Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 4. února 2022
CURLING: Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi dnes další vítězství v olympijském turnaji smíšených dvojic v curlingu nepřidali. S italským párem Stefania Constantiniová, Amos Mosaner prohráli 2:10 a mají tak bilanci dvou vítězství a dvou porážek. Ráz souboje určil úvodní end, který český pár prohrál 0:4. Italští soupeři nadále zůstávají v turnaji neporaženi. Paulovi se znovu představí v sobotu v 07:05 proti Velké Británii.
Průběžné pořadí: 1. Itálie 4 zápasy/4 výhry, 2. Kanada a Británie 4/3, 4. Švédsko 5/3, 5. Čína, ČR a USA 4/2, 8. Norsko a Švýcarsko 4/1, 10. Austrálie 5/0.

BIATLON: Je to vrchol jejich kariér, bude to ale tvrdý zážitek. V horském středisku Čang-ťia-kchou je krutá zima, srovnatelná s nechvalně proslulými podmínkami před čtyřmi lety v korejském Pchjongčchangu. Biatlonisti se chystají na olympijské závody v extrémních podmínkách. Pojedou proti větru, prsty na spoušti jim budou křehnout v hodnotách na samé hraně pravidel. „Ve stojce to bude o štěstí, jak komu foukne,“ varuje Markéta Davidová. Více čtěte ZDE>>>
KRASOBRUSLENÍ: Český reprezentant Michal Březina nebyl po 7. místě z devíti v krátkém programu spokojený. „Jsem z toho trochu zklamaný. Ale je to dobrý výchozí bod.“ Užívá si alespoň to, že už je na svých čtvrtých olympijských hrách. „Pro mě to znamená, že jsem schopen dělat něco správně, že tu stále mohu být. Mám to štěstí, že jsem tady a snažím se užít si ty poslední Hry,“ dodal.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Z karibského sirotčince na zimní olympiádu. Devatenáctiletý lyžař Richardson Viano bude historicky prvním Haiťanem, který se představí na zimních Hrách. Na start obřího slalomu se postaví 13. února. „Je to jako sen,“ rozplýval se v rozhovoru pro agenturu PA. „Být tady a reprezentovat Haiti. Chci ukázat, že naše země není jen o zemětřesení a jiných katastrofách.“ Celý jeho příběh čtěte ZDE>>>


Už dnes vychází Sport Magazín +PLUS ke startu Her v Pekingu. Obří olympijský speciál nabízí 104 strany, hokejový dvojrozhovor s Alenou Mills a Šimonem Hrubcem, představení plánů Ester Ledecké, rozhovor s biatlonistou Michalem Krčmářem, dotazníky dalších českých hvězd, ale především unikátní vnitřní sešit s nebývale detailním programem soutěží minutu po minutě. Deník Sport s magazínem kupujte v pátek na stáncích nebo na iKiosek.cz/Sport.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un zaslal čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi vzkaz, v němž mu blahopřál k zimním olympijským hrám v Pekingu jako k „velkému vítězství“. Vyjádřil také přání zlepšit vzájemné vztahy, informovala agentura Reuters. „Úspěšné zahájení zimních olympijských her v Pekingu navzdory celosvětové zdravotní krizi a bezprecedentně těžkým okolnostem je dalším velkým vítězstvím socialistické Číny,“ uvedl v dopise Kim.
Už dnes bude v Pekingu zažehnut olympijský oheň coby symbol 24. zimních olympijských her. Do bojů o cenné kovy zasáhne i více než stovka tuzemských sportovců. Kolik medailí Česko podle prognózy deníku Sport získá a kdo by mohl překvapit coby černý kůň? Kompletní přehled najdete ZDE>>>

Zprávy ze dne 3. února 2022
SNOWBOARDING: Dvě olympijské medaile už má, tu třetí (alespoň prozatím) nepřidá. Eva Samková o Hry v Pekingu přišla kvůli pádu v závodě Světového poháru v Montafonu, po kterém si nešťastně zlomila oba kotníky. Po delší mediální pauze teď poprvé vystoupila v Sazka studiu na czechteam.tv. „Těžký byl začátek, první chvíle těsně po operaci. Teď jsem s tím smířená, beru to, jak to je. Už chodím tři dny bez berlí,“ prohlásila v rozhovoru. Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: V Pekingu už si stihl vyzkoušet tratě, navíc složil i online zkoušku na Vysoké škole finanční a správní. Čtyřiadvacetiletý sjezdař Jan Zabystřan úspěšně zvládl otázky z dřevařských komodit. V online rozhovoru s českými novináři mluvil o čínských tratích, nutnosti vyladit materiál i o zasněžených kopcích. Čtěte zde>>>

SKOKY NA LYŽÍCH: Romanu Koudelkovi se vydařil první trénink na olympijských můstcích v Čang-ťia-kchou. Český reprezentant předvedl na středním můstku HS106 třetím pokusem výkonem 99 metrů desátý nejdelší skok a v součtu s větrem pátý nejhodnotnější pokus kola. Karolína Indráčková byla mezi ženami v závěrečné sérii jedenáctá. Koudelka, který je na olympiádě počtvrté v kariéře, skočil v prvním tréninkovém kole 92 metrů, ve druhém přidal 5,5 metru a den vyšperkoval výkonem metr pod stovku. Z českých mužů už skákal jen Filip Sakala, který v náhradních botách zapsal výkony 81, 94 a 87 metrů.
