František Prachař
11. července 2012 • 18:04

Seriál Sportu: Vzpěrač Jiří Orság chová kocoury a cvičí s přítelkyní

Jiří Orság podstupuje tréninkovou zátěž
TOP VIDEA
Dukla - Plzeň: Viktoria vyrovnala na 1:1. Krásnou kombinaci zakončiil Hořava Dukla - Plzeň: Viktoria vyrovnala na 1:1. Krásnou kombinaci zakončiil Hořava
RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu? RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | Velký chlap, který má velkou sílu. Ale také pohodář, jenž trénuje s přítelkyní a stará se o dva kocoury. Nejlepší český vzpěrač Jiří Orság (23) zvedá nad hlavu až 240 kilo, ale mimo tělocvičnu je kliďas, co si nejradši sedne k počítači a k jídlu. Podívejte se, jak se vicemistr Evropy v nadhozu připravuje před Londýnem na svou první olympiádu.Věděli jste, že u vzpírání není nejdůležitější síla, ale technika? Při pohledu na obrovskou postavu české jedničky Jiřího Orsága se tomu nechce věřit, ale klíčovou roli prý hraje koordinace.

Vicemistr Evropy v nadhozu se snaží během dlouhých tréninků s činkou absolutně sžít. Vše piluje už od 11 let, kdy začal chodit do tělocvičny v Karolince na Valašsku.

Dnes je život šestého muže redukovaných světových tabulek nehorázná dřina, ale také závislost a vášeň. To, co by drtivou většinu populace zničilo, jeho uspokojuje a uklidňuje.

Jiří Orság se chystá na své první olympijské hry
720p 480p 360p 240p

„Začátky sice byly tvrdé, ale člověk si zvykne na ledacos. Každý trénink může být jiný a zábavný,“ říká Orság, jenž si dal cíl být na olympiádě v kategorii nad 105 kg do 10. místa.

Během těžkých tréninků běžně propotí dvě trička a hází nad hlavu za jednu přípravnou fází v průměru 16 tun. Český vzpěrač je výjimečně vyvinutý a jeho tělo se hodí na extrémní silový sport.

Měří sice jen 175 cm, ale mohutné nohy a záda z něj dělají obra. K tomu má pro vzpírání výhodné krátké ruce, což pomáhá při výrazu u nadhozu. Stejná věc ho však brzdí v trhu. Menší dlaně a kratší palce mu nedovolují naplno sevřít osu činky.

O tom, jak se snaží Jiří Orság v přípravě obelstít činku, o tréninku s přítelkyní a zálibě ve sladkostech čtěte ve čtvrtečním deníku Sport.


 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze