Legenda se loučí! Hilgertová uzavírá zlatou kariéru, jezdit bude amatérsky | iSport.cz
19. října 2017 • 12:17

Legenda se loučí! Hilgertová uzavírá zlatou kariéru, jezdit bude amatérsky

TOP VIDEA
Odešla legenda! Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda Odešla legenda! Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda
DEBATA SPORTU: Bude Slavia dál dominovat? Na Součkovi nesmí být závislá DEBATA SPORTU: Bude Slavia dál dominovat? Na Součkovi nesmí být závislá
VŠECHNA VIDEA ZDE

Živoucí legenda české i světové divoké vody se loučí s kariérou. Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová (49) ve čtvrtek oznámila, že s vodním slalomem na profesionální úrovni definitivně končí. Jezdit prý ale bude dál, jen už pouze amatérsky.Od listopadu začne Hilgertová pracovat v České národní bance v odboru vzdělávacích a společenských akcí. Trénovat bude jako amatérka. "Přesto bych to nechtěla prezentovat jako konec kariéry, i když to z určitého úhlu pohledu asi konec kariéry je," řekla serveru czechteam.info.

FOTO | Projděte si kariéru Štěpánky Hilgertové ve fotografiích deníku Sport

Hilgertová s medailí z MS v roce 1996
Hilgertová s medailí z MS v roce 1996

Jestli bude na jaře závodit, zatím sama neví. "Za půl roku uvidíme. Záležet bude na tom, jestli budu mít mezi brankami dobrý pocit a v hlavě chuť postavit se na start, a pak prostě do závodů nastoupím," řekla. Pokud se chuť nedostaví, závodit nebude. "Třeba jsem svůj poslední 'rozlučkový' závod už jela letos," doplnila s úsměvem úspěšná kajakářka.

Štěpánka Hilgertová

Datum a místo narození: 10. dubna 1968, Praha

Výška a váha: 164 cm, 56 kg

Klub: Dukla Brandýs nad Labem

Největší úspěchy (pouze individuální závody): dvojnásobná olympijská vítězka, dvojnásobná mistryně světa, dvojnásobná mistryně Evropy, dvojnásobná vítězka celkového hodnocení Světového poháru

- OH (2-0-0): 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney) - zlato

- MS (2-1-1): 1999 (Seu d’Urgell) a 2003 (Augsburg) - zlato; 1997 (Tres Coroas) - stříbro; 2007 (Foz Do Iguassu) - bronz; ze závodů hlídek má pět zlatých, čtyři stříbra a jeden bronz

- ME (2-3-2): 2000 (Mezzana) a 2008 (Krakov) - zlato; 1996 (Augsburg), 1998 (Roudnice nad Labem) a 2005 (Tacen) - stříbro; 2002 (Bratislava) a 2007 (Liptovský Mikuláš) - bronz; ze závodů hlídek má pět zlatých, dvě stříbra a jeden bronz

- SP: celková vítězka 1992 a 1998, vítězka 21 závodů (první v Nottinghamu 1988, poslední v Praze 2008)

Ocenění: vítězka domácí ankety Kanoista roku 2001 a 2003; vítězka domácí ankety Kanoista století (2000)

Rodina: vdaná, manžel Luboš, syn Luboš

Ostatní: největší postava historie tuzemské kanoistiky na divoké vodě, na kontě má zlaté medaile ze všech vrcholných soutěží i 11 domácích titulů; jako dítě se věnovala především gymnastice a sjezdovému lyžování, s vodním slalomem začala jako dvanáctiletá; v 16 letech ještě pod dívčím jménem Prošková na českém mistrovství republiky senzačně zvítězila i mezi dospělými; mezinárodní debut na velké akci mezi dospělými si odbyla na MS 1989 v USA, kde přispěla k bronzu hlídek; na začátku své kariéry se potýkala se slabší psychickou odolností, což zlomila prvním "velkým" triumfem z OH 1996 v Atlantě; o konci kariéry mluvila už po OH 2000 v Sydney, kde získala své druhé zlato; na hrách v Pekingu 2008 byla vlajkonoškou české výpravy; o rok později se stala první českou členkou světové Síně slávy vodního slalomu; před pěti lety se jako čtvrtý český sportovec kvalifikovala na šesté OH, v Londýně skončila čtvrtá; letos se v nominačních závodech nekvalifikovala na MS ani na ME, na evropský šampionát se nakonec dostala jako náhradnice, ale vypadla už v kvalifikaci; trénuje ji manžel a bývalý reprezentant Luboš, vodnímu slalomu se úspěšně věnují i jejich syn a neteř Hilgertové Amálie; jako své koníčky uvádí jógu, četbu a tanec, má vlastní stránky www.hilgertova.cz.

Na rozdíl od předchozích let neabsolvuje tradiční únorové soustředění v teple. "Jsem na zimu zvyklá. Pokud přes zimu nebudu jezdit až tak kvalitně, což tedy zcela určitě nebudu, tak to nehodlám lámat přes koleno a trápit se. Buď to doženu na jaře, nebo zhodnotím, že to nepůjde," uvedla.

Neplánuje ani trávit tolik času v posilovně. "Bude to takový experiment, jak málo tréninku může, nebo nemůže stačit. Nechám to přirozeně plynout a nějak to dopadne," uvedla.

Před sebou má hlavně nástup do práce. "Jde o organizování seminářů od odborných školení, přes kulturu až po sport, který bych tam tak trochu měla přinést já, ať už pro zaměstnance nebo i jejich rodiny s dětmi a podobně," přiblížila.

Kajakářky Hilgertovy: Společný závod? Škoda, že v cíli nebyl důvod k radosti
480p 360p 240p

Nabídku získala díky programu Českého olympijského výboru Duální kariéra, který pomáhá sportovcům začlenit se po skončení kariéry do běžného života. Hovořila už s několika budoucími kolegy. "Říkali, že budou trpěliví a že si myslí, že to bude fajn. Budu jim prostě věřit. Je to záležitost, o které přemýšlím skoro rok, takže to není úplně novinka. Měla jsem čas si to v sobě srovnat a rozhodnout se. Usoudila jsem, že takhle to bude pro mě lepší," řekla.

Hilgertová startovala na šesti olympijských hrách od Barcelony 1992 po Londýn 2012. Zlaté medaile získala v roce 1996 v Atlantě a o čtyři roky později v Sydney. Ve sbírce má také dva individuální tituly z mistrovství světa a Evropy. Letos na jaře se v kvalifikačních závodech neprobojovala do reprezentačního týmu pro vrcholné akce, ale jako náhradnice závodila na mistrovství Evropy, kde vypadla v kvalifikaci.

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Play off Tabulka Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi hrají ve skupině B, Slovensko ve skupině A. Po zápase se Švýcarskem budou Češi znát soupeře pro čtvrtfinále. Novinkou je změna systému nasazení týmů pro semifinále play off.

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud