že svých rozhodnutí až na jediné nelituje. „Jezdil jsem za Renault, McLaren-Mercedes, Ferrari, McLaren-Honda… Kolik jezdců by se pod takovou kariéru mohlo podepsat? Určitě jsem mohl uzavřít smlouvu s Red Bull, ale tenkrát to byl jen energetický nápoj. Nikdo neměl křišťálovou kouli,“ krčil rameny.

  Fernando Alonso Fernando AlonsoFoto Profimedia.cz

 • S Hamiltonem bývali nepřátelé

  Fernando Alonso a Lewis Hamilton jsou bývalými týmovými kolegy. V roce 2007 oba jezdili v barvách McLarenu. Od britského mladíka se toho na rozdíl od hvězdného Španěla příliš nečekalo. V garáži se proto dokonce strhla bitka o to, kdo se bude starat o Alonsův monopost. Události se ovšem začaly vyvíjet úplně jinak, než předpokládali týmový pracovníci.

  Nováček zářil a začal zastiňovat dokonce i týmového parťáka. Mezi oběma závodníky postupem času začala panovat rivalita a nevraživost. Situace na konci sezony vygradovala v předčasné ukončení Alonsova kontraktu a jeho návrat do Renaultu.

  Do ideálního vztahu měli Lewis Hamilton a Fernando Alonso daleko Do ideálního vztahu měli Lewis Hamilton a Fernando Alonso dalekoFoto Profimedia

 • Komplikovaná povaha

  Horkokrevnou španělskou povahu rozhodně nezapře. O tom svědčí i fakt, že se s většinou týmů nerozešel zrovna v dobrém. Obzvlášť hořce vzpomínají na Alonsa ve Ferrari, kde působil pět let a třikrát skončil v jezdeckém šampionátu na nepopulárním druhém místě. Podle bývalého prezidenta Ferrari Luca di Montezemolo za to mohla mimo jiné právě i jeho komplikovaná povaha.

  „Největší rozdíl mezi Michaelem (Schumacherem), Niki (Laudou) a Fernandem je, že Alson nebyl nikdy součástí týmu. Když vyhrával, byl šťastný. Jenže když prohrával, házel to na tým. Jenže mít s týmem dobré vztahy jen když vyhráváte, je snadné,“ uvedl.

  Ken Block s pilotem Formule 1 Fernandem Alonsem Ken Block s pilotem Formule 1 Fernandem AlonsemFoto Profimedia

 • Štěstí našel s novinářkou

  Navzdory tomu, že v tomto roce oslaví 42. narozeniny, doposud nezaložil rodinu. Pět let byl ženatý se španělskou zpěvačkou Raquel del Rosario, se kterou se v roce 2011 rozvedl. V současné době je jeho přítelkyní rakouská sportovní novinářka Andrea Schlangerová, s níž se seznámil v paddocku.

  Pilot formule 1 Fernando Alonso Pilot formule 1 Fernando AlonsoFoto CNC/Mária Rušinová

 • Milovník aut

  Jeho zálibou je sbírání exkluzivních vozů. Podle některých odhadů jich vlastní až okolo tří stovek. Některé z nich jsou vystavená ve Sportovním komplexu Fernanda Alonsa, který se nachází ve španělské Asturii. Tady jsou k vidění například Fernandovy mistrovské Renaulty z roku 2005 a 2006, Toyota TS050 Hybrid, se kterou vyhrál 24 hodin Le Mans či Dallara DW12, s níž v roce 2010 bojoval v Indy 500.

  V jeho vozovém parku byste našli ale i klasická silniční vozidla. Alonso vlastní například LaFerrari, jehož cena byla odhadnuta na 4,7 milionu dolarů, tedy zhruba na 105 milionů korun. Kromě toho by měl mít v garáži i některé méně vzácné kousky, jako například Ferrari 458 Italia, California, FF či 599 GTB Fernando Alonso Edition.

  Pilot formule 1 Fernando Alonso Pilot formule 1 Fernando AlonsoFoto Instagram

 • Fanoušek Realu

  Oblíbeným fotbalovým týmem Alonsa je jeho domácí Real Madrid, v jehož dresech je španělský pilot občas k vidění i v paddocku. Loni jej na Velkou cenu Brazílie dorazil osobně podpořit legendární obránce Realu Roberto Carlos.

 • Nejdelší pauza mezi výhrami

  Fernando Alonso se už nyní může pyšnit několika pozoruhodnými rekordy. Aktuálně má na svém kontě 357 Velkých cen, což je nejvíce ze všech jezdců v historii. Prvenství drží i v počtu sezon, které strávil ve formuli 1. Letos začal dvacátou, čímž o jednu překonal Rubense Barichella.

  Svůj zatím poslední závod v kariéře vyhrál v roce 2012 s Ferrari. Pokud by letos dokázal na některém z okruhů vybojovat prvenství, stal by se i jezdcem s nejdelší pauzou mezi dvěma vítězstvími. Tomuto neúplně lichotivému žebříčku aktuálně dominuje Riccardo Patrese, který dokázal vyhrát s rozestupem 6 let a 6 měsíců.

  Fernando Alonso Fernando AlonsoFoto AMC Networks Central Europe

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud