Čeští basketbalisté podlehli na olympijských hrách v Tokiu v závěrečném utkání ve skupině A favorizovaným Spojeným státům americkým 84:119 a přišli o naději na postup do čtvrtfinále. Při své první účasti pod pěti kruhy od roku 1980 skončí reprezentanti na devátém místě.
Američané, kteří obhajují triumf z minulých tří olympiád a ovládli 15 z dosavadních 19 olympijských turnajů, doplnili ve čtvrtfinále Francii, Austrálii, Itálii, Slovinsko a Španělsko. Svou výhrou navíc zajistili postup ze třetí pozice skupiny B Německu a nedělnímu vítězi duelu mezi domácím Japonskem a Argentinou.
Nejlepším střelcem Američanů byl s 27 body Jason Tatum. Kevin Durant se díky 23 bodům stal historicky nejlepším střelcem USA na olympijských hrách, když překonal Carmela Anthonyho.
V českých barvách se nejvíce dařilo rodilému Američanovi Blakeu Schilbovi se 17 body. Ondřej Balvín dal o dva body méně, Jan Veselý 13 a Tomáš Satoranský 12 bodů.
Český tým si zopakoval souboj s USA z předloňského mistrovství světa v Číně. V Šanghaji na úvod šampionátu prohrál 67:88, ale nakonec obsadil historické šesté místo, zatímco výběr legendárního trenéra Gregga Popoviche byl o jednu příčku horší.
Výběr kouč Ronena Ginzburga vstupoval do zápasu s vědomím, že k postupu do čtvrtfinále může prohrát o jeden či za určitých okolností o dva body. K uchování naděje mohl podlehnout maximálně o 31 bodů. Na zvučného soupeře nastoupil bez ostychu, vedl 9:2 a přinutil trenéra Popoviche k oddechovému času. Češi především díky Schilbovým jedenácti bodům v první čtvrtině vyhráli úvodní část 25:18.
Proč už Češi nemají šanci na postup ze 3. místa |
Český výběr bude nejhorší z týmů na třetích místech se skóre -49. Němci po prohře s Austrálií 76:89 na 3. místě skupiny B mají skóre -16. V neděli bude o poslední postupové místo bojovat domácí Japonsko (-46) s Argentinou (-28), které jsou bez výhry a radovat se bude vítěz. |
Pak Američané zpevnili obranu, kde se opírali hlavně o Jaysona Tatuma. Po trefách Draymonda Greena favorit nejprve snížil a následně díky dvěma rychlým trojkám Kevina Duranta zápas otočil na 37:33. Po čtrnácti odehraných minutách to bylo vůbec poprvé, co favorizovaný celek složený z hráčů NBA vedl. Češi se však nevzdávali, pod košem využívali důrazu Balvína a Veselého. Poločasové skóre trojkou sedm sekund před sirénou upravil na 43:47 z českého pohledu Schilb.
Náskok Američanů ale postupně narůstal. Českému týmu se přestalo střelecky dařit a v závěru třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny Američané zaznamenali třináctibodovou šňůru, po níž odskočili 86:60. Šest minut před koncem to už bylo o třicet bodů (64:94). Střelecké představení Američanů pokračovalo až na konečných 119:84.
ČR - USA 84:119 (18:25, 43:47, 60:82)
Body ČR: Schilb 17, Balvín 15, Veselý 13, Satoranský 12, Jelínek, Palyza oba 7, Auda 6, Sehnal 5, Bohačík 2, Peterka, Šiřina, Vyoral všichni 0.
Nejvíce bodů USA: Tatum 27, Durant 23, LaVine 13.
Fauly: 14:17. Trestné hody: 13/8 - 12/9. Trojky: 8:20. Doskoky: 29:36.
Zprávy ze dne 8. srpna 2021
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) posílil pravomoci svého vedení v čele s prezidentem Thomasem Bachem. Na dnešním zasedání byly odhlasovány změny v olympijské chartě, díky nimž bude moci od nynějška exekutiva vyřazovat sporty z olympijského programu bez nutnosti potvrzení na valném shromáždění. Dosud mohla výkonná rada MOV vyřazení sportu z programu jen navrhnout. Nyní bude moci rozhodnout sama v případě, že „nebudou dodržována rozhodnutí exekutivy MOV nebo bude příslušná mezinárodní sportovní federace jednat způsobem, který bude poškozovat pověst olympijského hnutí.“
Právě zhasl i olympijský oheň, pochodeň se uzavřela zpět do bílého květu... Nad stadionem ještě práská ohňostroj a Tokio 2021 se definitivně loučí, už brzy ale přivítá paralympijské hry.



LOH Tokio oficiálně končí! Prezident MOV Thomas Bach poděkoval všem sportovců, organizátorům i sportovcům a konstatoval, že olympiádě se po pandemii podařilo spojit svět. „V souladu s tradicí pak vyzývám mládež celého světa, aby se v roce 2024 sešla v Paříži,“ zakončil své poselství.
S olympiádou se rozloučila japonská ministryně pro olympiádu, bývalá rychlobruslařka Seiko Hašimotová: „Naděje, kterou jsme zde rozsvítili, nezhasne...“

Paříž se představila působivou instrumentální verzí francouzské hymny či netradičními pohledy na město, pořadatelství také oslavila v přímém přenosu od Eiffelovy věže.
Olympijskou vlajku převzali z rukou tokijských představitelů a prezidente MOV Thomase Bacha zástupci Paříže jako pořadatelského města pro rok 2024.


Během ceremoniálu byli představeni i noví členové MOV. Důvěru dostala španělská basketbalová legenda Pau Gasol, Italská plavkyně Federica Pellegriniová, která závodila dokonce ještě na této olympiádě nebo japonský šermíř Yuki Ota.
Po hymnách Japonska a Řecka dvakrát zazněla také hymna Keni. Závěrem bylo třeba ještě dokončit medailový ceremoniál maratonců a maratonkyň, kde v obou případech kralovali právě Keňané. Zlato mezi muži bral Eliud Kipchoge a mezi ženami Peres Jepchirchirová.


Vlajku Japonska a MOV doplňuje za zvuku státní hymny vlajka Řecka, kolébky moderní olympiády.

Ceremoniál doprovodil také nejlepší DJ světa v roce 2019 Matsunaka a Tokyo Ska paradise Orchestra i tanečníci. Stovky sportovců si atmosféru uvnitř olympijského stadionu užívají, někteří se ještě chlubí získanými medailemi.


