Rovanperä ve Švédsku přepisoval historii. Máme tým snů, chválí Mäkinen | iSport.cz
17. února 2020 • 14:17

Rovanperä ve Švédsku přepisoval historii. Máme tým snů, chválí Mäkinen

Autor: mto
TOP VIDEA
Zrušit nadstavbu? Kluby ve FORTUNA:LIZE nemají jednotný názor
Sportovci na sítích: vaření s hokejkou nebo speciální leg day
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jako v červenobílém obklíčení si musel na Švédské rallye připadat aktuální světový šampion Ott Tänak s Hyundaiem. Ve výrazně zkrácené soutěži dojel druhý za vítězem Elfynem Evansem a na záda se mu dívali Kalle Rovanperä a Sébastien Ogier. Všechno jezdci ze stáje Toyota Gazoo Racing. „V tuhle chvíli máme tým snů, mohu se pouze usmívat a být hrdý," chválil si šéf stáje Tommi Mäkinen.Japonská automobilka zažívá skvělý vstup do sezony. Poté, co v létě kompletně obměnila kádr, vede jak pořadí konstruktérů (73 bodů), tak průběžné pořadí jezdců. Tam se Evans dělí o prvenství s belgickým pilotem Thierrym Neuvillem z Hyundaie, který vyhrál Rallye Monte-Carlo a ve Švédsku byl až šestý. Oba mají 42 bodů.

„Auto mi dodává velkou sebejistotu, což za proměnlivých podmínek, jaké panovaly právě zde, opravdu hodně znamená,“ řekl jedenatřicetiletý Evans, pro kterého šlo teprve o druhé vítězství v kategorii WRC v kariéře a vůbec poprvé v historii navíc na této rallye slavil Brit.

Toyota si došla pro třetí výhru ve Švédské rallye během čtyř let, ale ačkoliv Evans vládl od začátku do konce, nebylo to snadné. Hlavně kvůli netradičním povětrnostním podmínkám. V pátek a v sobotu ještě byla trať tuhá, ale v neděli už byla pořádně rozmáčená.

Kalle Rovanperä si dojel pro životní výsledekKalle Rovanperä si dojel pro životní výsledekFoto Micke Fransson/TT via AP

To nakonec sedělo i devatenáctiletému mladíčkovi Rovanperovi, který s vozem kategorie WRC závodil teprve podruhé, přesto se dlouho přetahoval s šestinásobným mistrem světa Ogierem a bitvu nakonec i vyhrál.

„Kalle si to podiové umístění zaslouží. Celý víkend odváděl skvělou práci a v Power Stage do toho dal vše a zajel úžasný čas,“ pochválil mladého kolegu Ogier.

Rovanperä se mimochodem stal historicky nejmladším soutěžním jezdcem, který vybojoval etapové vítězství ve WRC, o celé dva roky mladším než dosavadní držitel tohoto rekordu.

„Ze stupňů vítězů mám nádherný pocit. Byla to opravdu náročná rallye, protože byla kratší než obvykle a celou dobu bylo nutné jet naplno,“ stojí v tiskové zprávě.

Další na řadě je Rallye Mexiko, která se pojede 12.-15. března.

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud