Největší sportovci z historie letních olympijských her

Usain Bolt drtí před mistrovstvím světa ruská slovíčka... Třeba jako mám rád zlatou barvu
Americký plavec Michael Phelps
LOH Berlín 1936
Ben Johnson se svým trenérem Charliem Francisem
4
Fotogalerie
tsch
Historie
Začít diskusi (0)

Letní olympijské hry jsou svědky úctyhodných výkonů a překonávání sebe sama. Už jen se dostat na olympiádu znamená, že jste velmi úspěšným sportovcem. Je ale pár výkonů, které stojí za to zmínit a vyzdvihnout je, protože v dějinách LOH jsou z nějakého důvodu dvakrát podtržená.

Michael Phelps

Říká se mu ryba a není to pro nic za nic. Tenhle americký plavec má na kontě několik olympijských rekordů a sedm světových. Když v roce 2004 získal na olympijských hrách v Aténách 6 zlatých a 2 bronzové medaile, byla to senzace. Jenže hned na další olympiádě o čtyři roky později získal dalších 8 zlatých medailí. Mluvilo se o tom, že se zrodila legenda. Tahle legenda svou kariéru ale ukončila velkolepě. Na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 si Michael Phelps vyplaval ještě 4 zlaté a 2 stříbrné medaile. Celkem jich tedy má jenom z olympiád 22 a z toho je 18 zlatých. To je zároveň rekord v počtu medailí pro jediného sportovce vůbec.

Usain Bolt

Není to jen sportovec ale také trochu showman. Tak třeba v roce 2008 na olympiádě v Pekingu. Zaběhl královskou disciplínu atletiky – sprint na 100 metrů za 9,69 sekundy. Nejen, že tím překonal světový rekord (svůj vlastní), ale když už bylo zjevné, že má to zlato v kapse, začal dělat svoje legendární radostné výstřelky a ksichty - ještě před cílovou čárou. Celkově je v tuto chvíli držitelem tří světových rekordů – v běhu na 100 m (9,58s/2008), 200 m (19,19s/2009) a ve štafetě 4 x 100 m (36,84s/2012).

Nadia Comaneci

Vždy tomu bylo tak, že v gymnastice není možné získat absolutní skóre 10.00 a když se instaloval ukazatel na olympiádě v Montrealu 1976, tak měl pouze tři místa. Jenže pak se předvedla Nadia Comaneci, pouze čtrnáctiletá gymnastka z Rumunska. Výkon, který předvedla, vzal všem dech. Byl absolutně precizní a bezchybný. Když se objevilo skóre 1.00, byl její trenér zmatený, proč dostala tak malé číslo. Ve skutečnosti ale Nadia získala jako první v historii desítku, se kterou ukazatel do té doby nepočítal. Ještě sedmkrát takový výkon mladičká gymnastka po olympiádě zopakovala.

Jesse Owens

Sportovec, který ukázal Adolfu Hitlerovi, že rozhodně nepaří k podřadné rase. V roce 1936, na olympijských hrách v Berlíně, se Hitler snažil ukázat Německo jako nadřazené celému světu. Doufal, že to ukáže dominancí ve sportu. Plány mu zhatil právě Jesse Owens. Jediný atlet, který na olympiádě v Berlíně získal 4 zlaté medaile a navíc v atletických královských disciplínách – běhu na 100 a 200 metrů. Hitler mu odmítl po vítězství podat ruku, ale sportovec si s tím hlavu moc nedělal. Smutnější bylo, že po návratu domů do Spojených států musel stejně snášet rasové ústrky tehdejší doby a to i přes své zlaté sportovní triumfy.

Ben Johnson

Je to trochu smutná historie. Jeden den hrdina, druhý den pád na dno. Carlo Lewis a Ben Johnson byli velcí soupeři. Své síly rozhodně poměřili na olympijských hrách v roce 1988 v Soulu. Jenže radost a sláva ze zlaté medaile nevydržela dlouho. V jednu chvíli Johnson prohlašoval, že rekord, který zaběhl, mu někdy někdo ještě může vzít, ale zlatou medali už ne. Za sotva 24 hodin ji už musel vracet, po nálezu steroidů v jeho vzorcích, které potvrdily, že nevyhrál čestně, ale s pomocí dopingu. V té době byli na dopingu bohužel i jeho kolegové, ovšem on jediný nepřestal zakázané látky užívat včas, aby se ve vzorcích neprojevily.

 

Začít diskuzi