Ester Ledecká je už trojnásobnou olympijskou šampionkou! Česká hvězda zvládla roli favoritky a obhájila zlato v paralelním obřím slalomu žen na snowboardu. Po dominanci v kvalifikaci zvládla všechny čtyři finálové jízdy, v boji o zlato porazila Danielu Ulbingovou z Rakouska. Jde o první medaili pro Českou republiku na ZOH v Pekingu.
Třetím olympijským zlatem Ledecká vyrovnala rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a oštěpaře Jana Železného. Čtyřikrát na olympiádě vyhrál atlet Emil Zátopek a českou rekordmankou je se sedmi triumfy legendární gymnastka Věra Čáslavská.
„Jsem ohromně šťastná, ale pořád jsem trošku hlavou v závodu,“ řekla Ledecká krátce po dojetí webu her. „Byla to zábava. Snažila jsem se jezdit konzistentně, držet si ideální linii a dařilo se mi to celý den. Odvedla jsem dobrou práci a jsem moc pyšná na svůj tým. Všechno udělali skvěle a já jsem ráda, že jsem to takhle dokončila,“ uvedla.
Šestadvacetiletá Ledecká je na olympijských hrách potřetí. Při premiéře v Soči 2014 skončila po problémech se zády sedmá v paralelním obřím slalomu a šestá ve slalomu. O čtyři roky později v Pchjongčchangu už nenašla v paralelním obřím slalomu konkurentku a k tomu získala senzačně zlato na lyžích v superobřím slalomu, které bude obhajovat za tři dny.
Olympijský závod v Genting Snow Parku začala svěřenkyně amerického kouče Justina Reitera jasnou výhrou v kvalifikaci. V součtu dvou jízd v ní dosáhla času 1:23,63 minuty a druhou Ramonu Theresii Hofmeisterovou z Německa porazila o více než dvě a půl sekundy.
Osmifinálová jízda:
Pro vyřazovací jízdy pak zvolila Ledecká trať s červenými brankami. V prvním kole nastoupila proti Italce Nadye Ochnerové, která v horní části jízdu nezvládla, vyjela z trati a česká favoritka snadno postoupila. „Když chcete porazit Ledeckou, musíte jet na více než sto procent. Věřila jsem si, ale špatně jsem odstartovala,“ řekla Ochnerová na webu her.
Čtvrtfinálová jízda:
Čtvrtfinálový souboj s jednatřicetiletou Alexandrou Królovou z Polska, která v lednu v Simonhöhe poprvé ovládla obří slalom ve Světovém poháru, byl dlouho vyrovnaný. Ledecké se jednou lehce zařízla hrana víc do sněhu, ale situaci ustála. Mírně vedla a v dolní pasáži Polka upadla.
Semifinálová jízda:
Další soupeřka Ledecké a překvapivá semifinalistka Michelle Dekkerová z Nizozemska udělala chybu už ve čtvrté brance a krátce poté při snaze riskovat vypadla.
Finálová jízda:
Ve finále se vedoucí žena Světového poháru Ulbingová zprvu držela na úrovni Ledecké, která na mezičasu vedla jen o osm setin. Pak se ale opakoval scénář předchozích jízd a Rakušanka z přemíry snahy chybovala. Ulbingová si nejdříve přilehla a poté z trati vyjela. Ledecká jí tak vrátila prosincovou porážku z finále závodu Světového poháru v Carezze.
Po projetí cílem se Ledecká ani neradovala. „Byla jsem tak koncentrovaná, že jsem po poslední jízdě nevěděla, jestli me nečeká ještě jedna. Pořád to zpracovávám,“ řekla Ledecká Až po objetí s Ulbingovou se lehce usmála, opřela se o prkno a zakroutila hlavou. „Ahoj mami, ahoj babi, ahoj dědo, ahoj tati,“ zdravila do kamery. Při květinovém ceremoniálu, tradičně stále v lyžařských brýlích, vyskočila na nejvyšší stupínek a radostně zvedla ruce nad hlavu.
Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu slavila Ledecká senzačně zlato na lyžích v superobřím slalomu a poté triumfovala podle očekávání na snowboardu. Tentokrát je program obrácený. Po závodu v paralelním slalomu pojede super-G v pátek a 15. února může uspět i ve sjezdu.
