První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
HOKEJ: Nominaci na olympijské hry do Pekingu už oznámila i Kanada. Kladenský brankář Landon Bow se do výběru nedostal, několik zajímavých jmen se ale objevilo. Do Číny se vydá například člen Triple Gold Clubu Eric Staal či jednička posledního draftu Owen Power.
HOKEJ: České hokejistky se sešly před olympiádou v Praze, absolvovaly dva PCR testy a zavřely se do dvoudenní izolace na pokojích.
HOKEJ: Divné, šedivé a nejisté. Takové je zatím všechno, co se pekingské olympiády týče. „Radost krotím. Že jsem opravdu na olympiádě, uvěřím až v Číně na hotelu,“ popisuje trefně atmosféru obránce národního týmu Lukáš Klok. Reprezentace v pondělí potvrdila finální podobu nominace. GM Petr Nedvěd s koučem Filipem Pešánem, který se opět opřel i do expertů a novinářů (nejen z deníku Sport), neudělali žádnou změnu. Tedy zatím. Do odletu se ještě může stát leccos. Nově však budou moct soupisku rozšířit o šest jmen náhradníků. Nervózní nároďák: v brance kustod, nově taxi squad. Pešán sjel novináře - více čtěte zde >>>
HOKEJ: Hokejové reprezentace mohou na olympijských hrách v Pekingu rozšířit tým o pět hráčů do pole a brankáře, kteří budou připraveni zaskočit v případě nákazy koronavirem v mužstvu či zranění. O rozhodnutí Mezinárodní hokejové federace (IHF) dnes jako první informovala kanadská televizní stanice TSN. ČTK to potvrdil manažer reprezentace Jan Černý. „Informaci jsme dostali dnes odpoledne,“ řekl Černý s tím, že trenéři a generální manažer se budou nově vzniklou situaci zabývat.
HOKEJ: Tři hokejisté z české extraligy se dostali do konečné nominace Lotyšska na olympijské hry v Pekingu. Na únorový turnaj se mohou těšit obránce Uvis Janis Balinskis z Litvínova a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic. Ze širšího jednatřicetičlenného výběru kouče Harijse Vitolinše se mezi vybranou pětadvacítku nevešel zadák Roberts Mamčics ze Zlína.
Osmička hráčů už na olympiádě startovala. Útočníci Lauris Darzinš a Martinš Karsums z Dinama Riga a Kaspars Daugavinš z Bernu se představili už v roce 2010 ve Vancouveru a o čtyři roky později v Soči.
Brankáři: Kristers Gudlevskis (Brynäs/Švéd.), Janis Kalninš (Växjö/Švéd.), Ivars Punnenovs (Langnau/Švýc.),
obránci: Oskars Cibuļskis, Karlis Čukste, Ralfs Freibergs, Patriks Ozols, Kristaps Zile (všichni Dinamo Riga/KHL), Uvis Janis Balinskis (Litvínov/ČR), Janis Jaks (Soči/KHL), Arturs Kulda (Krefeld/Něm.),
útočníci: Lauris Darzinš, Nikolajs Jelisejevs, Martinš Karsums (všichni Dinamo Riga/KHL), Rihards Bukarts, Miks Indrašis (oba Vladivostok/KHL), Rodrigo Abols (Örebro/Švéd.), Oskars Batna (Jukurit Mikkeli/Fin.), Roberts Bukarts (Vítkovice/ČR), Kaspars Daugavinš (Bern/Švýc.), Martinš Dzierkals (Plzeň/ČR), Andris Džerinš (Linec/ICEHL), Renars Krastenbergs (Villach/ICEHL), Ronalds Keninš (Lausanne/Švýc.), Deniss Smirnovs (Ženeva/Švýc.).