2. srpna 2021 • 14:19

Trans vzpěračka v Tokiu: medailová taktika selhala. Loučení s úsměvem

Autor: vmn
Vstoupit do diskuse
5
TOP VIDEA
Liverpool jsem chtěl pro Slavii, ale Sparta má šanci. Fandit budu...
Šéfové Slavie a Sparty ve Sportu. Podívejte se, jak prožívali los Evropské ligy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Už jen svým nástupem do olympijského vzpěračského centra poutala obrovskou pozornost. Novozélanďanka Laurel Hubbardová si jako první transgender sportovec v Tokiu věřila a chtěla útočit na medaili. Jenže přecenila své síly a finále opustila bez jediného platného pokusu.Jeden cíl splnila, ten mimosportovní. Laurel Hubbardová z Nového Zélandu se stala první transgender sportovkyní, která nastoupila na olympijských hrách. Jenže si určitě představovala úplně jiný výsledek, ve výsledcích u ní svítí smutné DNF – nedokončila. To znamená soutěž bez jediného platného pokusu.

43letá závodnice, která ještě před osmi lety žila a fungovala jako muž, původně nahlásila do trhu – první disciplíny vzpěračského dvojboje – váhu 115 kilogramů. Jenže chtěla útočit na medailové umístění a svůj záměr zvýšila. Nejdřív na 120 kilogramů a po prvním neúspěšném pokusu dokonce na 125.

Takovým výkonem by se po polovině soutěže dělila o třetí místo. Jenže tolik nad hlavu nedostala, byť oba pokusy vypadaly nadějně.

Snažení Laurel Hubbardové na olympijských hrách v Tokiu skončilo neslavně
Snažení Laurel Hubbardové na olympijských hrách v Tokiu skončilo neslavně

Při odchodu ze scény se jí v obličeji zračila kombinace zklamání a hrdosti. Usmívala se, protože získala obrovskou pozornost. „Olympijské hry jsou celosvětovou oslavou našich nadějí, ideálů a hodnot. Děkuji Mezinárodnímu olympijskému výboru za jeho snahu udělat sport iluzivnější a přístupnější,“ řekla.

Druhou disciplínu ženské kategorie nad 87 kilogramů – nadhoz – už ale sledovala pouze jako divačka. O olympijské medaile soutěžilo zbylých 9 závodnic. Vyhrála Číňanka Li Wen-wen před Britkou Emily Jade Campbellovou a Američankou Sarah Elizabeth Roblesovou. 

Vstoupit do diskuse
5
Články odjinud


Články odjinud