Ach, Synku! Česko má druhé stříbro, boj o zlato veslaři nevyšel

2
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

FOTO | Skifař Ondřej Synek získal na olympiádě v Londýně stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbrnou medaili. Z vítězství se radoval pětinásobný světový šampion Mahé Drysdale z Nového Zélandu. Třetí skončil domácí Alan Campbell.

Devětadvacetiletý Synek stejně jako Drysdale vyhrál na kanálu Eton Dorney rozjížďku, čtvrtfinále i semifinále, až v bojích o medaile se utkali oba hlavní adepti na londýnské zlato v přímém souboji.

V úvodu závodu se v čele držel Švéd Lassi Karonen, ale ještě před mezičasem na 1000 metrech bylo jasné, že vyhraje český, nebo novozélandský reprezentant. V polovině trati byl Drysdale v čele s náskokem 0,19 sekundy. Poté ale předvedl svůj tradiční nástup a podařilo se mu Synkovi více odskočit.

Světový šampion z roku 2010 se snažil Drysdaleovi přiblížit, ale o čtyři roky starší soupeř dokázal dojet do cíle jako první, a získal tak svou premiérovou zlatou olympijskou medaili.

Před čtyřmi lety v Pekingu byl Drysdale třetí za Synkem a vítězným Olafem Tuftem z Norska. Synek tak třetí českou zlatou medaili ve veslařských závodech na olympijských hrách získat nedokázal, poosmé za sebou se ale z vrcholné akce sezony vrací s medailí.

Kamarádské gesto - Ondřej Synek gratuluje ke zlatu svému přemožiteli Mahe Drysdalemu

Stříbrný olympijský medailista z Barcelony 1992 na skifu Václav Chalupa uznal, že finálový závod byl sólem pro Drysdalea.

"Dneska na něj Ondra neměl. Bylo vidět, že Drysdale to má v hlavě naprogramovaný. Jeho druhý nástup byl tak suverénní, že na to Ondra nereagoval. Bylo vidět, že toho má dost a už na to nebyla síla," uvedl Chalupa.

Soupeřka Knapkové má stříbro

Závod dvojek bez kormidelníka ovládli favorizovaní Eric Murray, Hamish Bond z Nového Zélandu.

Světoví šampioni z předešlých třech let sice po startu zaostali za francouzskou dvojicí Germain Chardin, Dorian Mortelette, ale poměrně brzy se dostali do čela a poté si suverénně doveslovali pro první zlaté olympijské medaile. Druzí Francouzi za nimi zaostali o téměř pět sekund.

Nezaváhaly ani hlavní adeptky na vítězství v kategorii dvojskifu žen Britky Anna Watkinsová a Katherine Graingerová.

Mistryně světa z let 2010 a 2011 bez problémů porazily druhé Australanky Brooke Pratleyovou a Kim Crowovou, která bude v sobotu soupeřkou Miroslavy Knapkové v boji o medaile na skifu.

Závod párových čtyřek ovládli Němci, kteří před rokem na MS přišli o triumf kvůli technickým problémům v závěru trati. Úřadující šampioni z Austrálie byli až třetí.

Veslování: Muži:

Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:57,82, 2. Synek (ČR) 6:59,37, 3. Campbell (Brit.) 7:03,28, 4. Karonen (Švéd.) 7:04,04, 5. Alexandrov (Ázerb.) 7:09,42, 6. Hacker (Něm.) 7:10,21.

Dvojka bez kormidelníka: 1. Murray, Bond (N. Zél.) 6:16,65, 2. Chardin, Mortelette (Fr.) 6:21,11, 3. Nash, Satch (Brit.) 6:21,77, 4. Mornati, Carboncini (It.) 6:26,17, 5. Marburg, Buckland (Austr.) 6:29,28, 6. Calder, Frandsen (Kan.) 6:30,49.

Párová čtyřka: 1. Německo (Schulze, Wende, Schoof, Grohmann) 5:42,48, 2. Chorvatsko (Sain, M. Sinkovič, Martin, V. Sinkovič) 5:44,78, 3. Austrálie (Morgan, Forsterling, McRae, Noonan) 5:45,22, 4. Estonsko 5:46,96, 5. Británie 5:49,19, 6. Polsko 5:51,74.

Ženy: Dvojskif: 1. Watkinsová, Graingerová (Brit.) 6:55,82, 2. Crowová, Pratleyová (Austr.) 6:58,55, 3. Fularczyková, Michalská (Pol.) 7:07,92, 4. Wang Min, Ču Wej-wej (Čína) 7:08,92, 5. Patersonová, Reymerová (N. Zél.) 7:09,82, 6. Shumwayová, Trowbridgeová (USA) 7:10,54, ...finále B: 1. J. Antošová, L. Antošová (ČR).