Rychlostní kanoisté Josef Dostál a Radek Šlouf vybojovali na olympijských hrách bronz v závodě deblkajaků na trati 1000 metrů a získali pro českou výpravu v Tokiu devátou medaili. Z vítězství se radovali Australané Jean van der Westhuyzen a Thomas Green, stříbro získali Max Hoff a Jacob Schopf z Německa.
Osmadvacetiletý Dostál si vynahradil obrovské zklamání z individuálního závodu, v němž skončil pátý, a má již čtvrtou olympijskou medaili. V Londýně 2012 získal bronz na čtyřkajaku, který obhájil o čtyři roky později v Riu de Janeiro. V Brazílii si dojel také pro stříbro na singlkajaku. O dva roky mladší Šlouf se prosadil na stupně vítězů při své olympijské premiéře.
Čeští reprezentanti postoupili do finále ze čtvrtého místa v semifinále a v úvodu jízdy o medaile se drželi na šestém místě. V polovině trati se posunuli na čtvrtou pozici a s dalšími dvěma posádkami bojovali o stříbro a bronz. Vítězní Australané měli sekundový náskok. Dostál se Šloufem sice v závěru nestačili na Hoffa se Schopfem, ale dokázali porazit maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.
Již třetí zlatou medaili získala v Tokiu novozélandská kajakářka Lisa Carringtonová, která dnes ovládla závod na 500 metrů a navázala na triumfy na trati 200 metrů a na deblkajaku na 500 metrů. Dvaatřicetiletá hvězda rychlostní kanoistiky ukončila vítěznou olympijskou sérii Danuty Kozákové z Maďarska, která usilovala o třetí výhru na pětistovce v řadě. V Japonsku ale skončila až čtvrtá.
Historicky první rychlostní kanoistkou, která získala na olympijských hrách zlatou medaili, se stala devatenáctiletá Američanka Nevin Harrisonová. Ve finále závodu na 200 metrů porazila šestinásobnou světovou šampionku na této trati Laurence Vincentovou-Lapointeovou z Kanady, bronz získala Ukrajinka Ljudmila Luzanová.
Závod kajakářů na 200 metrů ovládl Maďar Sándor Tótka a získal první olympijskou medaili v kariéře. Před pěti lety v Riu byl čtvrtý. Obhájce prvenství Liam Heath z Velké Británie byl třetí. V 36 letech vybojoval čtvrtou medaili na hrách.
Výsledky rychlostní kanoistiky na OH v Tokiu
Muži:
200 m:
K1: 1. Tótka (Maď.) 35,035, 2. Rizza (It.) -0,045, 3. Heath (Brit.) -0,167, 4. Csizmadia (Maď.) -0,282, 5. Arévalo (Šp.) -0,356, 6. Menning (Švéd.) -0,527, 7. Craviotto (Šp.) -0,533, 8. Akmens (Lot.) -0,979.
1000 m:
K2: 1. Van der Westhuyzen, Green (Austr.) 3:15,280, 2. Hoff, Schopf (Něm.) -0,304, 3. Dostál, Šlouf (ČR) -0,826, 4. Nádas, Kopasz (Maď.) -1,255, 5. Brown, Imrie (N. Zél.) -1,987, 6. Cubelos, Peňa (Šp.) -2,047, 7. Borykaj, Jurenja (Běl.) -2,489, 8. Wang Cchung-kchang, Pu Tching-kchaj (Čína) -4,332.
Ženy:
200 m:
C1: 1. Harrisonová (USA) 45,932, 2. Vincentová-Lapointeová (Kan.) -0,854, 3. Luzanová (Ukr.) -1,102, 4. Borowská (Pol.) -1,184, 5. Jácomeová (Šp.) -1,294, 6. Lin Wen-ťün (Čína) -1,676, 7. Romašenková (Rus.) -1,845, 8. Vincentová (Kan.) -1,902.
500 m:
K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:51,216, 2. Csipesová (Maď.) -0,639, 3. Jörgensenová (Dán.) -1,557, 4. Kozáková (Maď,) -2,198, 5. Stensilsová (Švéd.) -2,384, 6. Petersová (Belg.) -2,500, 7. Portelaová (Portug.) -4,598, 8. Woodová (Austr.) -6,035.
Zprávy ze dne 21. července 2021
Prvním členem české výpravy s pozitivním testem na COVID-19 po příletu na OH v Tokiu byl lékař Vlastimil Voráček. Informaci Seznam Zpráv potvrdil ČOV. Proti covidu neočkovaný lékař byl členem »posádky«, jež do dějiště Her zamířila vládním speciálem z kbelského letiště v pátek. Ve stejném éru shodou okolností seděli také beachvolebalista Perušič, volejbalový trenér Nausch a stolní tenista Širučka. Všichni putovali do izolace vzápětí. Další dva olympionici navíc čekají na výsledky kontrolních PCR testů. Více čtěte ZDE >>>

