Konečně! Česko má první zlato, Knapková suverénně ovládla ženský skif

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Skifařka Miroslava Knapková suverénně ovládla olympijskou regatu v Eton Dorney a získala v Londýně první zlatou medaili pro Českou republiku. Úřadující mistryně světa v posledním veslařském závodu her vyhrála stylem start - cíl o více než tři sekundy před nečekaně druhou Fie Udby Erichsenovou z Dánska. Bronz získala Australanka Kim Crowová.

Jednatřicetiletá Knapková se na svých třetích olympijských hrách dočkala první medaile a zapsala se do historie českého veslování. Podařilo se jí navázat na čtyřku s kormidelníkem, která získala zlato v Helsinkách 1952, a dvojskif Václav Kozák, Pavel Schmidt, jenž triumfoval v Římě 1960.

Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského dnes zaskočila soupeřky hned v úvodu, kdy se posunula do čela a postupně zvyšovala náskok. V polovině trati za ní Erichsenová zaostávala o téměř šest sekund, 500 metrů před cílem byl náskok Knapkové ještě o sekundu vyšší. V závěrečné části se sice odstup zmenšil, ale o životním úspěchu brněnské rodačky nebylo pochyb.

Závěrečný den veslařské regaty patřil k velké radosti domácích fanoušků britským veslařům. Ze zisku zlatých medailí se radovala vysoce favorizovaná čtyřka bez kormidelníka ve složení Alex Gregory, Pete Reed, Tom James, Andrew Triggs Hodge.

Mirka Knapková se dočkala

Domácí čtveřice tak navázala na triumf z Pekingu, o který se postarali tři ze čtyř současných člennů posádky. Jen Steva Williamse, který ukončil aktivní kariéru, nahradil Gregory.

Naopak mírným překvapením byl triumf Katherine Copelandové a Sophie Hoskingové na dvojskifu lehkých vah, které zajistily pořadatelské zemi čtvrté olympijské veslařské prvenství a vítězství v hodnocení zemí. Velká Británie získala celkem čtyři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile, což je nejlepší výsledek země od roku 1908, kdy se hry konaly také v Londýně.

Ve stejné disciplíně mužů došlo k překvapení, když domácí dvojnásobní mistři světa a olympijští vítězové z Pekingu Zac Purchase a Mark Hunter v dramatickém a těsném finiši prohráli s dánskou dvojicí Madsem Rasmussenem a Rasmusem Quistem.

Britové se o vzruch postarali již krátce po prvním startu, kdy nahlásili technickou poruchu na své lodi, a protože se tak stalo v ochranném stometrovém pásmu, finále se opakovalo. Dánové potvrdili, že se jim v Eton Dorney daří, v roce 2006 zde ovládli mistrovství světa.