Salač sahal po vítězství! V Thajsku byl druhý, ale dostane jen poloviční body

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český motocyklový jezdec Filip Salač obsadil životní druhé místo v deštěm poznamenané Velké ceně Thajska. Závod Moto2 byl v Buriramu kvůli nepřízni počasí předčasně ukončen, a protože piloti nestihli absolvovat alespoň dvě třetiny vypsané vzdálenosti, obdrželi za umístění poloviční body.

Dvacetiletý pilot týmu Gresini Racing měl dokonce velmi blízko k vítězství, ale těsně před projetím cílem posledního dokončeného kola ho předjel Ital Tony Arbolino. Salač vybojoval druhé pódiové umístění v kariéře po druhém místě v loňské Velké ceně Francie ještě ve třídě Moto3. Po přestupu výš bylo jeho dosavadním maximem v Moto2 deváté místo ze Silverstonu.

Pršet začalo těsně před startem a na poslední chvíli byl závod vyhlášen jako „mokrý“. Salač do něj vyrazil ze čtvrté řady, ale brzy se propracoval do popředí. Vedení se ujal ve stále houstnoucím dešti v šestém kole a vypracoval si i více než sekundový náskok. Arbolino se na něj ale dotáhl a využil ojedinělou Salačovu chybu k předjetí, načež po projetí cílem devátého kola traťoví komisaři vyvěšením červených vlajek závod přerušili.

Pořadatelé pak neuspěli se snahou o restart. Mělo se jet ještě pět kol a jezdci se už dokonce vrátili na trať při druhém otevření uličky v boxech. Během zahřívacího kola ale opět začala hustě padat voda a ředitelství závod definitivně ukončilo.

„Jsem na sebe naštvaný za tu chybu v poslední zatáčce, která mě stála vítězství. Vyhrát tady by byl sen. Každopádně jsem velmi spokojený,“ uvedl Salač na týmovém webu. „Za ten výsledek chci poděkovat týmu, protože připravil perfektní motorku na závod a hlavně na takhle těžké podmínky - a to všechno na poslední chvíli,“ dodal Salač.

Filip Salač skončil na druhém místě

Desetibodový zisk ho posunul o jednu pozici na 20. místo průběžného pořadí MS. V čele se udržel díky sedmému místu Španěl Augusto Fernández, ale Ai Ogura z Japonska jako šestý klasifikovaný jezdec snížil manko na 1,5 bodu.

Podobně vyrovnaná je situace v čele královské MotoGP. Lídr pořadí a obhájce titulu Fabio Quartararo z Francie na mokré trati nebodoval a jeho italský rival Francesco Bagnaia se k němu díky třetímu místu přiblížil na rozdíl pouhých dvou bodů. Závod, který kvůli čekání na příznivější podmínky začal s velkým zpožděním, vyhrál z jedenáctého místa na startu Portugalec Miguel Oliveira a vybojoval druhý triumf v sezoně. Ten první v březnu v Indonésii slavil také na vodě.

Před Bagnaiou projel cílem ještě Australan Jack Miller. Neuspěl vítěz kvalifikace Marco Bezzecchi z Itálie, který skončil na prvním nebodovaném místě šestnáctý, a hned za ním dojel Quartararo. Třetí muž pořadí MS Španěl Aleix Espargaró paběrkoval na jedenácté pozici a od Quartarara jej dělí 20 bodů.

V Moto3 vyhrál počtvrté v sezoně Ital Dennis Foggia. Suverénní lídr šampionátu Izan Guevara ze Španělska dojel pátý a má tři závody před koncem seriálu před Foggiou náskok 49 bodů.

Velká cena Thajska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Buriramu:

Moto3: 1. Foggia (It./Honda) 37:52,331, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,524, 3. Rossi (It./Honda) -2,804, 4. Nepa (It./KTM) -9,414, 5. Guevara (Šp./Gas Gas) -9,527, 6. Moreira (Braz./KTM) -9,971.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Guevara 265, 2. Foggia 216, 3. García (Šp./GasGas) 209, 4. Sasaki 194, 5. Masiá (Šp./KTM) 163, 6. Öncü (Tur./KTM) 154.

Moto2: 1. Arbolino (It./Kalex) 15:10,854, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,251, 3. Canet (Šp./Kalex) 3,112, 4. Dixon (Brit./Kalex) -3,268, 5. López (Šp./Boscoscuro) -4,137, 6. Ogura (Jap./Kalex) -5,715.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández (Šp./Kalex) 238,5, 2. Ogura 237, 3. Canet 185, 4. Vietti (It./Kalex) 165, 5. Arbolino 150,5, 6. Acosta (Šp./Kalex) 132, ...20. Salač 37.

MotoGP: 1. Oliveira (Portug./KTM) 41:44,503, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,730, 3. Bagnaia (It./Ducati) -1,968, 4. Zarco (Fr./Ducati) -2,490, 5. M. Márquez (Šp./Honda) -2,958, 6. Bastianini (It./Ducati) -13,257.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 219, 2. Bagnaia 217, 3. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 199, 4. Bastianini 180, 5. Miller 179, 6. B. Binder (JAR/KTM) 154.