ZOH 2018 | Naolejovaný vlajkonoš dojel na 114. místě. Tleskal mu i vítěz Cologna | iSport.cz
16. února 2018 • 12:11

Naolejovaný vlajkonoš dojel na 114. místě. Tleskal mu i vítěz Cologna

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth? Kouč Sparty Krupp: I vloni jsme dobře odstartovali. Přijde Neuvirth?
Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka Smutek i slzy... Kellnerová na Prague Playoffs závodit nebude. Představí se ale jako ambasadorka
VŠECHNA VIDEA ZDE

Běžec na lyžích Pita Taufatofua z Tongy prožil na olympiádě v Pchjongčchangu v závodě na 15 kilometrů volnou technikou hodinu bolesti, ale přesto neskončil poslední. Navíc hned po závodě přemýšlel sportovec, který se proslavil jako polonahý naolejovaný vlajkonoš ze slavnostních ceremoniálů, v jakém sportu bude startovat na letních hrách v Tokiu v roce 2020.Před závodem pobavil svět skromným cílem nevrazit do stromu a doběhnout dřív, než pozhasínají světla podél trati. Nakonec to tak tragické nebylo. "Od začátku jsem si říkal: Proč jsem to udělal? Byla to hodina bolesti. Ale splnil jsem, co jsem slíbil, a dostal Tongu na olympiádu," řekl čtyřiatřicetiletý Taufatofua.

Oba úkoly splnil a v čase 56:41,1 se ztrátou 23 minut na vítězného Daria Colognu ze Švýcarska obsadil 114. místo. "Jsem na něj pyšný. Není poslední a to je skvělý výsledek. Kokosový válečník se nikdy nevzdává," řekl na adresu reprezentanta Tongy jeho německý trenér Thomas Jacob.

Až za Taufatofuou doběhli Sebastian Uprimny z Kolumbie a Mexičan German Madrazo. "U večeře se tomu pořádně zasmějeme, protože s oběma jsem kamarád," uvedl Taufatofua. "Všichni ostatní šli bojovat o vítězství, my šli na start s tím, že budeme bojovat o to, abychom nebyli poslední," dodal.

8. den na ZOH: český superden, povolávák pro střelce a vlajkonoš hrdina

Trojice závodníků po dojezdu do cíle společně slavila s národními vlajkami a kromě tisícovky diváků jim tleskal také Cologna. "Celé poslední kolo jsem se modlil, abych nespadl. Říkal jsem si: Bože, ještě jsem nikdy neupadl, tak mě nenech před tolika diváky poprvé spadnout," uvedl Taufatofua.

Taufatofua před dvěma lety na letní olympiádě v Riu de Janeiro reprezentoval Tongu v taekwondu a po drtivé porážce 1:16 vypadl v prvním kole. V Pchjongčchangu hned po dojezdu do cíle plánoval start na dalších letních hrách za dva roky v Japonsku.

"Dal jsem si to jako cíl. Tři olympiády, tři různé sporty. Tak uvidíme, jestli se mi to povede," prohlásil. "Chtěl bych zkusit nějaký sport ve vodě. V nejbližší době ale bude mým dalším sportem udržování se v teple," dodal Taufatofua, který navzdory výsledkům není pouze bezejmenným sportovcem z exotické země.

V Riu se proslavil, když se zahajovacího i závěrečného ceremoniálu zúčastnil pouze v tradiční sukni ta’ovala. Totéž zopakoval i v mrazu v Pchjongčchangu a tradici určitě neporuší ani v případě startu na olympijských hrách v Tokiu.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Olympiáda v Pchjongčchangu: ZOH 2018 na iSport.cz

 
Program a výsledky ONLINE přenosy Češi na olympiádě Medailové pořadí
Zimní olympijské hry v Pchjongčchanguse konají od 9. do 25. února 2018. Celkem se na OH 2018 v Jižní Koreji rozdá 102 sad medailí.

Hokej na ZOH 2018

 
Program zápasů Česká nominace Tabulky a výsledky Stadiony na OH
Systém turnaje: Do čtvrtfinále postoupí přímo vítězové skupin a nejlepší tým z 2. místa. Zbylých 8 mužstev si zahraje o další čtyři místa.
Český program: Česko - USA 3:2sn
Česko - Rusko 0:3
Česko - Kanada 4:6

Eva Samková, Ester Ledecká, Barbora Havlíčková, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Martin Erat, Michal Krčmář, Šárka Pančochová, Martina Sáblíková, Karolína Erbanová, Pavel Francouz

 

 
Články odjinud


Články odjinud