Olympijská prognóza Sportu: jedenáct medailí, pět zlatých! Kdo se ukáže?

Doba temna ještě nekončí, ale olympijské hry tu po dlouhých měsících nejistoty přece jenom jsou se svou myšlenkou mírového světa, v němž aspoň na šestnáct dní nepůjde o nic víc než o medaile. Český tým v Tokiu zatím počítal ztráty, kvůli izolaci pozitivních sportovců to byl brutální start. Na konci Her ale podle deníku Sport bude situace veselejší. Stejně jako na Hrách 1964, kdy národ potěšila legendární Věra Čáslavská, i teď přijde úspěch. Předpovídáme jedenáct medailí a symbolicky v čase návratu basketbalového týmu třetí dvojciferný výsledek v řadě. Triple double! Kdo podle nás bude slavit?
Josef Dostál
ZLATO
rychlostní kanoistika, K1 1000 metrů
V Riu už mohl vyhrát, jenže španělský soupeř Marcus Walz se mu svezl na vlně. Teď je obr připraven svůj Dostál style pozlatit. Je v životní formě, odhodlaný se kousat do tváří a ve finiši vydržet až do konce. Má šanci i na deblu s Radkem Šloufem.
Lukáš Krpálek
BRONZ
judo, těžká váha nad 100 kg
Nemá za sebou snadný rok, překonal zdravotní problémy i nedostatek sparingu v době koronaviru. Může i vyhrát, ale v každém souboji to bude na hraně. Získá sílu z posvátného vzduchu historické budovy Budókanu a v těžké konkurenci vyvázne s medailí.
Adam Ondra
ZLATO
sportovní lezení, kombinace
Při premiéře svého sportu na olympijských hrách patří k jeho hlavním tvářím. Systém kombinace tří rozdílných disciplín, lezení na rychlost, na obtížnost a boulderingu mu rozhodně nejde na ruku. Je ale nejlepší lezec na světě. A dokáže to.

Jiří Prskavec
ZLATO
vodní slalom, K1
Jen dotyk branky ho v Riu připravil o zlato. Teď se dočká dotyku štěstí. Prskavec je šampion od přírody, tříbí ho česká konkurence. V Tokiu pojede za všechny své parťáky v boji, které na olympiádu nepustil, aby ji vyhrál.
Martin Fuksa
Karolína Plíšková
ZLATO
tenis, dvouhra
Takové příběhy prostě sport někdy přináší. Kdo ví, Karolína Plíšková možná nikdy nevyhraje grandslamový titul. Jenomže v Tokiu bude hrát posílená comebackovou jízdou na wimbledonské trávě. Bude hrát jako šampionka, kterou se jednou prostě musela stát. Její první velký titul bude ten olympijský.
Barbora Krejčíková – Kateřina Siniaková
ZLATO
tenis, čtyřhra
Tenisové debly? Jak to ti Češi dělají? Z Londýna vezli stříbro, z Ria další dva bronzy. Ze starých hrdinů není v týmu ani jeden, Krejčíková se Siniakovou jsou ale nejlepším párem planety. Vítězka Roland Garros je aktuálně jednou z nejlepších hráček na okruhu. Půjdou si pro vítězství.
Jakub Tomeček
Jiří Přívratský
STŘÍBRO
sportovní střelba, libovolná malorážka 3x40 ran
Každá olympiáda přináší zrod nového hrdiny. Sportovní střelba přivezla do Tokia tým plný borců, kteří mají na medaile, ačkoli je fanoušci většinou neznají z velkých obrazovek z euforických hospod. Přetlak v českém týmu vystrnadil z nominace předloňského nejlepšího střelce světa Filipa Nepejchala. Jiří Přívratský je aktuálně nejlepší v zemi, trefí medaili.
Ondřej Cink
BRONZ
cyklistika, horská kola
Český biker v této sezoně válí. Na posledním Světovém poháru ve Francii skončil druhý za Švýcarem Mathiasem Flückigerem, stejné pořadí bylo i v červnu v Rakousku. Na těchto závodech ale chyběl Mathieu van der Poel, po zranění se dával do kupy Thomas Pidcock. A právě tito dva vyhlásili útok na olympijské zlato. Cinkovi by se ale tentokrát mohlo povést porazit Švýcara a získat bronz.
Tereza Fišerová
BRONZ
vodní slalom, C1
Kanoistky se na olympijských hrách představí vůbec poprvé a hned máme v této kategorii želízko v ohni. Třiadvacetiletá vodní slalomářka už má na svém kontě stříbro a bronz z mistrovství světa a dvě druhá místa z evropských šampionátů. Závody si chce hlavně užívat a podle predikce Sportu si v Tokiu užije bronzovou jízdu.
Medailový přehled
Česko na posledních olympiádách
PEKING 2008 7 (3 – 3 – 1)
LONDÝN 2012 11 (4 – 3 – 4)
RIO DE JANEIRO 2016 10 (1 – 3 – 7)
Nejúspěšnější olympiády podle počtu medailí
14 Tokio 1964
14 Moskva 1980
13 Mexiko 1968
13 Helsinky 1952
11 Londýn 1948
11 Atlanta 1996
11 Londýn 2012
10 Paříž 1924
10 Rio de Janeiro 2016
Nejúspěšnější olympiády podle medailové bilance
Helsinky 1952 7 – 3 – 3
Mexiko 1968 7 – 2 – 4
Londýn 1948 6 – 2 – 3
Tokio 1964 5 – 6 – 3
Atlanta 1996 4 – 3 – 4
Londýn 2012 4 – 3 – 4