Pavel Novotný
27. července 2012 • 10:35

Před 60 lety ohromil Zátopek svět: Těžko ho někdo překoná, říkají experti

TOP VIDEA
Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje Hokejista Bednář o nové funkci manažera, ženách i stavu českého hokeje
LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku LIGA NARUBY: vzkazy pro Tvrdíka i Šádka, Collina na Slovácku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je tomu prakticky přesně šedesát let, co si sportovní svět podmanila "česká lokomotiva." Přesně tak se totiž přezdívalo legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, který na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 předvedl výkon, na který svět dodnes vzpomíná, a který je mnohými odborníky považován za nepřekonatelný.Bylo sedm let po skončení druhé světové války a svět se stále ještě vzpamatovával z hrůz největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Ve finské metropoli právě probíhaly druhé poválečné olympijské hry. Ty ovládl jediný muž - Emil Zátopek.

Kopřivnický rodák předvedl výkon, který dost pravděpodobně nebude už nikdy překonán. Získal zlaté medaile na vytrvalostních tratích 5 i 10 kilometrů, navíc přidal i třetí nejcennější kov na maratonu. A to tuto přes 42 kilometrů dlouhou distanci běžel poprvé v životě!

Emil Zátopek a Alain MimounEmil Zátopek a Alain Mimoun
Všechny tři zlata navíc podpořil olympijským rekordem. Dnes by jeho maratonský výkon v čase 2:23:03 na nikoho zvláštní dojem neudělal, před šedesáti let však Zátopkovi po jeho fenomenálním zlatém hattricku ležel svět u nohou.

Jako první člověk na světě však zaběhl právě na helsinkých olympijských hrách deset kilometrů pod magických třicet minut, a to o rovných 43 vteřin. Zátopek si však z Helsinek neodvezl "jen" tři zlata, ale i další, které získala jeho budoucí žena Dana v hodu oštěpem.

Že se legendární běžec zapsal do dějin skutečně celého světa dokumentuje i speciální mapa londýnského metra, na které jsou pojmenovány stanice metra po slavných olympionicích. Mezi 361 jmény figurují tři Češi: Desetibojař Roman Šebrle, kajakářka Štěpánka Hilgertová a právě Emil Zátopek.

Dnes večer vzplane v Londýně olympijský oheň znovu a následovníci jednoho z nejslavnějších sportovců světa se vrhnou do boje o další olympijské kovy.

Legendární běžec Emil Zátopek
Legendární běžec Emil Zátopek


 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

 Skupina A * Skupina B * Skupina C *Skupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H
Klasická verze
Mobilní verze