Čeští basketbalisté podlehli na olympijských hrách v Tokiu v závěrečném utkání ve skupině A favorizovaným Spojeným státům americkým 84:119 a přišli o naději na postup do čtvrtfinále. Při své první účasti pod pěti kruhy od roku 1980 skončí reprezentanti na devátém místě.
Američané, kteří obhajují triumf z minulých tří olympiád a ovládli 15 z dosavadních 19 olympijských turnajů, doplnili ve čtvrtfinále Francii, Austrálii, Itálii, Slovinsko a Španělsko. Svou výhrou navíc zajistili postup ze třetí pozice skupiny B Německu a nedělnímu vítězi duelu mezi domácím Japonskem a Argentinou.
Nejlepším střelcem Američanů byl s 27 body Jason Tatum. Kevin Durant se díky 23 bodům stal historicky nejlepším střelcem USA na olympijských hrách, když překonal Carmela Anthonyho.
V českých barvách se nejvíce dařilo rodilému Američanovi Blakeu Schilbovi se 17 body. Ondřej Balvín dal o dva body méně, Jan Veselý 13 a Tomáš Satoranský 12 bodů.
Český tým si zopakoval souboj s USA z předloňského mistrovství světa v Číně. V Šanghaji na úvod šampionátu prohrál 67:88, ale nakonec obsadil historické šesté místo, zatímco výběr legendárního trenéra Gregga Popoviche byl o jednu příčku horší.
Výběr kouč Ronena Ginzburga vstupoval do zápasu s vědomím, že k postupu do čtvrtfinále může prohrát o jeden či za určitých okolností o dva body. K uchování naděje mohl podlehnout maximálně o 31 bodů. Na zvučného soupeře nastoupil bez ostychu, vedl 9:2 a přinutil trenéra Popoviche k oddechovému času. Češi především díky Schilbovým jedenácti bodům v první čtvrtině vyhráli úvodní část 25:18.
Proč už Češi nemají šanci na postup ze 3. místa |
Český výběr bude nejhorší z týmů na třetích místech se skóre -49. Němci po prohře s Austrálií 76:89 na 3. místě skupiny B mají skóre -16. V neděli bude o poslední postupové místo bojovat domácí Japonsko (-46) s Argentinou (-28), které jsou bez výhry a radovat se bude vítěz. |
Pak Američané zpevnili obranu, kde se opírali hlavně o Jaysona Tatuma. Po trefách Draymonda Greena favorit nejprve snížil a následně díky dvěma rychlým trojkám Kevina Duranta zápas otočil na 37:33. Po čtrnácti odehraných minutách to bylo vůbec poprvé, co favorizovaný celek složený z hráčů NBA vedl. Češi se však nevzdávali, pod košem využívali důrazu Balvína a Veselého. Poločasové skóre trojkou sedm sekund před sirénou upravil na 43:47 z českého pohledu Schilb.
Náskok Američanů ale postupně narůstal. Českému týmu se přestalo střelecky dařit a v závěru třetí a na začátku čtvrté čtvrtiny Američané zaznamenali třináctibodovou šňůru, po níž odskočili 86:60. Šest minut před koncem to už bylo o třicet bodů (64:94). Střelecké představení Američanů pokračovalo až na konečných 119:84.
ČR - USA 84:119 (18:25, 43:47, 60:82)
Body ČR: Schilb 17, Balvín 15, Veselý 13, Satoranský 12, Jelínek, Palyza oba 7, Auda 6, Sehnal 5, Bohačík 2, Peterka, Šiřina, Vyoral všichni 0.
Nejvíce bodů USA: Tatum 27, Durant 23, LaVine 13.
Fauly: 14:17. Trestné hody: 13/8 - 12/9. Trojky: 8:20. Doskoky: 29:36.
Zprávy ze dne 27. července 2021
BIKROS: Nepříjemnou nehodou skončil pro úřadujícího vicemistra světa v bikrosu Nieka Kimmanna dnešní trénink na olympijský závod v Tokiu. Nizozemský jezdec se srazil s pořadatelem, který přecházel dráhu ve druhé zatáčce. „Doufám, že je v pořádku. Mě bolí koleno, ale udělám všechno pro to, abych byl připraven na čtvrtek,“ napsal na instagramu pětadvacetiletý Kimmann. Ve čtvrtek čeká bikrosaře čtvrtfinále, v pátek je na programu semifinále a finále.
