Čelila dalším a dalším neúspěchům. Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová přesto dodržela původní plán a na ZOH v Číně se zúčastnila všech šesti disciplín. Kvůli přeloženému týmovému závodu si dokonce přehodila letenky. A pak prohrála tři ze svých čtyř jízd a zase skončila bez medaile. „Cítím, že jsem to ostatním prohrála,“ hlesla Shiffrinová.
Z nadpozemské lyžařky se stala člověkem. Mikaela Shiffrinová bojovala na olympijských svazích v Jen-čchingu do poslední chvíle, ale smutné vyústění svých Her už nezměnila.
V týmovém závodě sice nejdřív v osmifinále porazila Slovenku Rebeku Jančovou, kdysi dominantní slalomářka pak ale v dalších kolech paralelního závodu vždycky prohrála. Ve čtvrtfinále o dvě setiny s Italkou Martou Bassinovou, to ještě Američané zvládli a postoupili.
Semifinálová porážka Shiffrinové o jednu desetinu sekundy s Němkou Lenou Dürrovou ale přispěla k vyřazení. A 52 setin, které v boji o bronz dostala od Norky They Louisy Stjernesundové, měly vliv na to, že americký tým skončil bez medaile.
„I pro mě je velmi snadné říct, že jsem to týmu prohrála. Chtěla jsem všem pomoct, ale cítím, že jsem jim to prohrála,“ řekla Shiffrinová. „Ale závodili jsme společně a to v lyžování často neděláme. Nejsem zklamaná. Na těchto Hrách jsem zažila hodně zklamání, ale dnešek k nim nepatří. Dnešek je moje nejlepší vzpomínka.“
Shiffrinová, dosud zlatá dívka světového lyžování, prožila v Číně neustávající sérii nepříjemností. V obřím slalomu i slalomu speciál vypadla už v páté bráně. V super-G a sjezdu se do cíle dostala, ale na medaile neútočila. A když měla šanci v alpské kombinaci, znovu skončila po pár obloucích slalomové trati. A satisfakce se jí nedostalo ani v týmovém závodě.
„Každý člověk na Zemi si prochází svými těžkostmi. Musíte se prostě zvednout. Pro mě je to nejdůležitější výstup z posledních dvou týdnů a nemá to co dělat s olympiádou,“ řekla Shiffrinová. „Jsem vděčná, že mi tyhle dva týdny daly platformu pro to, abych to řekla. A možná, abych se z toho něco naučila.“
Shiffrinová se na olympiádě kvůli svým výsledkům nedostávala na oficiální tiskovky po závodech. Místo toho ale po každé jízdě dlouho stála v mixzoně a poutavě vyprávěla o svých emocích. I když po slalomu přišlo upozornění, že se médiím dál nebude věnovat, Shiffrinová mluvila dál.
„Nevím, jestli je tu nějaký důvod proč. Možná prostě nemám žádný filtr. Možná bych ho měla mít,“ uvedla Shiffrinová.
Velká šampionka se musela vyrovnávat i s nepřátelstvím lidí na sociálních sítích.
„Nechci s nimi mluvit. Doufám, že je nikdy nepotkám tváří v tvář. A jsem si jistá, že pokud by se to stalo, neřekli by mi to, co říkají nebo píšou online,“ prohlásila Shiffrinová. „Chci se bavit s lidmi, kteří mají potenciál být milí a rozšiřovat zprávu o tom, že je třeba vstát z postele. I když zažívají velké zklamání, nebo ztratili svého otce, nebo byli šikanováni ve škole.“
Shiffrinová se vrací z vrcholné akce bez medaile poprvé v kariéře. Ukončila tak sérii, která začala v roce 2013 na MS ve Schladmingu, kde se stala v pouhých sedmnácti letech šampionkou ve slalomu.
„Myslím, že o sobě vím míň než před třemi týdny. Čím starší jsem, tím míň toho vím. Něco víte, pak se ve svém životě posunete trochu dál a říkáte si: Hele, tahle teorie je špatná. Zkus nějakou jinou,“ řekla Shiffrinová.
Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ: „V poslední době je u nás taková tendence, že se má dávat prostor mladším a starší tam nemají co dělat. To si úplně nemyslím, o věku to není, ale o tom, jaký ten hráč je. Podívejte u Švýcarů na Andrese Ambühla. Pořád má mužstvu co dát. Tým svými zkušenostmi může během turnaje pozvednout,“ podotkl Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři mají v lize hráče ze zámoří, ale nejsou to záplaty. U nás je třeba Peter Mueller, vynikající hráč. Ale to je jeden. Když si někoho vezmou Švýcaři, tak si ho proklepnou, samozřejmě je to i pak o otázce peněz. Pak přebírají zámořské prvky do své hry a jsou tam, kde jsou,“ konstatoval Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři se mi proti Rusku líbili. Hráli dobře kombinačně. Moc se mi líbí. Mají vzestupnou tendenci. Hrají výborně, kompaktně. Nemůžeme se na ně koukat jako na dřívější Švýcarsko. Je to těžký soupeř, vždy nás zápasy s ním bolely, i když byl hluboko pod námi,“ řekl o Švýcarsku Martin Ručinský.
HOKEJ: „Do olympiády 1998 jsme taky neměli ani medaili. Akorát jsme se v roce 1996 podepsali pod největší průšvih českého hokeje na Světovém poháru. Až pak jsme se naučili vyhrávat,“ pronesl Martin Ručinský před soubojem Česka se Švýcarskem.
HOKEJ: „Máme v sestavě hráče, kteří by góly měli umět dávat. Můžeme se vždy bavit, jak by to vypadalo, když by tam byl někdo jiný. Nerozumím tomu, že z takového tlaku nedáme branku. Nevím, jestli to mají kluci v hlavě, že prohráli v sezoně tolik zápasů. Spíš bych se soustředil na to, hru zjednodušit. Tlačit se před branku, aby brankář neviděl…,“ prohlásil Martin Ručinský.
HOKEJ: „To, jak jsme na tom špatně v prvních třetinách, je alarmující. Sedm prohraných v sedmi zápasech, navíc se skóre 1:14, to je k zamyšlení,“ poznamenal Martin Ručinský k vstupům české reprezentace do zápasů v této sezoně.
HOKEJ: „Proti Dánsku se mi líbil vstup do zápasu. Měli jsme tlak, pár šancí. Dánové ale dali dva góly, které jsme neměli dostat. Dlouhodobě nás trápí koncovka, nemůžeme dávat góly. Kdybychom se v úvodu střelecky prosadili, vypadalo by to asi jinak,“ vrátil se ve Studiu iSport před zápasem se Švýcarskem k úvodnímu duelu národního týmu na ZOH proti Dánsku Martin Ručinský.

HOKEJ: Očekával se debakl. Jenže ten nepřišel. Extrémně bojovným výkonem české hokejistky dlouho deptaly amerického obra. Co na tom, že první střelu na branku zapsaly až ve 23. minutě. Jednoznačně nejlepší hráčkou byla brankářka Klára Peslarová, která spolehlivě drtila soupeřovu psychiku. „Byla na nich vidět frustrace. Ukázaly jsme jim, že se svět netočí jen kolem nich,“ povídala pak gólmanka, která zastavila 55 ran! Inkasovala třikrát, Češky nakonec ve čtvrtfinále padly 1:4, do hry o medaile jdou ženy USA. Více čtěte ZDE>>>