9. ledna 2015 • 00:00

Výborný Loprais. Na Dakaru třetí, Karginov ztrácí osm sekund

Autor: čtk
0
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval

Aleš Loprais dojel v páté etapě Rallye Dakar na čtvrtém místě a v průběžném pořadí soutěže kamionů se posunul na třetí příčku. Český pilot manu má o osm sekund lepší čas než ruský obhájce prvenství Andrej Karginov, na vedoucího Eduarda Nikolajeva ztrácí Loprais 27 a půl minuty. Další české kamiony před půlnocí do cíle nedorazily.

Polepšil si i motocyklista David Pabiška, jemuž v průběžném pořadí patří 31. místo. V interním souboji opět předčil krajana Ondřeje Klymčiwa a celkově má před ním k dobru 21 minut.

Etapu mezi chilskými městy Copiapó a Antofagasta, v níž se závodníkům měřil čas na úseku dlouhém 458 kilometrů, vyhrál čtyřnásobný vítěz Dakaru a obhájce loňského prvenství Marc Coma. Druhý muž průběžného pořadí snížil náskok vedoucího španělského krajana Joana Barredy na deset a půl minuty.

Nejlepšího letošního výsledku dosáhl slovenský jezdec Štefan Svitko, který dojel čtvrtý a celkově se posunul na deváté místo. Naopak v rallye už nepokračuje britský vítěz úvodní etapy Sam Sunderland, který si ve středu vážně poranil rameno.

Také česká motocyklová pětice se ztenčila, po potížích s technikou ve čtvrté etapě odstoupil Zdeněk Gottvald. Noc údajně strávil v poušti, do bivaku ho posléze dopravil vrtulník a nyní se snaží přebukovat letenku domů.

Rovněž v kategorii automobilů má Katařan Násir Attíja v čele náskok deseti a půl minuty. I pátou etapu vyhrála značka Mini, nejrychlejší byl tentokrát Rus Vladimir Vasiljev.

Rallye Dakar - 5. etapa: Copiapó - Antofagasta (697 km celkem/458 rychlostní zkouška)

Motocykly: 1. Coma (Šp./KTM) 4:38:16, 2. Barreda (Šp./Honda) -2:16, 3. Quintanilla (Chile/KTM) -2:40, ...32. Pabiška -46:48, 39. Klymčiw -52:59, 47. Engel -1:08:27, 80. Veselý (všichni ČR/KTM) -2:05:20.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 17:51:05, 2. Coma -10:33, 3. Goncalves (Portug./Honda) -22:50, ...31. Pabiška -2:46:06, 35. Klymčiw -3:07:02, 44. Engel -4:08:44, 66. Veselý -6:33:09.

Automobily: 1. Vasiljev, Žilcov (Rus./Mini) 4:19:18, 2. Al Rajhí, Gottschalk (S. Arábie, Něm./Toyota) -20, 3. Gordon, Campbell (USA/Gordini) -1:25.
Průběžné pořadí: 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 16:53:26, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -10:35, 3. Al Rajhí, Gottschalk -20:29.

Kamiony: 1. Nikolajev 4:34:55, 2. Mardějev (oba Rus./Kamaz) -9:58, 3. Vjazovič (Běl./MAZ) -15:46, 4. Loprais (ČR/MAN) -16:43.
Průběžné pořadí: 1. Nikolajev 15:16:18, 2. Mardějev -8:01, 3. Loprais -27:28.