22. května 2016 • 14:14

Kornfeil dojel ve Velké ceně Itálie až sedmnáctý, v MotoGP vládl Lorenzo

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Velkou cenu Itálie v MotoGP vyhrál španělský motocyklista Jorge Lorenzo, když těsně před cílem předjel krajana Marca Márqueze. Jakub Kornfeil v kubatuře Moto3 zaznamenal 17. místem nejhorší výsledek v sezoně, naopak druhý český reprezentant Karel Hanika si na 20. pozici připsal nejlepší umístění v dosavadním průběhu šampionátu.

Úřadující mistr světa Lorenzo si v posledním kole s Márquezem několikrát vyměnil vedení a do cílové rovinky vjel na druhém místě. Na posledních metrech ale fantasticky zrychlil a připsal si páté vítězství v Mugellu od roku 2011. Márqueze porazil o 19 tisícin sekundy.

Lorenzo díky třetímu úspěchu v sezoně zvýšil svůj náskok na prvním místě průběžného pořadí na deset bodů před Márquezem. Třetí je s odstupem 37 bodů Ital Valentino Rossi, který odstartoval z první pozice, kvůli technickým problémů byl však v osmém kole nucen odstoupit.

V Moto3 si pro třetí vítězství za sebou dojel Jihoafričan Brad Binder a upevnil si vedení v průběžném pořadí. Závěr dramatického závodu poznamenaly dva pády jezdců v početné čelní skupině v posledním kole - nejprve skončil Khairul Idham Pawi z Malajsie a těsně před cílem také Španěl Arón Canet.

Kornfeil se teprve podruhé v sezoně nedostal do nejlepší desítky, jeho dosavadním nejhorším výsledkem bylo jedenácté místo z Velké ceny Ameriky. Hanika naopak přerušil sérii tří nedokončených závodů a o dvě příčky si vylepšil nejlepší umístění v sezoně.

Drama nabídla i kubatura Moto2. Po havárii Španěla Xaviera Viergeho, který vyvázl nezraněn, musel být závod kvůli opravě ochranné bariéry přerušen a následně byl zkrácen na deset kol. Pro druhý triumf v sezoně si nakonec dojel Francouz Johann Zarco.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Binder (JAR/KTM) 39:49,382, 2. Di Giannantonio (It./Honda) -0,038, 3. Bagnaia (It./Mahindra) -0,069, 4. Antonelli (It./Honda) -0,075, 5. Quartararo (Fr./KTM) -0,077, 6. Ono (Jap./Honda) -1,037, ...17. Kornfeil (ČR/Honda) -2,434, 20. Hanika (ČR/Mahindra) -4,289.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Binder 127 b., 2. Navarro (Šp./Honda) 78, 3. Fenati 67, 4. Bulega (oba It./KTM) 55, 5. Bagnaia 54, 6. Antonelli 52, 7. Kornfeil 36.

Moto2: 1. Zarco (Fr./Kalex) 18:59,391, 2. Baldassarri (It./Kalex) -0,030, 3. Lowes (Brit./Kalex) -1,096, 4. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,215, 5. Syahrin (Malaj./Kalex) -1,653, 6. Pons (Šp./Kalex) -2,110.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Lowes 98, 2. Rins (Šp./Kalex) 96, 3. Lüthi 82, 4. Zarco 81, 5. Aegerter (Švýc./Kalex) 52, 6. Corsi (It./Speed Up) 50.,

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 41:36,535, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,019, 3. Iannone (It./Ducati) -4,742, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -4,910, 5. Dovizioso (It./Ducati) -6,256, 6. M. Viňales (Šp./Suzuki) -8,670.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Lorenzo 115, 2. M. Márquez 105, 3. Rossi (It./Yamaha) 78, 4. Pedrosa 66, 5. M. Viňales 59, 6. A. Espargaró (Šp./Suzuki) 49.