Zdeněk Janda
17. února 2022 • 13:58

Shiffrinová zase nedojela. Další ránu nesla statečně: Tlak jsem nevnímala

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Jarůšek nechtěl hattrick: Stálo by to peníze, smál se. Jágr mu hokejky nevrátil
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z ČÍNY | Nikdo není stroj. Ani ten nejlepší na světě. Možná i v historii. Každého řídí hlava, která může pozlobit, psychika je vrtkavá… Podívejte se na americkou lyžařku Mikaelu Shiffrinovou. Tři olympijské závody? Třikrát u jejího jména DNF. Nedojela. Cíl marně atakovala i v kombinaci, přitom to měla být disciplína, při níž si spraví chuť. Nic. Zase nic.Olympijské zlato má ze Soči 2014 (slalom), z Koreje 2018 (obří slalom), šestkrát vyhrála mistrovství světa, ovládla 73 (!) závodů Světového poháru, bylo období, kdy si ze slalomu dělala one (wo)man show…

Mohlo by se zdát, že je nezničitelná. Jenže i ona je z masa a kostí. Zámořští novináři připomínají osud americké gymnastky Simony Bilesové, globální hvězdy, která na letních Hrách v Tokiu nedokončila víceboj, a pak se rozebíralo její duševní zdraví.

Na jejím případu se ukazovalo: na sportovkyně je toho někdy až moc! Tlak na hvězdy je enormní. Také Shiffrinová si to poznala. Na Peking nebude vzpomínat v dobrém. Do světa se třikrát rozletěly obrázky, jak zničeně sedí na sjezdovce poté, co nedojela. Obřák, slalom, teď i slalom do kombinace.

Shiffrinová na ZOH

obří slalom nedojela
slalom nedojela
super-G 9.
sjezd 18.
kombinace nedojela (slalom)

„Zase jsem nedojela. Šedesát procent mých nedojetých závodů v kariéře jsem si vybrala tady na olympiádě,“ vykládala 26letá lyžařka, která v kombinaci útočila na zlato. Po sjezdu byla pátá, její ztráta se dala hravě smáznout. Od startu na tom pracovala. Možná si někdo škodolibě v tu chvíli říkal: Tak kam dojede tentokrát?

Jenže pak to opravdu přišlo. Výpadek, smutek, konec. Potřetí.

„Přijde mi, že jsem měla dobrou rychlost a správné tempo. Trenéři mi hlásili, že je tam nějaká díra. Ale nemyslím si, že za to může,“ zamyslela se, proč nedojela. „Hodně holek to překonalo, já jsem možná v tu chvíli jela až moc rychle na to, abych to vyrovnala…“

Po závodě nejdříve promluvila v rychlém rozhovoru pro všechny reportéry prostřednictvím oficiálního olympijského kanálu. Před obrazovkou se to hemžilo diktafony. Ale později, když už medailistky rozdaly interview, procházela vytyčenou uličkou a poctivě se zastavila u všech štábů… Sice se smutným výrazem, bolavou duší, ale zachovala se jako správná profesionálka.

Po pátém místě ve sjezdu útočila Mikaela Shiffrinová na medaili, ale nedokončila slalom
Po pátém místě ve sjezdu útočila Mikaela Shiffrinová na medaili, ale nedokončila slalom

Dolehl na ni tlak? Měla v hlavě, že závody předtím nedokončila? Trpělivě odpovídala.

„To ne, tlak jsem nevnímala. Tedy takhle, člověk je vždycky pod tlakem… Ale cítila jsem se v pohodě. Byla jsem soustředěná, věděla jsem, jaký je můj plán,“ povídala 26letá přítelkyně norského sjezdaře Kildeho. Právě ten se jí teď bude snažit uchlácholit.

„Zajímavé je, že oba slalomy stavěl její trenér, který to udělal nahoře do tempa, a pak tam dal ve vlásence chyták, který slalomářky znají a bez problémů se na něj připraví. I Ester ho zvládla naprosto v pohodě,“ myslí si někdejší reprezentantka Eva Kurfürstová, která pro Sport komentuje alpské disciplíny.

„A právě tam Shiffrinová padla. Ale myslím, že až přijede na evropský sníh, bude to v ní, najednou zase zjistí, že na něm jí to všechno funguje a bude v pohodě. To je můj malý osobní tip. Nemyslím, že by ji to mělo poslat na pomyslnou psychickou spirálu. Ano, teď je na dně, ale podstatné je pro ni odjet zpět do Evropy, zapomenout a znovu začít,“ dodává lyžařská expertka.

Shiffrinové výpadky každopádně budou jedním z momentů pekingské olympiády. I to, jak ji kamery americké televize NBC zabíraly, jak více než dvacet minut sedí zkroušená na trati. To zrovna vypadla ve slalomu, své parádní disciplíně.

Ty obrázky mluvily za všechno. Nepotřebovaly ani komentář. Hvězda byla na dně.

Televize pak odvysílala i emotivní rozhovor, v němž měla Shiffrinová vlhké oči a pochybovala o sobě. „Cítím se opravdu špatně. Zpochybňuju všechno, co jsem si myslela, že vím o svém lyžování…“ říkala.

Stanice se pak stala terčem kritiky, že šla příliš na dřeň. A v zájmu toho, aby to sledovalo co nejvíce lidí, porušila etická pravidla. NBC to pochopitelně odmítla.

Po kombinaci už tak otřeseně Shiffrinová nepůsobila. Jako by se smířila s osudem. Tahle olympiáda ji prostě nepřála.

ONLINE PŘENOS - ZOH 2022
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Ester Ledecká Ester Ledecká Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Markéta Davidová Markéta Davidová Martina Sáblíková Martina Sáblíková
Obnovit
Zprávy ze dne 20. 2. 2022
16:28
20. 2. 2022
Martina Sáblíková

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:52
20. 2. 2022
 

Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:38
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:34
20. 2. 2022
 

Jen dvě medaile z Pekingu místo sedmi z Pchjongčchangu. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ale problém českého sportu není v počtu medailí, nýbrž v nefunkčním systému českého sportu. „Myslíme si, že to vždycky nějak utáhneme,“ říká Kejval. Rozhovor čte zde: Za čtyři roky se nezměnilo nic, hokejisti se scházeli jak švábi na pivo

Zprávy ze dne 20. 2. 2022
15:20
20. 2. 2022
 

ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Olympijský oheň zhasl, nad Ptačím hnízdem se takhle rozzářil ohňostroj i nápisy Jeden svět, Jedna rodina...

Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně Závěrečný ceremoniál olympiády v Pekingu a zhasnutí olympijského ohně

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud