Za pár slov trest, možná ve formě odebrání akreditace. Podle vyjádření člena organizačního výboru ZOH v Pekingu Jang Šu právě to hrozí sportovcům během Her. ČOV zůstává klidný. „Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ uvedla Barbora Žehanová, ředitelka komunikace ČOV.
Zimní olympiáda v Pekingu se blíží a kromě obav z koronaviru roste ve světě nervozita, jestli budou moct sportovci uvnitř totalitní země bez stresu mluvit o všem, co je napadne.
„Jsem si jist, že jakékoli vyjádření v rámci olympijského ducha bude chráněno, a jakékoli chování nebo projevy proti olympijskému duchu, zvlášť proti čínským zákonům a nařízením budou subjektem určitého trestu,“ citovala BBC Jang Šu, zástupce ředitele oddělení mezinárodních vztahů organizačního výboru Her.
Takže opravdu? Bude sportovcům třeba za zlé slovíčko o Tibetu, Hongkongu či perzekuci Ujgurů hrozit postih? Nezisková organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obavy sdílí.
„Napříč historií byli sportovci mezi nejmocnějšími hlasy pro změnu. Nicméně v Číně budou sportovci sledováni a jejich práva na svobodu slova a protest budou omezena,“ řekla podle BBC Minky Wordenová, ředitelka Human Rights Watch. „Je bezprecedentní, aby v moderní olympijské éře museli sportovci zvažovat své osobní bezpečí. Je to opravdu tragédie.“

Olympismus se jako obvykle při pořádání Her v totalitní zemi dostává do citlivé situace. Komunistické Číně je zhusta vyčítáno porušování lidských práv, zejména útlak a segregace muslimských Ujgurů, okupace Tibetu či věznění lidí z politických příčin.
Na jednu stranu je cílem olympijského hnutí přispívat k harmonické mírové společnosti. Na druhou stranu je v druhém odstavci padesátého paragrafu Olympijské charty sportovcům zapovězena jakákoli forma aktivismu.
„V olympijských prostorách, na sportovištích a jiných místech není povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy,“ píše se v chartě.
Podle Českého olympijského výboru se ale olympionici v Pekingu přesto nemusí obávat, že by v Číně nemohli mluvit, o čem chtějí.
„Lidská práva a rovnost mezi lidmi jsou pro mezinárodní olympijské hnutí klíčovými hodnotami. Stejně tak svoboda projevu. Pokud budou čeští reprezentanti cítit potřebu promluvit k jakékoliv problematice, nikdo jim samozřejmě nebude bránit,“ vysvětluje Žehanová.
Mezinárodní olympijský výbor už před letními Hrami v Tokiu vysvětlil, že omezení z padesátého paragrafu Olympijské charty se vztahují jen na oficiální ceremoniály, například vyhlášení na stupních vítězů. Problému se věnoval i rozsáhlý výzkum Komise sportovců MOV, kterého se zúčastnilo přes 3 500 sprotovců ze 185 zemí. A MOV jejich doporučení přijal.
„Podpořili svobodu projevu a právo na názor. Sportovci mohou otevřeně odpovídat na otázky novinářů nebo se vyjadřovat na svých sociálních sítích. Zároveň se ale sami sportovci vyslovili pro absenci politických gest na olympijských sportovištích, na stupních vítězů a při medailových ceremoniálech,“ uvedla Žehanová.
Přesto dva týdny před slavnostním ceremoniálem Her stále v olympijském hnutí panuje nervozita. Co se může stát, když někdo během Her napíše na Instagram větu, která se Číně nebude líbit?
„Nestane se mu vůbec nic. Oni to samozřejmě píšou. To by se Vávra Hradilek nedostal na žádnou olympiádu,“ líčí předseda ČOV Jiří Kejval. „My jenom nechceme zneužívat k politickým, rasovým, náboženským a žádným dalším věcem vlastní sportoviště a stupně vítězů.“
Zprávy ze dne 26. ledna 2022
HOKEJ: Před čtvrtečním odletem do Pekingu si na ledě pražské O2 areny poprvé zatrénovala i česká reprezentace žen.




