Sprintu vládne rastaman

Bolt
BoltZdroj: ČTK
Olympijské hry

Jamajský sprinter Usain Bolt už tolik nechodí do klubů, ale za to je z něj nejrychlejší muž světa a nejdražší atlet současnosti. Svůj styl ale nemění. Reggae je cítit z každého jeho pohybu.

Sluchátka na uších, tričko z plážových kalhot či závodních trenýrek, lehký krok. Usain Bolt se chová stejně, ať jde po ulici, vystupuje z letadla, nebo se soustředí na nejočekávanější olympijské finále všech dob.

„Viděl jsem, že další Jamajčani Powell s Fraterem se už rozcvičovali a Usain se v šortkách a tričku po stadionu houpal na kotnících,“ řekl atletický trenér Tomáš Dvořák. „Tohle byl neuvěřitelný psychologický boj. S ostatními to hodně zacoumalo.“

Bolt se ale nesnaží působit na soupeře. Je prostě takový. Má rád reggae a hip hop, sluchátka nosí pořád s sebou.

Jeho láska k muzice byla tak veliká, že mu před dvěma lety jeho kouč Glen Mills musel domluvit, aby se místo chození po párty věnoval víc atletice. Bolt má dokonce od kouče zakázáno poslouchat muziku před závodem.

„Nemám to dovoleno. Ale muziku mám rád. Mám doma dokonce mixážní pulty a opravdu mě to baví,“ říká Bolt. „Muziku miluju. Ale před závodem ji prostě poslouchat nemůžu. Musím se koncentrovat a hudba vám k tomu nepomůže.“

Před startem mu možná nejde hudba do uší, ale v srdci i nohou v něm zůstává klid a uvolněnost. To je klíčové pro jeho běh a tkví v tom velká část jeho výjimečnosti. Boltův běh není stažený, ale vláčný.

Díky tomu běhá technicky správně, takže může využít svého dlouhého kroku, kterým se odlišuje od většiny konkurence. Bolt si navíc relaxovaný projev uchovává i v důležitých závodech, na rozdíl od krajana Asafy Powella.

„Když má Powell kolem sebe hodně dobrých soupeřů, nejde mu to a zatuhne,“ vysvětluje atletický expert Alfons Juck. „Bolt má volnost v krvi. Všechny letošní běhy nešel naplno, nikdy necíloval.“

Bolt v sobotu šokoval svět, když zaběhl úžasný světový rekrod 9,69 sekundy, i když na sedmdesáti metrech viditelně zpomalil a začal se radovat z olympijského vítězství.

„Že jsem zaběhl světový rekord jsem se dozvěděl, až když jsem uběhl vítězné kolečko. O to jsem se vůbec nestaral. Byl jsem tu, abych vyhrál olympijské hry,“ vysvětlil Bolt.

Díky svému chování v závěrečných metrech závodů už si ale vysloužil přezdívku Insane Usain, tedy šílený Usain.

„Když zvolní, hrozí mu, že na dvoustovce kvůli tomu nepřekoná světový rekord. Zase to zvolní a bude tam šaškovat,“ říká Juck.

Bolt ale podobný přístup zřejmě potřebuje. Před závody se pohupuje, v sobotním cíli na dráze Národního stadionu tancoval do rytmu reggae a gesty zdravil diváky. Přesto, že je nejrychlejším mužem historie, působí ospale, až lenivě.

Ve skutečnosti měl Bolt v minulosti s leností problémy. Trenér Mills se ho marně snažil přesvědčit, aby se v tréninku zaměřil na bolestivou čtvrtku.

„Stovku jsem začal trénovat, abych unikl čtyřstovce,“ přiouští Bolt. „Ale neřekl, že jsem líný. Býval jsem. Čtvrtka je prostě jenom moc tvrdá.“