Lékař o Schumacherovi: Stále jde o život a smrt. Ale naděje se zvyšuje

Jsou v myšlenkách stále se svým idolem! Fanoušci Michaela Schumachera se v den jeho 45. narozenin sešli u nemocnice v Grenoblu, kde nejúspěšnější jezdec v historii formule 1 bojuje po pádu na lyžích o život.
Když se Michael Schumacher ocitl mimo upravenou sjezdovku, došlo poblíž města Meribel k tragédii
Bývalý mistr světa F1 Němec Michael Schumacher se vážně zranil při lyžování. Jeho život by ale neměl být v ohrožení. Momentálně je na klinice v Grenoblu
Takto Michael Schumacher spadnul na italské sjezdovce v roce 2006. Jeho letošní pád má mnohem dramatičtější následky.
Boj Michaela Schumachera o život sleduje s napětím celý svět
Schumacher se vážně zranil, zasahoval vrtulník
Bývalý mistr světa F1 Němec Michael Schumacher se vážně zranil při lyžování. Jeho život by ale neměl být v ohrožení. Vrtulník jej nakonec přepravil na kliniku v Grenoblu, kam za nm z Paříže vyrazil známý neurochirurg
33
Fotogalerie
Strach o Schumachera
Začít diskusi (0)

Ani šest dní poté, co na lyžích havaroval, a pět dnů po druhé z obou operací mozku, nemá Michael Schumacher jistotu přežití svých zranění. Neurolog Pavel Chadim odhaduje: „Pořád jde o otázku života a smrti.“ Soudí ale, že poté, co bývalý mistr světa F1 zvládl prvních několik dní, se šance na jeho uzdravení podstatně zvýšila.

Odhadnete podle zpráv, které se k vám dostaly, co vše se kolem Schumachera v týdnu dělo?
„Vzhledem k nedostatku informací jsou to pouhé spekulace. Muselo dojít ke krvácení do mozku, které lékaři zastavovali a odsávali.  Také se zřejmě potřebovali vyrovnat s následným otokem mozku. Potřebovali dát (Schumacherovu) mozku dostatečný prostor, lebka je jako velmi pevná skořápka. Zprávy jsou vedeny v tom duchu, že Schumacher je v kritickém stavu. Je v umělém spánku, který je lékaři řízený.“

To je potřeba?
„Umělý spánek sníží metabolismus. Zjednodušeně řečeno jede člověk na úsporný režim. Tělo pak má větší šanci aktivovat všechny svoje reparační schopnosti, uzdravovat se a přežít. Tomu dokáže pomoci i hypotermie, tedy snížení teploty, vzdáleně snesoucí srovnání s léčbou v mrazivé kryokomoře. Jde vlastně o podchlazení orgánů. I to mu dává větší šance na uzdravení.“

Jak dlouho může pacient v umělém spánku být?
„Pokud se udrží jeho životní funkce, tak nekonečně dlouho. Zajímavé je, že lékař neví, jestli když pacienta začne budit, že se pacient probudí. Lékaři tomu věří, ale s jistotou to říct nelze. On samozřejmě v kómatu, tedy v bezvědomí,  může zůstat i neřízeně, tedy bez léků.“

Lze obecně říct, jak dlouhý umělý spánek je ideální?
„Naprosto ne, to záleží na rozhodnutí lékařů. Sledují magnetickými rezonancemi ústup otoku mozku a jakmile shledají mozek v dobrém stavu, pak se pacienta mohou pokoušet probudit.“

Proto je tedy Schumachera dál nutné považovat za muže v ohrožení života a životních funkcí?
„Ano, protože mozková centra jsou velmi zranitelná.  Ale přeci jen mluvíme o zdravém člověku. U něj nejrizikovější jsou akutní problémy v prvních hodinách a dnech po úrazu, tedy krvácení do mozku a otok mozku. Pokud první dny překonal, rozhodně stoupá pravděpodobnost, že přežije. Mluvíme o přežití, ne o kvalitě jeho dalšího života. Funkcím mozku, mozkovým centrům, lze případně v budoucnu pomoci hyperbarickou komorou, ale na to je nyní příliš brzo.“

Teď jde o život, o jeho kvalitu až později

Kvalitu života pak ovlivní jaké vlivy?
„Nevíme, která část mozku byla zhmožděná. To je klíčový faktor. Jestli bude mít problémy s řečí, s chůzí, s pamětí. Může mít i ochrnutou půlku těla. Nejdřív jde o život a smrt. To lékaři sledují nyní. Až později se ukáže, jak moc byl mozek poškozený.“

Lze odhadovat dobu rekonvalescence?
„Ta se počítá na měsíce. Každé zranění mozku je velmi vážné.“

Musel mít Schumacher, aby se takto zranil, opravdu těžkou havárii, nebo mohlo jít o smůlu?
„Jsou to spekulace, když použiji selský rozum, prorazit helmu, případně lebeční kost tak lehké zase není. Mohl se udeřit o kamenný výběžek, mohla to být i velká smůla. Zprávy mluvily o tom, že ještě po pádu chodil a mluvil, takže se dá pouze soudit, že úderem praskla helma a došlo ke zhmoždění mozku.“

Jak se mozek po takovém zásahu chová?
„Představte si, že mozek je v lebce jako ve vodě. Kolem něho je mozkomíšní mok. Mozek může být zhmožděný i na druhé straně, než na které dostala hlava ránu. Je to jako když udeříte míčem o zem, taky se po nárazu zdeformuje i na druhé straně, než na kterou dopadl. V té chvíli je důležité, aby nedošlo ke krvácení. V lebce je omezený prostor. Se zraněním jako takovým by si mozek snad i dovedl poradit, ale má málo prostoru. Ten je klíčové pro něho udělat operací a odsátím hematomu.“

Proto tedy mohla Schumacherova zranění napřed vypadat jako lehčí?
„Je to spekulace, ale dovedu si představit, že po nehodě mohlo docházet  k pozvolnému krvácení a zhoršení stavu nastalo v momentu, kdy krve je tolik, že ve nitrolebečním prostoru už není dostatek místa. Pokud by nedošlo k rychlé operaci, mozek umře právě na následky nedostatku místa.“

Šlo o hodiny?
„Na sto procent. Představte si vodu, která přitéká do prostoru, který uzavřete. To, co má uvnitř nejmenší hustotu, se zmáčkne tak, až se zničí. Nebál bych se říct, že v závěru mohlo jít i o minuty.“

Začít diskuzi