15. června 2014 • 12:08

Hanika s Kornfeilem obsadili poslední bodovaná místa, Abraham nedojel

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Čeští motocykloví závodníci Karel Hanika a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně Katalánska ve třídě Moto3 poslední dvě bodovaná místa. Letošní nováček v mistrovství světa silničních motocyklů Hanika byl v Barceloně čtrnáctý, Kornfeil patnáctý.

Závod královské kategorie nabídl dechberoucí souboj mezi dvěma hondami Španělů Marca Márqueze a Daniho Pedrosy a yamahou Itala Valentina Rossiho. Devítinásobný mistr světa Rossi dlouho vedl, v 18. kole ho však oba Španělé předstihli a rozdali si to o vítězství.

V posledním kole si několikrát vyměnili pořadí, až Pedrosa na druhé pozici zavadil o Márquezovo zadní kolo a byl rád, že se udržel na stroji. Mistr světa a lídr šampionátu Márquez si tak dojel pohodlně pro sedmé vítězství v sedmém závodu sezony před Rossim, jenž předstihl rozhozeného Pedrosu.

Jednadvacetiletý Márquez se tak stal nejmladším jezdcem historie, jenž vyhrál sedm závodů MS v řadě. Překonal rekord, který držel právě Rossi.

Abrahamovi už ve druhém kole v levotočivé zatáčce motorka podklouzla a skončil na zemi. V závodu nepokračoval. "Celé to beru na sebe, udělal jsem chybu a můžu si za to sám. Start byl strašný a já jsem se ještě propadl. Zrovna v okamžiku, kdy jsem začal dojíždět jezdce před sebou, se mi přihodil pád. Uklouzlo mi zadní kolo, do té zatáčky jsem najel příliš rychle. Asi z přemíry snahy. Tentokrát mě to hodně mrzí," uvedl na svém webu Abraham, jemuž se při pádu nic vážného nestalo.

Márquez triumfem v MotoGP k nadšení domácích fanoušků napodobil svého mladšího bratra Álexe, jenž si dojel pro suverénní výhru v Moto3. Osmnáctiletý Španěl na hondě startoval poprvé v kariéře z pole position a vyhrál s náskokem více než tří sekund. Šestičlennou skupinu pronásledovatelů přivezl do cíle Ital Enea Bastianini, třetí byl Španěl Efrén Vázquez.

Češi zajeli v kvalifikaci časy v druhé desítce a na stejných pozicích se pohybovali v druhé skupině v průběhu celého závodu. Kornfeil dokonce v jedné fázi jezdil mimo bodované pozice, nakonec alespoň jeden bod získal. V cíli od sebe české jezdce dělilo 360 tisícin, za Márquezem zaostali téměř dvacet sekund.

"Start do závodu byl dobrý. To však dneska byla první a také poslední dobrá věc. Víkend to nebyl úplně špatný, ale závod to byl letos vůbec nejhorší," řekl Kornfeil, jehož zpomalovaly souboje o pozici v druhé skupině a také problémy při řazení.

"Několikrát se stalo, že při odřazování například o tři stupně mně to odřadilo jen o dva. Tím se hodně komplikuje nájezd do zatáčky. To se stalo také v posledním kole. V jedné zatáčce jsem byl dlouhý, ve skupině jsem se dost propadl a už to nestačilo na víc než jen na to patnácté místo," popsal své potíže český jezdec.

Průběžné vedení v MS udržel dnes čtvrtý Australan Jack Miller. Kornfeil je desátý, Hanika osmnáctý.

Domácího vítěze měla i kategorie Moto2, kde si pro výhru z pole position dojel Esteve Rabat a zvýšil své vedení v průběžném pořadí.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Á. Márquez (Šp./Honda) 41:11,656, 2. Bastianini (It./KTM) -3,236, 3. Vázquez (Šp./Honda) -3,512, 4. Miller (Austr./KTM) -3,764, 5. Fenati (It./KTM) -3,862, 6. Binder (JAR/Mahindra) -4,048, ...14. Hanika -19,623, 15. Kornfeil (oba ČR/KTM) -19,983.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Miller 117, 2. Fenati 110, 3. Vázquez 92, 4. Rins (Šp./Honda) 87, 5. Á. Márquez 85, 6. I. Viňales (Šp./KTM) 73, ...10. Kornfeil 38, 18. Hanika 16.

Moto2: 1. Rabat 41:23,197, 2. M. Viňales (oba Šp./Kalex)-4,244, 3. Zarco (Fr./Caterham Suter) -11,157, 4. Kallio (Fin./Kalex) -11,301, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -11,424, 6. Pasini (It./Kalex) -16,761.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. Rabat 149, 2. Kallio 115, 3. M. Viňales 89, 4. Aegerter (Švýc./Suter) 71, 5. Corsi (It./Kalex) 66, 6. Salom (Šp./Kalex) 59.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 42:56,914, 2. Rossi (It./Yamaha) -0,512, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -1,834, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,540, 5. Bradl (Něm./Honda) -11,148, 6. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -14,213, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.
Průběžné pořadí MS (po 7 z 18 závodů): 1. M. Márquez 175, 2. Rossi 117, 3. Pedrosa 112, 4. Lorenzo 78, 5. Dovizioso (It./Ducati) 71, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) 58, ...17. Abraham 13.