Kanadské hokejistky proměnily svoji suverénní jízdu v Pekingu v pátý olympijský triumf. Při sedmé účasti ve finále pod pěti kruhy zvítězily nad obhájkyněmi zlata ze Spojených států amerických 3:2 a na turnaji ovládly všech sedm zápasů při skóre 57:10. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci v posledním duelu zazářila Marie-Philip Poulinová.
Úřadující mistryně světa z loňského domácího šampionátu v Calgary, které vedle minulé olympiády neuspěly ve finále jen při premiéře v roce 1998 v Naganu rovněž proti USA, navázaly na úspěchy z let 2002 ze Salt Lake City, 2006 z Turína, 2010 z Vancouveru a 2014 ze Soči. Američanky mají také sedmý cenný kov, vedle dvou zlatých dosáhly na čtvrté stříbro a v roce 2006 skončily třetí.
Kanaďanky v základní skupině vyhrály nad USA 4:2 a v úvodu odvety měly štěstí, protože Brandtová ve 3. minutě trefila pravou tyč. V čase 7:15 sice kanadský tým překonal poprvé Cavalliniovou, ale branka Daoustové nakonec neplatila. Kouč Joel Johnson si vzal trenérskou výzvu a přezkoumání u videa potvrdilo předchozí ofsajd.
Za 35 sekund už ale byla kanadská radost oprávněná. Přihrávku Thompsonové usměrnila z pozice mezi kruhy do branky o levou tyč Nurseová. A v čase 15:02 po úspěšném forčekingu zamířila přesně k pravé tyči Poulinová.
Ještě v první třetině se Američanky ubránily v prvním oslabení, v druhé části pak přečkaly šanci Spoonerové v přečíslení, ale v polovině zápasu už prohrávaly 0:3. Zakončení Jennerové po přihrávce Nurseové ještě Cavalliniová stihla vykopnout pravým betonem, ale z dorážky trefila odkrytou část branky Poulinová.
Američanky odpověděly tlakem. Neprosadily se sice při vyloučení Larocqueové, ale v 37. minutě se dočkaly gólové radosti ve vlastním oslabení. Z protiútoku překonala Desbiensovou nadvakrát Knightová.
Ve třetí třetině Američanky přestřílely soupeřky v poměru 16:4. Carpenterová ve 45. minutě trefila tyč a Desbiensovu překonaly znovu až 13 sekund před koncem. Při přesilovce umocněné power play po střele Roqueové uspěla z dorážky Kesselová. Těsný náskok už Kanaďanky při pokračující hře USA bez brankářky udržely.
Zprávy ze dne 28. ledna 2022
HOKEJ: Česká reprezentace se na Twitteru pochlubila maskami brankářského tria, do Pekingu vyráží v novém Šimon Hrubec, Roman Will i Patrik Bartošák.
Airbus s českou olympijskou výpravou dosedl v čínské metropoli Pekingu brzy ráno středoevropského času a po nezbytných procedurách na letišti se sportovci rozprchli do svých ubikací. Dominantou prostorného apartmánu pro dva je prostorný obývák s dvěma křesly připomínající „fatboy“. Každý sportovec má svoji ložnici s velkou postelí, na níž našel dárečky od Českého olympijského týmu, a balkonem, k dispozici vlastní koupelnu i WC. Pro hygienu pořadatelé v Pekingu udělali maximum. První pohled do olympijské vesnice fanouškům zprostředkovala hokejistka Daniela Pejšová. Více čtěte ZDE>>>

HOKEJ: Kteří čeští hokejisté si na olympiádě historicky vedli nejlépe?
Zprávy ze dne 27. ledna 2022
HOKEJ: Na palubě speciálu, který s první částí české olympijské výpravy zamíří do Pekingu, bude i sedm hokejistů a čtyři členové realizačního týmu národního mužstva.
HOKEJ: Do Pekingu by dnes mělo vyrazit sedm hokejistů, kouč Filip Pešán a další členové realizačního týmu.