PLAVÁNÍ: Plavkyně Kristýna Horská se v polohovém závodu na 200 metrů na OH do finálové osmičky nedostala. S časem 2:12,85 skončila na 16. místě.
PLAVÁNÍ: Ruský plavec Jevgenij Rylov vyhrál na olympijských hrách v Tokiu znakařskou stovku v evropském rekordu 51,98 o dvě setiny sekundy před krajanem Klimentem Kolesnikovem. Bronz získal obhájce zlata Ryan Murphy z USA. Američané byli na této trati poraženi pod pěti kruhy poprvé od roku 1992, kdy v Barceloně zvítězil Kanaďan Mark Tewksbury.
Také na kraulařské dvoustovce se seřadili na prvních dvou místech reprezentanti jedné země. Brit Tom Dean vyhrál před před Duncanem Scottem a Brazilcem Fernandem Schefferem.
Sedmnáctiletá Američanka Lydia Jacobyová triumfovala v závodě na 100 metrů prsa. Druhá byla Tatjana Schoenmakerová z JAR a třetí obhájkyně zlata Lilly Kingová z USA. Zlato na 100 metrů znak získala světová rekordmanka Australanka Kaylee McKeownová, druhá skončila Kylie Masseová z Kanady a třetí Regan Smithová z USA.
TENIS: Boj o postup do osmifinále odstartoval i Tomáš Macháč. Jediný český muž v olympijském turnaji hraje proti favoritovi Diegu Schwarztmanovi z Argentiny, sledujte ONLINE přenos >>>
TENIS: Program na tenisových kurtech se rozjíždí. Barbora Krejčíková začíná osmifinále proti Belindě Bencicové ze Šývcarska, sledujte ONLINE přenos >>>
SPORTOVNÍ STŘELBA: Novou olympijskou soutěž smíšených dvojic ve střelbě ze vzduchové pistole vyhráli Číňané Pchang Wej a Ťiang Žan-sin. V dramatickém finále porazili ruský mix Arťom Černousov, Vitalina Bacaraškinová 16:14. Bronz získali Ukrajinci Oleh Omelčuk a Olena Kostevyčová. Češi v této disciplíně nestartovali.
TENIS: Na tenisových kurtech se zatím nehraje, program brzdí počasí. Start zápasu Barbory Krejčíkové byl prozatím odložen na 5:00 SEČ. Jediný duel, který se hraje, je na centrkurtu, kde je zatahovací střecha. Po utkání Stefanose Tsitsipase s Francesem Tiafoem je zde v plánu zápas Markéty Vondroušové proti domácí Naomi Ósakaové.
TRIATLON: Nadšená z první olympijské účasti a skoro se slzami v očích probíhala triatlonistka Petra Kuříková cílem závodu v Tokiu. Startem pod pěti kruhy si splnila dětský sen, ale bez diváků na ni působily hry smutně. V dešti bylo hodně pádů a Kuříková se snažila karambolu vyhnout. „Už jich mám za sebou poměrně dost, takže jsem jela spíš opatrněji,“ řekla. „Viděla jsem holky ležet v zatáčkách, nebyl to moc příjemný pocit. Jak od kol před námi stříkalo strašně moc vody a špíny do očí, tak jsem občas nevěděla, kudy jedu. Jsem ráda, že jsem zdravá v cíli.“

PLAVÁNÍ: Fantazie! Barbora Seemanová postupuje do finále závodu na 200 metrů volným způsobem. Ve druhém semifinále skončila v novém českém rekordu (1:56.14) na druhém místě za Katie Ledeckou. V součtu dvou semifinále zaplavala pátý nejlepší čas. České plavání se dočkalo prvního finále na olympijských hrách od roku 2000!

PLAVÁNÍ: Právě začíná dnešní program v plaveckém bazénu. Semifinále závodu na 200 metrů volným způsobem čeká Barboru Seemanovou, v semifinálovém polohovém závodě na 200 metrů pak uvidíme Kristýnu Horskou.