František Prachař
11. července 2012 • 18:04

Seriál Sportu: Vzpěrač Jiří Orság chová kocoury a cvičí s přítelkyní

Jiří Orság podstupuje tréninkovou zátěž
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Limberského zrádná patička, Škodovy ponožky i Holoubkovy žongly LIGA NARUBY: Limberského zrádná patička, Škodovy ponožky i Holoubkovy žongly
Fischer o Voráčkovi: mistrovství se nezúčastní, chce si odpočinout Fischer o Voráčkovi: mistrovství se nezúčastní, chce si odpočinout
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | Velký chlap, který má velkou sílu. Ale také pohodář, jenž trénuje s přítelkyní a stará se o dva kocoury. Nejlepší český vzpěrač Jiří Orság (23) zvedá nad hlavu až 240 kilo, ale mimo tělocvičnu je kliďas, co si nejradši sedne k počítači a k jídlu. Podívejte se, jak se vicemistr Evropy v nadhozu připravuje před Londýnem na svou první olympiádu.Věděli jste, že u vzpírání není nejdůležitější síla, ale technika? Při pohledu na obrovskou postavu české jedničky Jiřího Orsága se tomu nechce věřit, ale klíčovou roli prý hraje koordinace.

Vicemistr Evropy v nadhozu se snaží během dlouhých tréninků s činkou absolutně sžít. Vše piluje už od 11 let, kdy začal chodit do tělocvičny v Karolince na Valašsku.

Dnes je život šestého muže redukovaných světových tabulek nehorázná dřina, ale také závislost a vášeň. To, co by drtivou většinu populace zničilo, jeho uspokojuje a uklidňuje.

Jiří Orság se chystá na své první olympijské hry
720p 480p 360p 240p

„Začátky sice byly tvrdé, ale člověk si zvykne na ledacos. Každý trénink může být jiný a zábavný,“ říká Orság, jenž si dal cíl být na olympiádě v kategorii nad 105 kg do 10. místa.

Během těžkých tréninků běžně propotí dvě trička a hází nad hlavu za jednu přípravnou fází v průměru 16 tun. Český vzpěrač je výjimečně vyvinutý a jeho tělo se hodí na extrémní silový sport.

Měří sice jen 175 cm, ale mohutné nohy a záda z něj dělají obra. K tomu má pro vzpírání výhodné krátké ruce, což pomáhá při výrazu u nadhozu. Stejná věc ho však brzdí v trhu. Menší dlaně a kratší palce mu nedovolují naplno sevřít osu činky.

O tom, jak se snaží Jiří Orság v přípravě obelstít činku, o tréninku s přítelkyní a zálibě ve sladkostech čtěte ve čtvrtečním deníku Sport.


 

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko
Klasická verze
Mobilní verze