Před 60 lety ohromil Zátopek svět: Těžko ho někdo překoná, říkají experti | iSport.cz
Pavel Novotný
27. července 2012 • 10:35

Před 60 lety ohromil Zátopek svět: Těžko ho někdo překoná, říkají experti

TOP VIDEA
Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí? Čech oznámil, že ukončí kariéru. Jaké jsou okolnosti jeho rozhodnutí?
Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1 Třinec - Karlovy Vary: Vlastní gól hostů! Hráči Energie si srazili puk do prázdné branky, 3:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je tomu prakticky přesně šedesát let, co si sportovní svět podmanila "česká lokomotiva." Přesně tak se totiž přezdívalo legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, který na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 předvedl výkon, na který svět dodnes vzpomíná, a který je mnohými odborníky považován za nepřekonatelný.Bylo sedm let po skončení druhé světové války a svět se stále ještě vzpamatovával z hrůz největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva.

Ve finské metropoli právě probíhaly druhé poválečné olympijské hry. Ty ovládl jediný muž - Emil Zátopek.

Kopřivnický rodák předvedl výkon, který dost pravděpodobně nebude už nikdy překonán. Získal zlaté medaile na vytrvalostních tratích 5 i 10 kilometrů, navíc přidal i třetí nejcennější kov na maratonu. A to tuto přes 42 kilometrů dlouhou distanci běžel poprvé v životě!

Emil Zátopek a Alain MimounEmil Zátopek a Alain Mimoun
Všechny tři zlata navíc podpořil olympijským rekordem. Dnes by jeho maratonský výkon v čase 2:23:03 na nikoho zvláštní dojem neudělal, před šedesáti let však Zátopkovi po jeho fenomenálním zlatém hattricku ležel svět u nohou.

Jako první člověk na světě však zaběhl právě na helsinkých olympijských hrách deset kilometrů pod magických třicet minut, a to o rovných 43 vteřin. Zátopek si však z Helsinek neodvezl "jen" tři zlata, ale i další, které získala jeho budoucí žena Dana v hodu oštěpem.

Že se legendární běžec zapsal do dějin skutečně celého světa dokumentuje i speciální mapa londýnského metra, na které jsou pojmenovány stanice metra po slavných olympionicích. Mezi 361 jmény figurují tři Češi: Desetibojař Roman Šebrle, kajakářka Štěpánka Hilgertová a právě Emil Zátopek.

Dnes večer vzplane v Londýně olympijský oheň znovu a následovníci jednoho z nejslavnějších sportovců světa se vrhnou do boje o další olympijské kovy.

Legendární běžec Emil Zátopek
Legendární běžec Emil Zátopek


 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

19. kolo Fortuna ligy:
Baník Ostrava - Olomouc 0:0, Teplice - Zlín 2:1, Slovácko - Dukla 1:0, Opava - Ml. Boleslav 2:1, Bohemians - Liberec 0:0, Příbram - Sparta 1:1, Plzeň - Karviná 2:1, Jablonec - Slavia 0:2

Články odjinud


Články odjinud