PŘÍMO Z PEKINGU | Polyká tréninkové dávky na ledě Národního stadionu v Pekingu. A užívá si to. Na Romanu Willovi je víc než kýmkoli jiném patrné, jak moc je nadšený, že může být touhle dobou v Číně. „Olympiáda je pro mě nejvíc. Obětoval bych všechno, abych si tu mohl zahrát,“ říká brankář ruského Čeljabinsku v rozhovoru po pátečním tréninku.
Na to, že trénink trval pouhou půlhodinu, vypadáte pořádně uříceně.
„Je to tak. (usmívá se) Trénink byl krátký, ale svižný. Co víc je tady potřeba. I vy to určitě vidíte, že to má tempo a vypadá to výborně. Všichni dřeme, připravujeme se na start turnaje.“
V Praze jste do tréninku zasahoval střídavě. Chvíli jste mohl, pak zase nějakou dobu ne. Jak to bylo těžké?
„Všechno to bylo hrozně nepříjemné, těžko se to popisuje. Všichni jsme to ale dělali pro jeden důvod. Kolem nás všude vidíme olympijské kruhy, je to paráda. Není to jednoduché, ale jsem vděčný za to, že tu můžu být.“
Co hlava?
„To je druhá věc. Řekl bych ale, že náš tým tohle celé jen stmelilo, všichni jsme se podporovali, pomáhali si.“
V Pekingu zatím není Šimon Hrubec, pokud by dorazit nemohl, byl byste možná vy týmová jednička. Jak o tom smýšlíte?
„Upřímně nijak. My jsme se Šimonem v kontaktu, vzájemně si přejeme. Chtěli bychom tu být všichni tři. Trenéři řeknou, kdo bude chytat první zápas, a tak to bude. Abych tady teď špekuloval? To vůbec. Je to, jak to je. Věřím, že brzo budeme kompletní a všichni potáhneme za jeden provaz.“
Připraveni musíte být na všechno.
„Jinak to v dnešní době nejde. Jeden test a nejdete na trénink. Další je to naráz dobré a můžete. Musíte být soustředěný každý den na to, že vás čeká zápas, řešit jen svůj tým. Jsme na olympiádě, s tímhle nemám žádný problém. Obětuju pro to všechno.“
Byl jste na curlingu nebo na ženském hokeji. Jste rád, že na alespoň na jiná sportoviště můžete?
„Když bude šance někoho podpořit, půjdu. Jsem tady ale od toho, abych hrál hokej. Nehledám v programu, kdy kdo hraje, abych tam šel. To vůbec. Bylo však samozřejmě příjemné vidět i jiné sporty.“
Jak jste vůbec zvládl dlouhý let do Číny? Na rozdíl od ostatních spoluhráčů jste se přepravoval sám.
„Taková je situace. Byl jsem celou dobu zabalený na hotelu a čekal, kdy a jestli budu moct letět. Nakonec jsem letěl sám, v žádném případě mi to nevadilo. Jsem rád, že jsem tady. Bylo fajn, že jsem mohl odcestovat dřív než zbytek s klukama z extraligy. Kdybych tomu měl obětovat cokoli, tak to udělám. Tohle je to nejmenší.“
Zprávy ze dne 27. ledna 2022
69 českých sportovců a dalších 70 členů výpravy dnes odlétá speciálem na olympijské hry do Pekingu. Všichni prošli testy na koronavirus. VÍCE ČTĚTE ZDE>>>

HOKEJ: Na palubě speciálu, který s první částí české olympijské výpravy zamíří do Pekingu, bude i sedm hokejistů a čtyři členové realizačního týmu národního mužstva.
HOKEJ: V čínské hokejové nominacina ZOH jsou i dva bývalí hráči Třince - americký útočník Cory Kane (2016/17) a kanadský útočník Ethan Werek (2018/19). Oba hrají za Kunlun v KHL a získali čínské občanství. Werek vyhrál s Třincem extraligový titul a navíc v šestém finálovém zápase proti Liberci vstřelil poslední gól na 4:2
Co všechno potřebujete vědět o přesunu sportovců do Pekingu
- V posledních čtyřech dnech všichni absolvovali dva PCR testy na koronavirus, další je čekal těsně před odletem. Sportovci už dva roky žijí v režimu neustálých testů, značná část z nich už covid prodělala.
- Letadlo pro 267 lidí je zaplněné přibližně z dvou třetin. Sportovci měli na ruzyňském letišti vyčleněnu uzavřenou část terminálu 1 s rychlým průchodem pasovou kontrolou.
- Na palubě Airbusu 1330 korejských aerolinií by mělo cestovat přes 150 lidí, z toho 81 olympioniků, tedy přibližně dvě třetiny plánovaného týmu.
- Na rozdíl od loňské letní olympiády v Tokiu do Pekingu letí v českém týmu jen lidé, kteří prošli plným očkováním. Velká část z nich má i posilující dávku.
Do Pekingu míří z biatlonistů také Michal Krčmář a Eva Puskarčíková s Lucií Charvátovou.

