Medaile na obyvatele: Čína na ZOH propadla, Slovinci zářili. Co Česko?

Norští biatlonoví bratři Tarjei Boe a Johannes Thingnes Boe
Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová (33) v Pekingu vybojovala tři zlaté medaile, v pořadí nejúspěšnějších sportovců je v top pětce.
Norská biatlonová štafeta po 12 letech ovládla olympijský závod
Norští biatlonoví bratři Tarjei Boe a Johannes Thingnes Boe
Závod s hromadným startem ovládl Johannes Boe
Závod s hromadným startem ovládl Johannes Boe
Marte Olsbuová Röiselandová si ve stíhačce počínala suverénně
43
Fotogalerie
Lukáš Tomek, inf, zoh
ZOH 2022
Začít diskusi (0)

Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.

Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.

Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.

Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.

Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.

Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>

Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.

Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.

A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…

„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“

Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.

Online přenos - ZOH 2022

Zprávy ze dne 4. února 2022

4. února 2022 · 13:30

ZAHÁJENÍ: V hledišti nechybí někteří politici. Vedle čínského prezidenta třeba Vladimir Putin či monacký kníže Albert...

Do Pekingu dorazil na zahájení olympiády také ruský prezident Vladimir Putin
Do Pekingu dorazil na zahájení olympiády také ruský prezident Vladimir Putin
Monacký kníže Albert na zahájení olympiády
Monacký kníže Albert na zahájení olympiády
Čínský prezident Si Ťin-pching na zahájení olympiády
Čínský prezident Si Ťin-pching na zahájení olympiády
4. února 2022 · 13:21

ZAHÁJENÍ: Už začal nástup jednotlivých výprav, jako první tradičně Řecko, Češi přijdou na řadu jako 68.

Řecká výprava vstoupila tradičně jako první na plochu Ptačího hnízda při slavnostním nástupu
Řecká výprava vstoupila tradičně jako první na plochu Ptačího hnízda při slavnostním nástupu
4. února 2022 · 13:16

ZAHÁJENÍ: Na ploše Ptačího hnízda se odehrává zajímavá světelná show, na stožár už také vystoupila čínská vlajka... Zahájení se účastní také čínský prezident.

Na slavnostní zahájení dorazil i čínský prezident Si Ťin-pching
Na slavnostní zahájení dorazil i čínský prezident Si Ťin-pching
Olympijský stadion v Pekingu na začátku slavnostního zahájení
Olympijský stadion v Pekingu na začátku slavnostního zahájení
Olympiáda v Pekingu startuje
Olympiáda v Pekingu startuje
4. února 2022 · 13:11

ZAHÁJENÍ: Které zahajovací ceremoniály se povedly v olympijské historii nejvíc? Podívejte se na VIDEO.

4. února 2022 · 13:02

ZAHÁJENÍ: Slavnostní ceremoniál začíná, česká výprava nakonec nastoupí jako 68. v pořadí.

Důležitý moment
4. února 2022 · 12:30

ZAHÁJENÍ: Jak bude vypadat slavnostní nástup jednotlivých výprav? Většinou se řadí podle abecedy, která je v pořadatelské zemi nejpoužívanější. Vzhledem k tomu, že čínština zapisuje pomocí znaků a nikoliv písmen, budou se země řadit podle počtu tahů prvního písmene znaku ve svém názvu. Čeští zástupci v čele s hokejistkou Alenou Mills a krasobruslařem Michalem Březinou nastoupí netradičně až v poslední třetině špalíru.

4. února 2022 · 12:23

ZAHÁJENÍ: Češi dorazili k Ptačímu hnízdu...

Markéta Davidová
4. února 2022 · 12:05

Závodníci minulé velké éry jsou z velké části pryč, olympijský biatlonový program ovšem startuje disciplínou, která vždycky způsobuje fanouškům příjemné chvění. Na úvod mrazivé dřiny čeká v sobotu od 10 hodin české kvarteto Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík, Michal Krčmář smíšená štafeta. „Za mě nejlepší začátek,“ těší se Krčmář. Více čtěte ZDE>>>.

4. února 2022 · 11:38

SKOKY NA LYŽÍCH: Čestmír Kožíšek vyšel dobře z kontrolních testů na koronavirus a dnes si poprvé vyzkoušel olympijský můstek. Druhý tréninkový den na středním můstku byl z českých mužů nejlepší Roman Koudelka, ale tentokrát už se mezi nejlepší desítku nedostal. Absolvoval dvě ze tří kol a za výkony 87 a 93,5 metru byl na konci třetí desítky. Kožíšek ve čtvrtek neskákal, jelikož čekal na výsledek kontrolního testu. Dnes už se představil se skoky dlouhými 83, 79,5 a 86 metrů. Dvakrát byl na začátku čtvrté a jednou páté desítky.

4. února 2022 · 11:31

ZAHÁJENÍ: Jak vypadala cesta českých olympioniků do Ptačího hnízda na slavnostní zahájení?

Začít diskuzi