Martin Hašek
20. listopadu 2021 • 15:45

Pasti strýčka Uliana. Jak se staví parkur pro elitu? Hlavní je bezpečnost

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Play off! Trash talk, polobozi v bráně. Kdo je dnes monstrum jako Dopita?
Další řádění Pastrňáka! Gólmanovi nedal šanci, navíc asistoval
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nosí pohodovou kulatou tvář s věčným úsměvem, jenže při Prague Playoffs není úkolem Uliana Vezzaniho dělat nejlepším jezdcům i koním světového parkuru den jednoduchým. Slavný stavěč parkurových kurzů vytváří trasy, které prověří i elitu. „Jsme tady na celoročním finále, je to největší šampionát v rámci různých pohárů, které v koňském světě máme,“ říká s pochopením jezdkyně Anna Kellnerová.Třiatřicet jezdců bylo na startu pátečního semifinále týmového Super Cupu v O2 areně, jen čtyři z nich oslavovala obří kostka po čisté jízdě nad kolbištěm blikajícím nápisem „CLEAR ROUND!“ Stavitel Uliano Vezzani o sobě dal pořádně vědět. Co by mu k jeho ďábelskému kurzu pověděla manažerka domácího týmu Prague Lions?

„Jsme kamarádi, takže bych se na něj přátelsky podívala a řekla bych mu, že to přeci jen bylo hodně velký,“ směje se Kellnerová. „Ale na druhou stranu jsme tady na celoročním finále, takže chápu, že to takhle musel postavit, rozdělit týmy od sebe. A uvidíme ve finále, až skončí soutěž, jestli tam byly týmy, kterým se dařilo líp, nebo jestli to opravdu postavil tak, že všechny týmy měly hodně trestných bodů a bylo to malinko přepísknuté. Ještě bych s tím počkala.“

Při Prague Playoffs, jímž o víkendu v O2 areně vrcholí sezona nablýskaného seriálu Global Champions Tour, jsou na místě nejlepší světoví koně i jezdci. A Vezzani je tu od toho, aby postavil kurz, který odpovídá jejich schopnostem i významu chvíle.

„Překážky musí být především „bezpečné“ pro koně i jezdce. Bezpečné, co se týče materiálu a tvaru. Musí být také technicky validní, stejně tak musí pravidlům vyhovovat barvy a design. Tyto parametry musí být dodržovány na všech úrovních,“ vysvětluje Vezzani pro deník Sport. „Základem k vytvoření dobrého kurzu je rovnováha mezi jeho atraktivitou a bezpečností pro jezdce a koně. Ale bezpečnost je první ingrediencí.“

Během Prague Playoffs můžou diváci shlédnout závody různých úrovní. V doprovodných dvouhvězdičkových soutěžích koně přeskakují překážky vysoké jen 130 centimetrů. V elitním týmovém Super Cupu či Super Grand Prix, které včera pozdě večer bylo vrcholem pro nejlepší jezdce sezony, ale koně překonávají překážky vysoké 155 a 160 centimetrů.

Obtížnost kurzů se většinou zvyšuje směrem k vrcholu víkendu. Už při pátečním semifinále Super Cupu ale měli jezdci i koně s Vezzaniho pastmi potíže. Jízdy s jednou či dvěma chybami stále znamenaly solidní výsledek.

Na těžké trati v libeňské aréně chybovala i Anna Kellnerová
Na těžké trati v libeňské aréně chybovala i Anna Kellnerová

„Čekal jsem to jednodušší. Byl to ale opravdu těžký parkur, měli jsme s ním problémy. Tohle je opravdové skákání. Ale na takovémhle šampionátu to tak být musí. Je to velmi dobrý kurz,“ hodnotil Nizozemec Jur Vrieling, jeden z členů Prague Lions.

Další z nich, Španěl Sergio Alvarez Moya, který nestartoval v týmovém čtvrtfinále, zase přiznal, že pro něj bylo složité zažít tak těžký kurz hned při své letošní pražské premiéře. Náročnost parkuru při Prague Playoffs jednoznačně pomáhá divácké atraktivitě a závodnímu napětí. V pátek museli i největší favorité bojovat o postup do poslední chvíle.

„Nejsem spokojen, když vidím, že jezdci dělají na překážkách hodně chyb. Chyba musí být technická. Kurzy na této úrovni jsou určitě obtížnější a chyb se tak může přihodit víc,“ líčí Vezzani. „V Praze jsou nejlepší koně i jezdci celé sezony Global Champions. A jsou tady v nejlepší formě! Pro mě to znamená, že musím designu parkurů, vzdálenostem mezi překážkami a jejich výběru věnovat daleko větší pozornost.“

K show při Prague Playoffs tradičně patří také speciální design překážek. Příběh české vlajky, před kterou před třemi lety vybočil kůň jednoho z nejlepších světových jezdců Pedera Fredricsona, už je legendární. Kůň Silverstone G Anny Kellnerové zase letos zlomil břevno na překážce s podobou Karlova mostu. V O2 areně se skáče i přes překážky s motivy Muchových obrazů, jiná vypadá jako Pražský orloj.

Na těžké trati v libeňské aréně chybovala i Anna KellnerováFoto Pavel Mazáč/sport

„Tahle typická témata jsou nutná, aby dala show identitu a odkázala na místo soutěže,“ vysvětluje Vezzani. „Při Prague Playoffs tyhle druhy překážek máme, ale důležitější je, že jsou ty překážky technicky validní.“

Gala show světového parkuru vrcholí v neděli, kdy se ve finále Super Cupu šest nejlepších týmů utká ve dvoukolovém závodě o titul.

„Když jsem viděla dnešní parkur, tak jsem si říkala, co v tu neděli ještě postaví,“ říkala v pátek Kellnerová k Vezzaniho plánům. „Doufám, že to bude podobný parkur, jen s jinými vzdálenostmi. Větší si to už tady v hale úplně neumím představit.“

Global Champions Prague Playoffs: Loučí se Cento Lano, tahákem Kellnerová
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud