Před 60 lety ohromil Zátopek svět: Těžko ho někdo překoná, říkají experti | iSport.cz
Pavel Novotný
27. července 2012 • 10:35

Před 60 lety ohromil Zátopek svět: Těžko ho někdo překoná, říkají experti

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Mladá Boleslav - Bohemians: Ljovinova minela! Ruský zadák daroval gól Budínskému, 2:0
Mladá Boleslav - Bohemians: Budínského parádní střela rozvlnila síť, Valeš bez šance, 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je tomu prakticky přesně šedesát let, co si sportovní svět podmanila "česká lokomotiva." Přesně tak se totiž přezdívalo legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, který na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 předvedl výkon, na který svět dodnes vzpomíná, a který je mnohými odborníky považován za nepřekonatelný.Bylo sedm let po skončení druhé světové války a svět se stále ještě vzpamatovával z hrůz největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Ve finské metropoli právě probíhaly druhé poválečné olympijské hry. Ty ovládl jediný muž - Emil Zátopek.

Kopřivnický rodák předvedl výkon, který dost pravděpodobně nebude už nikdy překonán. Získal zlaté medaile na vytrvalostních tratích 5 i 10 kilometrů, navíc přidal i třetí nejcennější kov na maratonu. A to tuto přes 42 kilometrů dlouhou distanci běžel poprvé v životě!

Emil Zátopek a Alain MimounEmil Zátopek a Alain MimounFoto www.dinosoria.com
Všechny tři zlata navíc podpořil olympijským rekordem. Dnes by jeho maratonský výkon v čase 2:23:03 na nikoho zvláštní dojem neudělal, před šedesáti let však Zátopkovi po jeho fenomenálním zlatém hattricku ležel svět u nohou.

Jako první člověk na světě však zaběhl právě na helsinkých olympijských hrách deset kilometrů pod magických třicet minut, a to o rovných 43 vteřin. Zátopek si však z Helsinek neodvezl "jen" tři zlata, ale i další, které získala jeho budoucí žena Dana v hodu oštěpem.

Že se legendární běžec zapsal do dějin skutečně celého světa dokumentuje i speciální mapa londýnského metra, na které jsou pojmenovány stanice metra po slavných olympionicích. Mezi 361 jmény figurují tři Češi: Desetibojař Roman Šebrle, kajakářka Štěpánka Hilgertová a právě Emil Zátopek.

Dnes večer vzplane v Londýně olympijský oheň znovu a následovníci jednoho z nejslavnějších sportovců světa se vrhnou do boje o další olympijské kovy.

Legendární běžec Emil Zátopek
Legendární běžec Emil Zátopek


Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud