První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
Jaká země hostí letošní olympijské hry? „Už samotný fakt, kde se Hry budou konat, je jeden velký skandál. A čím více se jejich zahájení blíží, tím je to patrnější. Má to několik důvodů. Tím hlavním je, že Čína svým chováním představuje kompletní opak olympijské myšlenky. Je to země, kde se na pravidla, svobodu jedince nebo na lidská práva kašle hodně zvysoka. Kde lidé žijí ve všeobjímajícím strachu před policií a mocí komunistické strany. Kde lidé mizí a nikdo se o nich už nikdy nedozví."
Rozsáhlý komentář redaktora Sportu Jana Denemarka čtěte ZDE>>>
HOKEJ: Rusové mají v konečné nominaci na olympijské hry sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Naproti tomu vybral kouč Alexej Žamnov do pětadvacetičlenného kádru také 12 hráčů, kteří budou na velké mezinárodní akci debutovat. Sborná bude 12. února posledním soupeřem české reprezentace v základní skupině B.
Nominace Ruska na olympijský turnaj v Pekingu (9.-20. února):
Brankáři: Timur Biljalov (Kazaň), Ivan Fedotov (CSKA Moskva), Alexandr Samonov (Petrohrad),
obránci: Arťom Minulin, Jegor Jakovlev (oba Magnitogorsk), Alexandr Jelesin (Jaroslavl), Damir Šaripzjanov (Omsk), Dmitrij Višněvskij (Spartak Moskva), Nikita Něstěrov (CSKA Moskva), Sergej Tělegin (Čeljabinsk), Vjačeslav Vojnov (Dynamo Moskva),
útočníci: Sergej Andronov, Michail Grigorenko, Pavel Karnauchov, Sergej Plotnikov, Anton Slepyšev (všichni CSKA Moskva), Nikita Gusev, Kirill Marčenko (oba Petrohrad), Arťom Anisimov, Artur Kajumov (oba Jaroslavl), Аrsenij Gricjuk, Kirill Semjonov (oba Omsk), Andrej Čibisov (Magnitogorsk), Vadim Šipačov (Dynamo Moskva), Dmitrij Voronkov (Kazaň)
BIATLON: Poslední dny před odletem na olympijské hry stráví česká biatlonová reprezentace odděleně. Ženy včetně největší naděje Markéty Davidové zůstanou po Světovém poháru v Anterselvě do středy v Itálii, muži hned po závodech odcestovali domů. Do Pekingu odletí s českou výpravou speciálem ve čtvrtek 27. ledna. Všichni se snaží maximálně chránit před možnou koronavirovou nákazou. „Sportovci, kteří jeli domů, si to zařídili tak, aby jejich nejbližší absolvovali pětidenní karanténu a měli negativní PCR test. Někteří zůstanou na jednolůžkových pokojích v areálu sportovního klubu v Jablonci nad Nisou. Kontakt bude minimální,“ uvedl šéftrenér Ondřej Rybář.
BIATLON: Je v pořádku nebýt v pořádku! Tak uvedla na svém Instagramu nejlepší česká biatlonistka a velká naděje pro Peking Markéta Davidová (25) krátký dokument Red Bullu, v němž v upřímné zpovědi odhalila trápení, se kterým v olympijské sezoně bojuje.

HOKEJ: Předběžná nominace hokejové reprezentace na ZOH v Pekingu se k dnešní uzávěrce, do kdy byly možné změny bez udání důvodů, nezmění. Tým čítá 25 jmen. Posledním nominovaným hráčem se v minulém týdnu stal třinecký obránce David Musil. Ve výběru kouče Filipa Pešána figurují celkem tři brankáři, osm obránců a 14 útočníků. „Do dneška bylo možné udělat změny, ale na nominaci se nic nemění. K žádným změnám nedošlo, nebyl k nim důvod. Teď už bude jakákoliv změna možná pouze ze zdravotních důvodů,“ uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.