Japonské rychlobruslařky přišly v Pekingu kvůli pádu Ajano Satové v poslední zatáčce finálové jízdy proti Kanadě o obhajobu olympijského zlata ve stíhacím závodu družstev. Na triumf z Pchjongčchangu se podařilo navázat mužům Norska.
Japonky si až do osudného momentu udržovaly před Kanaďankami zhruba půlsekundový náskok a jely si pro zlato. Před nájezdem do cílové rovinky však Satová jedoucí ve vláčku na třetím místě ztratila stabilitu a skončila po pádu v ochranném molitanu. Do cíle pak dojela v slzách s velkou jedenáctisekundovou ztrátou.
Kanaďanky se tak radovaly ze šťastného vítězství v olympijském rekordu 2:53,44. Isabelle Weidemannová po bronzu z trojky a stříbru z pětky zkompletovala svou pekingskou medailovou sbírku. Naopak Japonka Miho Takagiová získala na těchto hrách třetí stříbro.
S bronzem se musely spokojit favorizované Nizozemky v sestavě s vítězkami individuálních závodů Irene Schoutenovou (3000 a 5000 m) a Ireen Wüstovou (1500 m). Po semifinálovém vyřazení od Kanady porazily ve finále B Rusky.
Norští muži vyhráli v disciplíně, jež v olympijském programu debutovala v Turíně 2006, jako první druhé zlato. Úřadující šampioni, z jejichž sestavy z Pchjongčchangu zbyl pouze Sverre Linde Pedersen, předčili ve finále o téměř dvě a půl sekundy Rusko. Ještě jednoznačnější byla jízda o bronz, v níž Američané nadělili téměř tři sekundy Nizozemcům. Loučící se Sven Kramer tak marně útočil na zisk desáté olympijské medaile.
Zprávy ze dne 5. února 2022
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Je tváří pekingské olympiády. Je mladistvá energií osmnácti let, kterou ukazuje na módních molech. Neobyčejná akrobatickými kousky. Výjimečná z mnoha pohledů i příběhem. A především je lyžařská freestylistka Ailing Eileen Ku na forhontě pozornosti sportovního světa i pyšné Číny, pro níž je bezvadnou značkou Her. Země středu se o to sama přičinila, když mladou suverénku ze smíšeného vztahu přetáhla z týmu Spojených států. Příběh mladé akrobatické lyžařky a modelky si přečtěte ZDE.

LYŽOVÁNÍ: Závěrečný trénink na nedělní olympijský závod ve sjezdu mužů znemožnil vítr. Na novou sjezdovku „The Rock“ se vydali jen tři lyžaři, načež pořadatelé jízdy přerušili. Nakonec Mezinárodní lyžařská federace FIS z bezpečnostních důvodů trénink ukončila, protože předpověď nedávala naději na zlepšení podmínek. Závodit se má v neděli nad ránem českého času.
SNOWBOARDING: Šárka Pančochová je po prvním kole se skóre 25,51 bodu na 24. místě z 28 snowboardistek, které nastoupily. Do finále jich postupuje tucet. Dvanácté místo zatím drží Britka Katie Ormerodová s výsledkem 47,38. Ale dá se čekat, že ve druhém kole se postupová hranice zvedne vysoko přes 50 bodů.
SNOWBOARDING: Šárce Pančochové první jízda nevyšla. Po druhém railu se posadila do sněhu a bude muset spoléhat na druhou kvalifikační jízdu.

SNOWBOARDING: Slovenka Klaudia Medlová nakonec do kvalifikace vůbec nenastoupí...