11. srpna 2016 • 22:27

Krpálek je olympijský vítěz! Složil jedničku a má zlato z Ria

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Ranaři v lize: Houšteckého syn a Robocop. Kdo nadává i rohovým praporkům?
Ideální sestava „S“ podle Radka Špryňara: Jasné volby Holeš a Krejčí, překvapení Tomič
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fantazie! Historický úspěch českého juda je na světě! Lukáš Krpálek získal pro Česko první zlatou medaili z olympiády v Riu de Janeiru. Český judista prošel turnajem v kategorii do 100 kilogramů bez zaváhání, ve finále složil na ipon i nasazenou jedničku Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu a zaslouženě zvítězil. Česká republika tak může slavit patnácté olympijské zlato v historii.Pětadvacetiletý reprezentant z USK Praha se tak stal teprve druhým českým judistou, který dokázal pod pěti kruhy získat cenný kov. V roce 1980 v Moskvě vybojoval bronz Vladimír Kocman. Krpálek tak zkompletoval svou zlatou sbírku, když má už tituly z mistrovství Evropy i světa.

Lukáš Krpálek slaví zisk historického zlata
Lukáš Krpálek slaví zisk historického zlata

Medaili věnoval svému novorozenému synovi Antonínovi a také bývalému reprezentačnímu kolegovi Alexanderu Jurečkovi, který před rokem zemřel při potápění.

"Jsem z toho úplně hotovej. Můj život je poslední rok pohádka. Mám úžasnou rodinu, co na mě doma čeká, úžasného syna, co se na mě těší. Jsem hrozně šťastný, že přivezu medaili malýmu," řekl Krpálek po semifinále. 

Těžký úvod, famózní závěr

Krpálek jako světová čtyřka vstoupil do turnaje ve 2. kole soubojem s Portugalcem Jorgem Fonsecou. Prohrával na juko, ale pak soupeře dostal pod velký tlak. Donutil ho ke třem trestům, 22 vteřin před koncem již notně unaveného Fonsecu hodil a získal wazari.

"Už jsem ale v závěru úplně v klidu nebyl, byl jsem trošku naštvaný, protože mi nic nešlo. Nedostal jsem se do žádného chvatu, a když jo, tak to stálo za prd. Byl jsem bezradný, ale věděl jsem, že na konci nebude mít moc sil, což se ukázalo. Upadl na wazari a dotáhl jsem zápas do dobrého konce," oddechl si Krpálek.

V duelu s Portugalcem naštval českého judistu i rozhodčí. Řekl hadžime (začátek boje), Krpálek do soupeře naběhl a hodil ho. "Rozhodčí ale vzápětí řekl mate (přerušení boje). Tak by to ale být nemělo, když řekne hadžime, tak bychom se měli prát. A to bučení celé haly mě proto trošku naštvalo," řekl Krpálek.

V osmifinále proti Maximu Rakovovi Krpálek ukázal, jak za poslední roky takticky dozrál. Mistra světa z roku 2009 si nepouštěl k tělu a velmi dobrým bojem o úchop nedovolil Kazachovi téměř nic. Navíc donutil soupeře k dvěma trestům a zkušeně si došel pro postup.

"Oba dva zápasy byly hrozně moc těžké, vyrovnané, s těmihle menšími judisty se mi těžko pere a těžko se poráží. Jsem moc rád, že jsem přes ně prošel a vyšlo to," prohlásil Krpálek.

Taktický výkon předvedl i ve čtvrtfinále proti úřadujícímu mistrovi světa Rjunosukemu Hagovi z Japonska. S ním se pral poprvé, ale ukázal, že má Japonce načteného ze společných tréninkových kempů, a dával si pozor na jeho silné zbraně. Rovněž ho donutil k dvěma trestům a sám zůstal bezchybný.

Velmi dobře si počínal také v semifinále, kde narazil na Mareta, který vyhrál čtyři z předchozích šesti vzájemných soubojů. Tentokrát ale Krpálek dokázal aktuální světovou jedničku přeprat. Několik útoků mu nevyšlo, ale půl minuty před koncem se dostal do svého oblíbeného držení a zápas ukončil předčasně na ipon. Svůj první v turnaji.

A ipon pak předvedl i v olympijském finále. Gasimova jasně předčil, celý zápas ho tlačil. Už po deseti vteřinách předvedl chvat na juko, které ale rozhodčí odvolali. Unavený Gasimov neodolal jeho tlaku, 24 sekund před koncem neubránil Krpálkovo ouči-gari a český reprezentant mohl začít slavit.

Judista Lukáš Krpálek slaví v českém olympijském domě zisk zlaté medaile
Video se připravuje ...

Vše o LOH Rio de Janeiro 2016 čtěte ZDE »

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud