ZOH 2022
Začít diskusi (0)

Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH v Pekingu Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.

Zimní olympiáda v Pekingu se blíží a kromě obav z koronaviru roste ve světě nervozita, jestli budou moct sportovci uvnitř totalitní země bez stresu mluvit o všem, co je napadne.

„Jsem si jist, že jakékoli vyjádření v rámci olympijského ducha bude chráněno, a jakékoli chování nebo projevy proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínským zákonům a nařízením budou subjektem určitého trestu,“ citovala BBC Jang Šu, zástupce ředitele oddělení mezinárodních vztahů organizačního výboru Her.

Takže opravdu? Bude sportovcům třeba za zlé slovíčko o Tibetu, Hongkongu či perzekuci Ujgurů hrozit postih? Nezisková organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obavy sdílí.

„Napříč historií byli sportovci mezi nejmocnějšími hlasy pro změnu. Nicméně v Číně budou sportovci sledováni a jejich práva na svobodu slova a protest budou omezena,“ řekla podle BBC Minky Wordenová, ředitelka Human Rights Watch. „Je bezprecedentní, aby v moderní olympijské éře museli sportovci zvažovat své osobní bezpečí. Je to opravdu tragédie.“

Video placeholder
Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami! • Profimedia.cz

Olympismus se jako obvykle při pořádání Her v totalitní zemi dostává do citlivé situace. Komunistické Číně je zhusta vyčítáno porušování lidských práv, zejména útlak a segregace muslimských Ujgurů, okupace Tibetu či věznění lidí z politických příčin.

Na jednu stranu je cílem olympijského hnutí přispívat k harmonické mírové společnosti. Na druhou stranu je v druhém odstavci padesátého paragrafu Olympijské charty sportovcům zapovězena jakákoli forma aktivismu.

„V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy,“ píše se v chartě.

Podle Českého olympijského výboru se ale olympionici v Pekingu přesto nemusí obávat, že by v Číně nemohli mluvit, o čem chtějí.

„Lidská práva a rovnost mezi lidmi jsou pro mezinárodní olympijské hnutí klíčovými hodnotami. Stejně tak svoboda projevu. Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ vysvětluje Žehanová.

Mezinárodní olympijský výbor už před letními Hrami v Tokiu vysvětlil, že omezení z padesátého paragrafu Olympijské charty se vztahují jen na oficiální ceremoniály, například vyhlášení na stupních vítězů. Problému se věnoval i rozsáhlý výzkum Komise sportovců MOV, kterého se zúčastnilo přes 3 500 sprotovců ze 185 zemí. A MOV jejich doporučení přijal.

„Podpořili svobodu projevu a právo na názor. Sportovci mohou otevřeně odpovídat na otázky novinářů nebo se vyjadřovat na svých sociálních sítích. Zároveň se ale sami sportovci vyslovili pro absenci politických gest na olympijských sportovištích, na stupních vítězů a při medailových ceremoniálech,“ uvedla Žehanová.

Přesto dva týdny před slavnostním ceremoniálem Her stále v olympijském hnutí panuje nervozita. Co se může stát, když někdo během Her napíše na Instagram větu, která se Číně nebude líbit?

„Nestane se mu vůbec nic. Oni to samozřejmě píšou. To by se Vávra Hradilek nedostal na žádnou olympiádu,“ líčí předseda ČOV Jiří Kejval. „My jenom nechceme zneužívat k politickým, rasovým, náboženským a žádným dalším věcem vlastní sportoviště a stupně vítězů.“

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 24. ledna 2022

24. ledna 2022 · 11:16

Do slavnostního zahájení zimních olympijských her vPekingu se zapojí tisíce lidí. O víkendu ho zkoušely přibližně čtyři tisícovky účastníků. Naostro bude ceremoniál k vidění 4. února, kdy hry oficiálně začnou. Stejně jako při letní olympiádě v roce 2008 se bude ceremoniál odehrávat na stadionu Ptačí hnízdo. Kvůli koronaviru a očekávanému velmi chladnému počasí bude kratší než obvykle, potrvá asi 100 minut.

24. ledna 2022 · 10:32

HOKEJ: Olympijské zlato z Pchjongčchangu budou v Pekingu obhajovat hokejisté Ruska v následujícím složení. V nominaci nechybí hráči se zkušenostmi z NHL. Mezi nejvýraznějšími jmény jsou útočníci Arťom Anisimov, Vadim Šipačov či Michail Grigorenko. V obraně pak za zmínku stojí Vjačeslav Vojnov nebo Nikita Nestěrov.

Zprávy ze dne 23. ledna 2022

23. ledna 2022 · 19:29

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Italka Sofia Goggiaová utrpěla při pádu v Cortině lehké zranění zkříženého vazu, frakturu v holení kosti a poranění šlachy. OH chce ale stihnout.

Důležitý moment
23. ledna 2022 · 18:08

SKOKY NA LYŽÍCH: Roman Koudelka obsadil v závodě Světového poháru v Titisee-Neustadtu 27. místo a jako první český skokan na lyžích v olympijské sezoně bodoval. Do průběžného hodnocení seriálu získal čtyři body a ukončil 13 měsíců dlouhé čekání na umístění v první třicítce. I druhý závod na domácím můstku vyhrál Karl Geiger, jenž si upevnil vedení v SP.

Koudelka, který se do sezony zapojil se zpožděním po loňské operaci kolena, se do závodu kvalifikoval jako jediný z Čechů. Úvodní soutěžní pokus měl sice o něco kratší než v kvalifikaci, skok 121,5 metru mu ale na postup do finálové třicítky stačil. Ve druhém kole si pohoršil na 118,5 metru, 27. místo ale udržel.

Čeští skokani ve Světovém poháru naposledy bodovali 20. prosince 2020 v Engelbergu. Ve Švýcarsku se tehdy v první třicítce umístili Koudelka spolu s Viktorem Poláškem.

23. ledna 2022 · 16:10

Organizátoři zimních olympijských her v Pekingu dnes oznámili, že odhalili nákazu koronavirem u 72 lidí, kteří přicestovali do Číny, aby se podíleli na chodu her. U 171 sportovců ani u představitelů národních týmů, kteří dorazili do Číny ve stejném období, tedy od 4. do 22. ledna, se zatím žádný případ infekce virem SARS-CoV-2 nepotvrdil. Informovala o tom agentura Reuters. Olympijské hry odstartují v Pekingu za necelé dva týdny.

Přímo na letišti bylo zachyceno 39 případů. Ostatních 33 případů se pak prokázalo uvnitř takzvané uzavřené bubliny, která odděluje sportovce i personál od obyvatel Pekingu. Organizátoři upřesnili, že do soboty do Pekingu zatím dorazilo 2586 lidí, kteří se budou podílet na chodu her.

23. ledna 2022 · 15:59

SKIKROS:  Nikol Kučerová před hrami v Pekingu opět atakovala první desítku a skončila těsně za ní. V olympijské generálce skončila na Světovém poháru v Idre Fjäll ve Švédsku dvanáctá, o příčku horší než v sobotu. Devátý triumf v desátém závodu sezony oslavila domácí hvězda Sandra Näslundová.

23. ledna 2022 · 14:09

SKOKY NA LYŽÍCH: Do německého týmu skokanů na lyžích pro hry v Pekingu se nedostali olympijští vítězové Severin Freund a Andreas Wellinger. Poslední dvě volná místa během Světového poháru v Titisee-Neustadtu obsadili Constantin Schmid a Pius Paschke. Už dříve měli nominaci jistou Karl Geiger, Markus Eisenbichler a Stephan Leyhe.

23. ledna 2022 · 13:51

BIATLON: Biatlonisté mají za sebou poslední závody před olympiádou v Pekingu. Česká mužská štafeta bez odpočívajícího Michala Krčmáře dojela v Anterselvě patnáctá téměř šest minut za vítěznými Nory. Ženy čeká po třetí hodině závod s hromadným startem. 

Hokejová reprezentace
23. ledna 2022 · 13:40
Důležitý moment
Ester Ledecká
23. ledna 2022 · 13:28

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká za sebou má povedenou generálku na olympijské hry v Pekingu. V Super-G v italské Cortině dojela na osmém místě se ztrátou pouhých šesti desetin sekundy na domácí vítězku Elenu Curtoniovou. Fanoušky vyděsil pád fenoménky rychlostních disciplín Sofie Goggiaové, která nakonec ze svahu sjela po svých. Více čtěte ZDE >>>

Česká lyžařka Ester Ledecká na trati Super-G žen ve Světovém závodu v Cortině
Česká lyžařka Ester Ledecká na trati Super-G žen ve Světovém závodu v Cortině

Začít diskuzi