Zlaté bicepsy na vlnách. Píšu historii, cítil jsem ducha Polynésie, říká surfař

Video placeholder
Český Deblkajak si výhrou zajistil semifinále
Surfař Kauli Vaast se raduje
Teprve dvaadvacetiletý surfař Kauli Vaast
Francouzský surfař Kauli Vaast si jede pro zlato z olympijských her
Francouzský surfař Kauli Vaast se raduje se zlatou medailí
4
Fotogalerie
Surfing na LOH 2024
Začít diskusi (0)

Na moři, které mu je domovem, vybojoval surfař z Tahiti olympijské zlato. „Splnil se mi sen. Píšu tady historii,“ těšil se teprve dvaadvacetiletý Kauli Vaast krátce poté, co se smíchem a bicepsy zdviženými nad hlavou opanoval vody Francouzské Polynésie. Australskou jedničku Jacka Robinsona, který v semifinále uzmul skalp hvězdného Gabriela Mediny, porazil se znatelným náskokem deseti bodů. Musel se přitom vypořádat s nízkými vlnami.

Trpělivostí k olympijskému triumfu. Na finálovou vlnu čekal Kauli Vaast deset minut a vyplatilo se. Francouzský Polynésan na domácí hladině nejprve zaskóroval devět a půl bodu, záhy přidal dalších osm. Se zaťatýma rukama a širokým úsměvem na tváři pak zamířil k lodím, na nichž fanoušci hlasitě skandovali: „Kauli! Kauli!“. Rodák z Tahiti překonal australského šampiona Jacka Robinsona i brazilskou hvězdu Gabriela Medinu.

„Splnil se mi sen. Píšu tady historii. A nejen mou, ale také za Tahiti, Polynésii a Francii,“ radoval se Vaast po zlatém triumfu. „Vyhrát olympiádu doma, na nejlepších vlnách světa, je něco skutečně speciálního,“ dodal stále ještě v euforii z největšího kariérního triumfu a srdečného přijetí, které se mu od krajanů dostalo.

„Měl jsem štěstí, že jsem se v tak důležitém turnaji dostal do rytmu. Opravdu jsem cítil manu - ducha, energii, kterou mi celý lid, všichni Polynésané dávají. Prostupovala mnou,“ líčil Vaast. „Od začátku olympiády cítím skvělé spojení s oceánem. To vychází z nesčetných hodin tréninku, které jsem v této vodě absolvoval,“ vyprávěl šampion, jenž na moři notoricky známém pro svou nebezpečnost poprvé chytil vlnu už v osmi letech.

Tahitské vody přitom olympijské soutěži moc nepřály. Nejprve pořadatelé přesunuli středeční jízdu kvůli bouři, která se polynéským regionem přehnala. Následně odsunuli finále pro nevyhovující vlny. I ráno před vrcholovou jízdou panovala lehká nervozita. Moře zůstávalo klidné. Odpoledne však k Teahuo´o přiválo pro Tahiti typické barelové vlny.

Finále nakonec rozhodly pouze tři mořské duny. Vaast zachytil po trpělivém vyčkávání dvě. Jeho sok Robinson na něj navázal pouze s jednou, a tak bodově nestačil. „Připravoval jsem se přímo na této pláži, a to za všech různých podmínek. I když to občas byly hodiny v kuse strávené ve vodě, nevzdával jsem to. Dřina se vyplatila,“ usmíval se čerstvý olympijský vítěz.

Výsledky surfingu na OH v Paříži

Muži:

  1. Vaast (Fr.)
  2. Robinson (Austr.)
  3. Medina (Braz.)

Ženy:

  1. Marksová (USA)
  2. Westonová-Webbová (Braz.)
  3. Defayová (Fr.)

Začít diskuzi