Druhá Češka na startu paralelního obřího slalomu osmnáctiletá Zuzana Maděrová skončila v kvalifikaci třiadvacátá a do vyřazovací části nepostoupila.
Paralelní obří slalom:
Ženy:1. Ledecká (ČR), 2. Ulbingová (Rak.), 3. Kotniková (Slovin.), 4. Dekkerová (Niz.), 5. Hofmeisterová (Něm.), 6. Dujmovitsová (Rak.), 7. Langenhorstová (Něm.), 8. Krolová (Pol.), 9. Mikiová (Jap.), 10. Nadyršinová (Rus.), ...23. Maděrová (ČR).
Muži: 1. Karl (Rak.), 2. Mastnak (Slovin.), 3. Wild (Rus.), 4. Fischnaller (It.), 5. I Sang-ho (Korea), 6. Prommegger (Rak.), 7. Kwiatkowski (Pol.), 8. Payer (Rak.), 9. Nowaczyk (Pol.), 10. Loginov (Rus.).
Zprávy ze dne 8. února 2022
KRASOBRUSLENÍ: Startuje krátký program mužů, mezi závodníky je i Čech Michal Březina. Sledujte jeho počínání online zde>>>


Program 4. dne ZOH
Biatlon:
9:30 vytrvalostní závod 20 km muži (Krčmář, Štvrtecký, Karlík, Žemlička).
Curling:
7:05 smíšené dvojice - o 3. místo: Švédsko - Británie,
13:05 smíšené dvojice - finále: Itálie - Norsko.
Hokej - ženy:
Skupina A:
05:10 USA - Kanada,
14:10 Rusko - Finsko.
Skupina B:
09:40 Japonsko - ČR,
14:10 Švédsko - Dánsko.
Krasobruslení:
2:15 muži - krátký program (Březina).
Akrobatické lyžování:
3:00 Big Air ženy - finále.
Běh na lyžích:
9:00 sprint volně ženy a muži - kvalifikace (Novák, Pechoušek, Šeller, Černý, Hynčicová, Beranová, Holíková, Janatová),
11:30 sprint volně ženy a muži - finále.
Sjezdové lyžování:
4:00 super-G muži (Zabystřan).
Rychlobruslení:
11:30 1500 m muži.
Saně:
12:50 ženy - 3. a 4. jízda (Čežíková).
Snowboarding:
3:40 paralelní obří slalom muži a ženy - kvalifikace (Ledecká, Maděrová),
7:30 paralelní obří slalom muži a ženy - finále.
Zprávy ze dne 7. února 2022
„V hokeji musíte zkoušet chodit štěstí naproti, nesmíte jen čekat a být pasivní. Musíte mít sebevědomí, že ten gól dáte,“ říká Slavomír Lener. Jak vzpomíná na Nagano? A proč je podle něj mužský hokej v krizi? Podívejte se ve videu czechteam.tv.
SNOWBOARDING: Větší šanci na medaili, potažmo tu zlatou, česká výprava nemá. Spojení Ester Ledecká a alpský snowboarding prostě pořád skvěle funguje. V úterý brzo ráno našeho času se pustí sportovkyně střídající „prkno“ a lyže do obhajoby zlata. „Co jsem měl možnost vidět, je Ester pořád ve snowboardu ve formě, má stále hodně navrch. Takže je tam velká šance,“ je přesvědčený bývalý reprezentant ve stejné disciplíně Petr Šindelář, který se účastnil Her ve Vancouveru v roce 2010. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.
BIATLON: Český biatlonista Adam Václavík měl dnes potřebný pátý negativní test na koronavirus a ve večerních hodinách odletí na olympijské hry v Pekingu. Sedmadvacetiletý reprezentant by se mohl zapojit do sobotního sprintu. Biatlonový svaz o tom informoval na svém webu. „Už jsem byl trochu skeptický a cítil bezmoc. Hodnoty u PCR testů totiž klesaly hodně pomalu. Nakonec jsem to stihl za pět minut dvanáct. Je to takové první vítězství,“ řekl Václavík, který měl první pozitivní výsledek na covid-19 na konci ledna po návratu ze Světového poháru v Anterselvě.