SKELETON: Další naděje české výpravy do Pekingu trpí závažným zdravotním problémem. Skeletonistka Anna Fernstädtová má cukrovku. Zjistilo se to při vyšetření po závodech ve Svatém Mořici. Na zimní olympijské hry nicméně poletí. „Ještě jsem neměla čas se s tím opravdu srovnat. Neovlivní to jenom sport, ale můj život,“ prohlásila. Více čtěte ZDE>>>

Šéf české olympijské mise v Pekingu už je uprostřed hygienické bubliny přímo v hlavní olympijské vesnici. Poznává první drobné problémy, ale o tom základním nemá pochyb. „Bublina funguje, odsud se ven nikdo nedostane, pouze na místa, kam je to možné,“ vysvětluje Martin Doktor. Více čtěte zde >>>

HOKEJ:Reprezentace žen neodletí ve čtvrtek na ZOH do Pekingu v kompletním složení. Útočnice Natálie Mlýnková měla pozitivní test na koronavirus a je v pětidenní karanténě. „Natálie je odolná holka, která podobnou věc zažívala před odřeknutým mistrovstvím světa v Kanadě, kdy si zlomila kotník. Teď stejně jako holky tady každý den plní úkoly dle protokolu, aby za námi mohla co nejdříve přijet. Věřím, že přijede možná už na první zápas a okamžitě se zapojí do hry,“ přál si trenér Tomáš Pacina. Kvůli pozitivním testům musel být předčasně ukončen i kemp náhradnic v Litoměřicích, s mužstvem proto nyní neodcestuje ani žádná z rezervních hráček. Vedení týmu ale také věří, že budou moci dorazit později.
Představitelé Mezinárodního olympijského výboru minulý týden opět mluvili s čínskou tenistkou Pcheng Šuaj. MOV dnes také oznámil, že v průběhu únorové zimní olympiády v Pekingu by mělo dojít i na osobní setkání. „Od prvního videohovoru loni v prosinci s ní měl náš tým několik konverzací - naposledy minulý týden a Pcheng Šuaj se těší, až se potká s předsedou Thomasem Bachem a šéfkou komise sportovců Emmou Terhovou,“ citovala mluvčího olympijského výboru agentura Reuters.
HOKEJ: Vedení národního týmu oznámilo jména tří náhradníků, kteří poletí s týmem do Pekingu, jde o Davida Tomáška, Matěje Blümela a Jana Ščotku. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Vlakem byste tam jeli sedm dní, autem 130 hodin. Ani letadlem to ale není z Chabarovsku do Prahy žádný med. Útočník David Tomášek (25) v nominaci české hokejové reprezentace pro olympiádu není, stejně však neváhal a patnáct hodin cesty přetrpěl. Důvod? Je mezi náhradníky národního týmu. Jeho přístup vyzdvihl i trenér Filip Pešán. Je velká šance, že by právě Tomášek mohl být v tříčlenné záloze, která do Pekingu odletí. „Kdyby mě vybrali, tak pojedu,“ říká forvard v rozhovoru pro Sport a přiznává, že se Petra Nedvěda ptal, jak je vysoko - více čtěte zde >>>

HOKEJ: Bláznivá olympiáda. A to ještě ani nezačala. Povinnosti, nařízení a možnosti se mění ze dne na den. Nečekaně, bez varování. V pondělí večer se například hokejové reprezentace dozvěděly, že mohou do Pekingu vzít kromě pětadvaceti hráčů na soupisce ještě šest náhradníků. „My povezeme jen tři. Víc by bylo zbytečné,“ říká generální manažer národního týmu Petr Nedvěd. S novinkou přichází i strach extraligových klubů. Kdo další a komu může zmizet? Přečtěte si, kdo připadá na pozici náhradníka v úvahu >>>
Zprávy ze dne 25. ledna 2022
BĚH NA LYŽÍCH: Norští běžci na lyžích odložili kvůli koronaviru odlet do Pekingu. Po pozitivnímu testu u sprinterského trenéra Arilda Monsena muselo všech osm členů mužské reprezentace do izolace.