JUDO: Hvězdný francouzský judista Teddy Riner krátce před začátkem olympijských her v Tokiu přiznal, že si letos v únoru přetrhl zkřížený vaz v kolenu. Obhájce zlatých medailí z Londýna a Ria de Janeiro v nejtěžší kategorii a jeden z velkých soupeřů Lukáše Krpálka se po vážném zranění vrátil k tréninku už po dvou měsících. Desetinásobný mistr světa se v posledních letech objevoval na tatami jen sporadicky. Na olympijském turnaji proto nebude mezi nasazenými a už na úvod se může teoreticky střetnout s českou nadějí Krpálkem, jenž do nejtěžší kategorie přestoupil po vítězství v Riu ve váze do 100 kg.
VODNÍ SLALOM: Před odletem do olympijského Tokia kajakář Jiří Prskavec hodně tvrdě trénoval. Jenže on, i kterýkoliv jiný sportovec, by se ze samé dřiny asi brzy zbláznil, a tak si musel najít i nějaký odpočinek. Pro tátu dvou malých kluků to není zas tak těžké, při hraní si s nimi na vše ostatní zapomněl. Ale našel si i jiné hobby – zahrádku. Na té své pěstuje rajčata, okurky, červenou řepu, ale i borůvky. Jak mu to jde?

Zimní olympijské hry v Pekingu, které začnou za méně než 200 dnů, budou potřebovat diváky k tomu, aby byly úspěšné. Uvedl to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) v den, kdy před prázdnými tribunami odstartovaly soutěže na hrách v Tokiu. „Chceme tam mít mezinárodní publikum a potřebujeme a chceme tam mít diváky,“ uvedl na zasedání MOV v Tokiu Juan Antonio Samaranch mladší, jenž šéfuje koordinační komisi dohlížející na přípravy ZOH v Pekingu. Zimní hry v Pekingu se budou konat od 4. do 20. února 2022. Organizátoři ještě kvůli pokračující koronavirové pandemii nespustili prodej vstupenek.
Jak vypadá karanténa po příletu do Japonska? Pohledy ze svého pokoje a třeba i jídlo servírované k snídani zachytil fotograf agentury Reuters Kei Pfaffenbach.




RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA: Německý čtyřkajak musí před startem na olympijských hrách v Tokiu řešit komplikaci. Při překládce v Lucemburku na cestě do dějiště her byla zničena závodní loď, s kterou chtěli útočit na zlato. Nyní musí favorizovaná německá posádka doufat, že se povede přivést náhradní. Loď podle zprávy národního svazu poničil vysokozdvižný vozík. „Je to 'totálka'. Byli jsme z toho s trenérem úplně mimo,“ řekl jeden z členů posádky Tom Liebscher. „Takto postavené lodě existují jen dvě na světě. Jedna je teď zničená a tu druhou jsme využívali na trénink v Duisburgu. Tato loď nyní musí být co nejrychleji přepravena do Tokia,“ uvedl obhájce olympijského zlata z Ria de Janeiro.
Vlajkonoši americké výpravy při pátečním zahájení olympijských her budou hvězdná basketbalistka Sue Birdová a baseballista Eddy Alvarez. Oba jsou medailisty ze soutěží pod pěti kruhy, ale zatímco Birdová dovedla čtyřikrát za sebou americký výběr ke zlatu, Alvarez vybojoval před sedmi lety stříbro na zimních hrách Soči jako člen štafety rychlobruslařů na krátké dráze.
Český olympijský výbor po dalším pozitivním testu mezi sportovci v Tokiu zatím neoznámí jména vlajkonošů pro páteční zahájení. Jména měla být zveřejněna dnes, protože v poledne místního času skončilo hlasování sportovců. Kdo v této čestné roli vystřídá judistu Lukáše Krpálka, by mělo být jasné ve čtvrtek. Poprvé to bude dvojice, protože to Mezinárodní olympijský výbor (MOV) povolil v zájmu genderové vyváženosti.
FOTBAL: Olympijský turnaj fotbalistek začal nečekanou porážkou amerických favoritek. Úřadující mistryně světa podlehly v úvodním utkání základní skupiny G Švédsku 0:3. Naopak Brazilky na úvod nastřílely Číně pět branek, dvakrát se prosadila šestinásobná nejlepší fotbalistka světa Marta.
STOLNÍ TENIS: „Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím. Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp. Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch,“ uvedl Martin Doktor, sportovní ředitel výpravy. „I nadále spolupracujeme s japonskými organizátory.“