PŘÍMO Z PAŘÍŽE | Česko má nové sportovní fenomény. Úžasný tým kordistů jako první z celé české výpravy dostal v Paříži na krk olympijské medaile. Jiří Beran, Jakub Jurka a Martin Rubeš v zářivých kulisách Grand Palais nejdřív ve čtvrtfinále vyřadili mistry světa z Itálie. V boji o bronz pak i s náhradníkem Michalem Čuprem šokovali bouřící domácí publikum a Francii vítězstvím v infarktové koncovce 43:41 sebrali bronzovou medaili. „To je nepopsatelné, absolutně. To je vysněný sen,“ řekl Rubeš.
Ve svých elegantních bílých šermířských oblecích se postavili nad slavné schody, které se tyčí nad Grand Palais. Dívali se na nasvícenou planš obklopenou osmi tisíci fanoušky.
„Když jsem tam nahoře v Grand Palais stáli a celá audience nás viděla, řekli jsme si: Tak a ať to dopadne jakkoliv, tohle je největší zážitek v našich životech. Protože s domácím publikem proti domácím na olympijských hrách o medaili, nic většího nemůže být,“ líčil Jakub Jurka.
Snad jen tu medaili získat. V téhle překrásné a prostorné výstavní hale z přelomu devatenáctého a dvanáctého století. Vyrvat ji francouzským šermířům i jejich příznivcům po šíleném dramatu.
Tři borci v každém týmu, každý z nich se střetne s třemi soupeři. Dohromady devět krátkých mačů po třech minutách. Skóre se sčítá, dokud neuběhne čas, nebo jeden z týmů nedosáhne pětačtyřiceti zásahů. Taková byla cesta k medaili.
Úsilí týmu v dlouhém dni se nakonec zúžilo na jediný souboj. Jakub Jurka, s vypovídající přezdívkou Zavírák, stál proti Yannicku Borelovi, čerstvému stříbrnému medailistovi z Her. Do posledního z devíti mačů šel se ztrátou čtyř zásahů. Během svých prvních dvou minut je stáhnul a poprvé získal vedení. Půl minuty před koncem už díky němu vedlo Česko o čtyři body.
„Přistoupili na to, že nás chtěli zlomit. Chtěli medaili moc a moc. Kuba předvedl za mě výkon století. Jako všichni kluci,“ hodnotil Jiří Beran. „Ale závěr jste viděli. Yannick Borel je extra třída, výborný šermíř, myslím, že to na něj sedlo.“
Jenže za třicet sekund se dá v šermu udělat hodně. Borel do toho šel, pět sekund před koncem snížil na jediný zásah.
„To jsem se na pár vteřin dostal ze své zóny,“ vysvětloval Jurka.
Ale už si to pohlídal a na ploše Grand Palais před nevěřícím publikem slavil český hlouček bronzovou medaili. Zadělali na ní už tvrdou prací v jarní kvalifikaci, na olympiádu se dostali jako jeden z pouhých osmi týmů. V pátek ráno bylo jejich startovní pozice čtvrtfinále proti Italům, mistrům světa a nasazeným dvojkám.
Češi od začátku prohrávali, během šestého střetu dokonce o šest zásahů. Pak ale Jurka zabral, ještě do konce svého času na planši vyrovnal. A v závěrečném mači to byl zase on, kdo si vychutnal Davideho di Veroliho. V semifinále přišla těsná prohra s Japonskem a pak už boj o bronz proti miláčkům Francie.
Martin Rubeš zápas parádně otevřel, když Borela porazil 5:2.
„Já jsem si věřil. Borel je za mě jeden z top deseti šermířů historie. Ale, nevím proč, já si na něj prostě docela věřím,“ líčil Rubeš.
Legendární Jiří Beran byl ve svých dvaačtyřiceti letech naposledy na závodní planši. Ve svých zápasech přetlačil Luidgi Midletona i Paula Allegreho a dva mače před koncem nechal parťákům jen dvoubodovou ztrátu.
Pak místo Rubeše naskočil dosavadní náhradník Michal Čupr a Midletonovi věnoval jen další dva zásahy navíc.
„Byl to zážitek. Musím říct, že jak jsem viděl kluky šermovat a užívat si to na té planši, jak jim to lepilo celý den, tak jsem si řekl, že tam prostě musím vlítnout,“ uvedl Čupr.
A to už nastoupil Jurka se svou show na závěr. V Tokiu fleretista Alexander Choupenitch vybojoval první olympijskou medaili pro český šerm po 113 letech. Na další se čekalo jenom tři roky.
„Je to sen, štípněte mě někdo, jestli nespíme. To je neuvěřitelné!“ radoval se Rubeš. „Francie je mekka našeho sportu, Grand Palais je úplné srdce. A porazit tady domácí Francouze v souboji o bronzovou medaili? Jsme skvělí.“
XXXIII. letní olympijské hry v Paříži - šerm:
Muži - kord - družstva:
Finále:
Maďarsko (Andrásfi, Siklósi, Koch, Nagy) - Japonsko (Jamada, Komata, Kano, Minobe) 26:25 v prodl.
O 3. místo:
Česko (Jurka, Rubeš, Beran, Čupr) - Francie (Borel, Midelton, Allegre, Cannone) 43:41.
Semifinále:
Japonsko (Jamada, Komata, Kano) - Česko (Jurka, Rubeš, Beran) 45:37,
Maďarsko (Andrásfi, Siklósi, Koch) - Francie (Borel, Cannone, Midelton, Allegre) 45:30.
Čtvrtfinále:
Česko - Itálie (Santarelli, Di Veroli, Vismara) 43:38.
Další pořadí: 5. Itálie, 6. Kazachstán.